bugün

acilen kurtulmalarını dilediğimiz askerlerdir. hayırlısıyla burunları bile kanamadan dönerler inşallah.
hayat ne kadar acımasız... 20 yaşında bu adamlar... ölümden en fazla korkulan zamanlar. ve ölüm korkusu onlara neler söyletiyor. mahallelerine gittiklerinde hayatları boyuca taşıyamayacakları bir yüke sahip olacaklar. kim bilir belki de mahallelerine bir daha asla dönemeyecekler.
türkiye operasyon yapmaya karar verirse, ki verecek gibi görünüyor; hayatlarından endişe edilmesi gereken askerlerimiz.ailelerine sabır diliyoruz, dularımız onlarla.
Teslim olmaktan başka yapacak birşey yoktu diyen askerlerdir. Şehit olmak zor gelmiş demekki.
(bkz: sekiz erin serbest birakilmasi)
Yeniçağtv'ye göre de komandoların kampı basarak kurtardıkları askerlerdir. Çok acaip çoook.
şu sıralar msn'de kurtarıldıkları haberi dolaşmaktadır.aşağıda msn'e gelen yazı.sürekli bu tarz yazılar olduğu için ne derece doğrudur bilinmez.
--spoiler--
FLAŞ FLAŞ FLAŞ.SON DAKiKA iŞTE BUDUR.TÜRK KOMANDOLARI PKK KAMPINI BASTI.REHiN ALINAN 8 ASKERiMiZ SAĞ SALiM KURTARILDI.BU HABERi ÇEVRiMiÇi HERKESE GÖNDER

--spoiler--
yazıktır...

onlar orada, üstelik mert olmayan bir garip düşmanın elinde esirken biz burada rahat oturabiliyoruz.

onlara yazık, bizlere yazıklar olsun !
umarım doğru değildir;

(bkz: #2522030)
boyle basbakan boyle cumhurbaskanı oldugu surece hicbir sekilde geri gelmeyecek askerlerdir. simdi demeyin ota boka rte'yi elestiriyor. bakın canlar bu adamlar kacırılan turk askerlerinin medyaya yansımamasını istiyorlar. niye? simdi medyaya yansırsa halk tepki gosterecek bizde o askerleri alamazsak kabak bizim basımıza patlayacak mantıgı var bu adamlarda ki bu adamlar sehit cenazelerinin artık torenle yapılmamasını isteyen adamlardır. nihat genc'in söylemiyle kendileri bir cuma namazı kılar ve butun medya oradadır ve bundan da hosnut olurlar fakat bu vatan icin gozunu kırpmadan olume giden adamların cenazesini kaldırmak istemez bu adamında yandasları oyle coktur ki ne yaparsa yapsın sanki futbol takımı tutuyormuscasına desteklerler. daha iki gun oncesine kadar bir insan ya laiktir ya musluman diyen adama bende sizin huzurunuzda soruyorum peki sen rte efendi laik misin musluman mısın?
her türk asker doğar özdeyişinin tarihe karıştığının anlaşılmasında katkıları gözardı edilemeyecek askerlerdir.
keşke böyle sözler konuşacaklarına çanakkale'de şehit olan dedeleri gibi şereflice ölselerdi dediğim askerler. kimse aileleri var demesin, benim sülalemden ve hatta benim memleketimden bir asker böyle konuşsa kendimden utanırdım.
Aralarında bir uzman çavuşun da bulunduğu askerlerdir.

Hadi onlar çocuk, daha neyin ne olduğunu bilmiyorlar, belki de gittileri yeri izci kampı falan sanmışlardır edebiyatını kabullendik diyelim.

Peki ya sözleşmeli olarak kendi iradesi ile türk silahlı kuvvetlerine katılmış, bunun için maaş alan o sözde profesyonel askere ne diyeceğiz?

O da mı çocuk?

O da mı korkuyor?

Çok bilmiş hümanistler cevap versin...
Kurtarıldıkları yönündeki haberlerin içişleri bakanı beşir atalay tarafından yalanlandığı askerler.

Çılgınca bir bilgi bombardımanı var.

Yeniçağtv denen antika güruhu, askerlerin kampı basan komandolar tarafından kurtarıldığını naklen yayında duyurdu.

Fatih Altaylı, askerlerin tsk irtibat bürosuna teslim edildiğini yazdı.

Hulki Cevizoğlu, sonsayfa isimli sitede askerlerin pkk tarafından kaçırılmadığını, dtp-pkk oyunu neticesinde kendilerinin kaçtıklarını iddia etti.

Hürriyet gazetesinden Saygı Öztürk, kaçırılan askerlerin bağlı olduğu taburun komutanı olan yarbayın görevden alındığını iddia etti.

içişleri bakanı beşir atalay, askerlerin kurtarıldığını yalanladı ve bir gelişme olmadığını bildirdi.

