bugün

Kesinlikle Maradona amk Pele döneminde futbolun sadece ismi vardı Oysa Maradona dönemi öyle miydi, Beckenbeaurlar, Michel Platini gibi çok yıldız futbolcu vardı.
ronaldo alır.
Pele'nin zorlanmadan alacağı versus.

Brezilya > Arjantin bu hep böyledir.
hagi mi alex mi sorusunun ya da kıyaslamasının değişik versiyonudur.
20. yüzyılın sorusudur. 21. yüzyılda ise cevabı bellidir.

görsel
pele seri katildir. maradona ise suikastçıdır.
maradona'nın annesinin sözleri versusa son noktayı koyar;

maradonna'ya: "sen mi yoksa pele mi daha iyi?" diye sorduklarında maradona;

"ben pele'yi hiç izlemedim.. annem izlemiş ona sordum, bana: 'sen daha iyisin!' dedi. annem yalan söylemez...!"
(bkz: marlboro vs parliament)
--spoiler--
eğer biraz daha çirkin olsaydım ne pele ne de maradona hatırlanırdı
--spoiler--

george best
galiba pelenin çoğu kimsenin eline vereceği çekişmedir.

http://krampon.net/pele-m...adona-mi/97e3402a-33db-4e
kesinlikle pelenin kazanacağı bir çekişmedir. ancak maradona zamanında medyanın daha gelişmiş bir halde olması, peleyi bu konuda bir adım geride başlatmaktadır.
maradona gelmiş geçmiş en başarılı topçu. gelmiş geçmiş bak dikkat. maradona ezer üstadım.
pele'ye yapılan en büyük haksızlık onun zamanında 50 kişi forvet oynuyordu vs vs tarzı yaklaışmlar. bu yaklaşımlarda bulunan insanların büyük çoğunluğunun o dönem futbolundan zerre haberi olduğunu sanmıyorum. hayır öyle bile olsa tüm bu ortamda pele diğer oyunculara göre büyük fark yapmıştır. peki niye diğerleri yapamadı? elbette pele'nin farkı. 17 yaşında dünya kupası finalinde gol atıp kupa kazandırmak her babayiğidin harcı değildir. o zaman elbette şu an ki kadar hızlı ve teknik futbol oyanndığını söylemek ahmaklık olur ama maradona zamanında da futbol çok muhteşem düzeylerde değildi.

bir diğer nokta da maradona'nın tek başına dünya kupası kazandırdığı yaklaşımı. arkadaşlar futbol da diğer bir çok spor gibi bir "takım" oyunudur. bir oyuncuya tek başına kupa kazandırdı demek atmasyonun önde gitmesi olduğu gibi diğer bütün oyunculara da ağır haksızlıktır. michael jordan hanedan kurduğu zaman nasıl yanında pippen rodman phil jackson vardıysa maradona da 11 futbolcunun arasında sadece önde gelen adamdır. ingiltere maçındaki elle attığı gol olmasa o kupayı da çok büyük ihtimalle göremeyecekti. bugün cristiano ronaldo'ya yaptığı hareket ve davranışlardan ötürü "apaçi, çirkef" falan diyebiliyorken maradona elle attığı gol sonrası tanrı'nın eli dediği için onu alkışlıyorsak bu çifte standart ve adaltesiz bir yaklaşım olur. maradona orda emek hırsızlığı yapmıştır tıpkı messi de eliyle gol attığı zaman yaptığı gibi(kendisini çok seviyor da olsam bu yaptığı hataları eleştirmeme engel değil)

maradona büyük futbolcudur buna şüphe yok ama bence bir pele değildir. büyüklük ve yeteneklik ayrı kavramlardır. pele her ne kadar brezilya liginde oynamış olduğu için verileri çok sağlıklı bulunmasada yinede yapmış oldukları inkar edilemez. maradona ise asi karakterinden ve muazzam yeteneğinden ötürü her zaman insanların gözünde daha bir efsane, daha bir büyük ve daha bir candan olacaktır. tıpkı cantona, george best ve diğerleri gibi...

edit: burda sadece futbolculuk yıllarının karşılaştırmasını yaptım. ne maradona'nın siyasi görüşü ve sosyal hayatı, ne de pele'nin futbol sonrası yaptığı gudik açıklamalar ve saçmalıklar konunun dahilinde değil. onu da ayrı bi yerde tartışırız.
bu karşılaştırmada maradona ezer, messi ise bambaşkadır.
Gelip avrupa'da maradonanın yaptıklarını yapmış olsa kıyaslayabilirdik ama pele brezilya dışına çıkmadı.Tabi abd macerasını saymassak.bu yüzden maradonadır. Rakipleri için
(bkz: Lionel messi)
(bkz: Cristiano ronaldo)
pele bir numaradır.
maradona iki.
pele, futbolun kız gibi oynandığı zamanda oynamıştır. maradona ise bütün oyuncuların onu oynatmamaya çalıştığı zamanda futbol oynamıştır.
(bkz: burak yılmaz)
Spor ahlakı olarak pele yetenek olarak maradona daha üstündür. Ama messi ikisinden de iyidir.
cevabı zor sorudur. maradona'yı seytermeye yaşı müsait biri olarak söyleyeyim, pele'nin maradona kadar yetenekli, maradona'nın da pele kadar nitelikli olabileceğini düşünmüyorum..

maradona tam bir manyaktı; her anlamda...
pele en iyi futbolcudur maradona ise futbolun tanrısı.
söz konusu pele ise gerisi tefferuattır.
(bkz: pele)
pele hiç süphesiz gelmiş geçmiş en büyük ve en iyi futbolcudur, futbolun michael jordan ıdır; maradona ise bad boy dur ve pele nin ardından ikincidir.
ben futbolcunun arjantinli olanını severim. tabi kii maradona.
pele bu karşılaştırmayı yersiz bulur nedenini de şöyle açıklar: ben yani pele komple bir oyuncuydum hem gol atar hem attırır hem savunmama yardım ederdim toplu ve topsuz futbolu çok iyi oynardım maradona ise ayağına top geldiğinde bişeyler yapmaya çalışırdı. bu arada maradona kariyerindeki tek kafa golünü de eliyle atmıştır.
güncel Önemli Başlıklar