Hey büyük allahım, gün gelip ülke işgal edilmeye kalktığında bile her şeye magazinsel yaklaşacağız biz. Hastayız çünkü. Ruh hastası.
kesinlikle kurtulmus olan askerler. cok sıkı sorgu altindalar su an ve bin turlu muayene ve tahlilden geciriliyorlar. bedenleri pkk lilarin hismina ugramis olabilir. aids mikrobu ve buna benzer baska viruslerle vucutlarinin enfekte olmasi saglanmis olabilir. temiz ciktiklarinda ailelerine haber verilecek.
her şeyden önce bir an evvel yurt sınırları içerisine sağ salim alınması gereken mehmetçiklerdir. belki de bu yazıya başlarken en çok zorlandığım yer tanım yapabilmek oldu. bir tanımdan çok temenni ifade eden bu cümle eminim ki her duyarlı Türk Vatandaşı'nın ortak dileğidir.

Şimdi, konu hakkında, herkesin yaptığı gibi ben de bir kaç cümle sarfetmek istiyorum. öncelikle, şunu görüyorum ki herkes pek doğal olarak terörü lanetliyor ve bir an önce pkk'nın bölücü ve terörist faaliyetlerinin sona ermesini istiyor. ancak 8 askerimizin bir şekilde bu terörist grubun elinde olması konusunda nedense pek çok kafadan çeşitli sesler çıkıyor. elbette çok sesli bir yönetim şekliyle yönetilen bir ülkede serbestçe fikir beyan edebilmek kadar adil bir şey göremiyorum. lakin bazı şeylere kayıtsız da kalamıyorum.

bazı arkadaşlarımızın iddia ettiği gibi bir çatışmada ya da savaşta esir düşmek askeri mahkemelerce suç olarak tayin edilmiştir. ayrıca bu durum kati kanunlarla belirtilmiş ve kabul edilebilir olacağı durumlar belirlenmiştir. bu şekliyle yani sadece dışarıdan ve yalın haliyle baktığımızda askerlerimizin orada rehin olarak bulunmaması gerekiyor diyebiliriz.

bir de, bu şekilde düşünen arkadaşlarımıza tepki gösterip "sana ne ulan sana mı soracaktı? sen orda mıydın?" şeklinde sorular yönelten arkadaşlarımız var. düşününce orada tam olarak ne olup ne bittiğini bilmeden, askerlerimizin ne şartlarda karşılık verdiğini bilmeden, rehin alınmaları konusunda ahkam kesmek çok yanlıştır.

şimdi bu iki gruba da ayrı ayrı cevap vermek istiyorum;
savaşta, bir düşman ülkenin askerleri tarafından esir alınmak ile gerilla tipi mücadele veren terörist bir grup tarafından alıkonulmak arasında dağlar kadar fark vardır. bunun yanı sıra askeri kanunnamedeki esaret ile ilgili bölümler dikkat edilirse rütbeli askerler içindir. sadece 3-5 aydır eline aldığı uzun namlulu silah ile dağlarda perişan şekilde dolaşan 20 yaşındaki gençler için değil. ha elbette o üniformayı giyen herkes Türk Ordusunun bir neferidir diyebilirsiniz. ancak asker dediğiniz zaman bu hayat biçimini kendine tek doğru olarak seçmiş, küçük yaşlardan bu yana o disiplin ile eğitilmiş, aktif görev sürecinde ülke çıkar ve geleceğini tehlikeye atmadan en iyi şekilde gururlu bir ifa sergileyecek ordu mensupları gelmelidir akıllara. yani anlayacağınız her rütbeli de asker olamaz.

ayrıca olayın gerçekleşme şekli ile kimse bir yorumda bulunmamış ki bence en önemli husus da budur. olay intikalde bulunan bir askeri birliğe pusu kurulması ile başlıyor. mardin'de ya da tunceli'de ya da hakkari'de darboğazlardan hiç reyolar içinde geçeniniz oldu mu bilmiyorum ama inanın bana saat 00:30'da, far bezleriyle karartılmış aydınlatma eşliğinde ancak bir kamyonun geçebileceği kadar geniş olan yollarda lastik izleri üstünden gitmek çok güvenilir bir şey değil. o kadar karanlıktır ki oralar, arkanızdan titanic geçse görmezsiniz! bunun yanı sıra olay akşamı ağır bir sis çöktüğü de belirtilmektedir. askeri jargonda "hakim" olarak geçen bölgelere yerleşmiş olan terörist grup konvoyun ortasındaki aracı hedef alarak havaya uçuruyor. eminim atıp tutan arkadaşlarımız hemen silaha sarılıp anında 2-3 tanesini indirmiştir. ama inanın öyle olmuyor. nerdeysen orda kalıyorsun, kıpırdayamazsın, elini bile götüremezsin kurma koluna. tecrübeli birliklerin tepki süresi elbette kısadır. ancak o akşam ne yazık ki çok da tecrübeli bir birlik geçmiyordu o yoldan. ilk şoku daha atlatamadan nerden çıktığını bile bilmedikleri yüzlerce mermi yağdı o çocukların üstüne. dağlarda pusu kuran ve eylem gerçekleştiren teröristler eğitimli ve örgütün en iyi adamlarıdır. işlerini bilirler yani. kimse sanmasın ki biz burada askeri eğitim yaparken onlar da dağlarda aerobik çalışıyorlar ya da sanat tarihi okuyorlar! ortadaki araç her zaman ilk hedeftir. böylelikle birlik ikiye ayrılır. ayrıca köprü havaya uçurulduğu için bağlantı tamamen koparılmıştır. bunun yanı sıra hakimde oldukları için pusuya düşen birliğin hedef görüşü sıfırdır. sis olmasa bile, gece olmasa bile sıfıra yakındır. ama yine de saatlerce karşı koymuşlar. peki neden sonra rehin alınmış olabilir bu gencecik çocuklar? ne kadar mühimmat olabilir ki yanlarında? daha ne kadar karşı koyabilirler ki? belki de cephaneleri bittiği için karşı ateş açamadıklarından teslim ol çağrısında bulundu bölücüler... bunu şimdilik kimse bilemez. ne olursa olsun rehin düşmüş olmaları o çocukları vatan haini yapmaz! oraya gidip, o kamyonlara binip, o silahı eline alıp dağa çıkmış kimse hain olarak nitelendirilmemelidir. rehin düştüler diye kimse onlara başka gözle bakmamalı. inanın haftalarca birlikte sigara içip mevzide saatlerce ağır ateş altında karşılık verdiğin adamın küt diye düşmesi akıllardan silinen bir manzara değil.

gelelim "ben olsam teslim olmazdım, o bayrak altında fotoğraf çektirmezdim" diyenlere ateş püskürenlere. "orda mıydın lan sen?" diyenlere. çok güzel empati kurabilmeniz, nasıl şartlar altında alıkonulduklarını düşünmeniz, belki de fotoğrafı çeken götoşun arkasında 40 tane eli silahlı adam olduğunu düşünmeniz. ancak bir de bunu söyleyenler tarafından empati kursanız? yıllardır bu ülkenin her karış toprağında kan döktü bu örgüt. ne analar ağlattılar, ne ocaklar yıktılar, ülkeye ne zararlar verdiler. binlerce şehit verdik, bir o kadar masum insan öldü. hem ekonomik hem de siyasi olarak gerilettiler. hiç bitmeyecekmiş gibi duran eylemlerine her seferinde bir yenisini ekliyorlar ve artık gerçekten de kimsenin tahammülü kalmadı. eminim "rehin alınmak kabul edilebilir değil, ben olsaydım ölmeyi tercih ederdim." diyenler arasında dediklerini yapabilecek olanlar vardır. bir de bunu düşünün derim.
içlerinden en az birinin, istihbarat toplamak amacıyla ajanlık yapmak üzere teslim olduğunu umduğum askerlerdir.
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=237167
büyük ihtimalle aralarında pkk ajanı olan askerledir.
bundan yıllar önce de 2-3 kez pkk'lılar askerlerimizi kaçırmıştı, o vakitler pkk'nın yayın organı olan med tv vardı; ancak o vakit med tv kaçırılan askerleri kamere karşısına alıp konuşturtmamıştı. şimdi roj tv'de bu kaçırılan askerlerin görüntüleri çıktı ortaya, geçmişler kamera karşısına kraldan daha kralcı bir ses tonu ile demeç veriyolar dağdan. adım: ramazan yüce-mardin...

--spoiler--
http://www.ensonhaber.com...K-agziyla-konusur-mu.html
--spoiler--

ayrıca; kaçırılan diğer askerlerin video görüntüleri ve konuşmaları için hpgoline sitesine bakabilirsiniz; ancak yukardaki video görüntüsünden farkı yok, hem hepsi aynı şeyi söylüyor. ha bazıları korkudan yapmışlardır diye düşünüyor olabilir; ama azıcık vücut dilinden anlaya kişiler bunun ne anlama geldiğini çok çabuk kavarayacaklardır.
bugun esir olan askerlerle ilgili bi gelisme bekleniyor. esir askerlerin verilebilecegini soylemis kurt lider.
ne de kolay ölselerdi daha iyi diyebildiginiz kaçırılan askerlerdir.
kolay mı lan ölmek ölüyorsun oğlum şaka mı sanıyorsunuz ölmeyi.
sanki hergün ölüyormuşsunuz gibi rahat söylüyorsunuz bir de.
counter strike mı hayat keşke ölselerdi daha iyiydi, 2dk sonra round yeniden başlayacak zaten dimi tekrar dirilecekler.
ben asker olsam sen rahat uyu diye mi bekleyecem vatanı sizin gibiler için mi?
daha klavye başındayken sattınız siz askerinizi, onun kafasına silah dayalıyken söyledi en azından bu kadarını.
23 günlük toplum hafizasına yitik düşen askerlerdir. *
aileleri tarafından özlemle beklenen evlatlarıdır. biz unuttuk maalesef ancak ana babaları hergün ölüyor.
abd destekli tayyib kuklalı ekonominin kanla beslendiğini gösteren ve bu yüzden ısrarla görmezden gelinmesi istenen gerçek.