bugün

allah'ın en sevdiği kuluna ve sevgilisine dair söylenmiş güzel söz.

görsel
çok doğru ve güzel olan inancın en güzel cümlelerinden biridir.
iSPATLANAMAMIŞ BiR NiDADIR. BELKi DE O YOK AMA SEN VARSIN ŞU AN. NE AYAKTIR?
tartışma hatırlatır.
(bkz: denize atatürk mü düşse kurtarırsın allah mı)
atatürk için söylenmiş bir sözü saptıranların çıkardığı genellemedir. atatürk'ün türkiye cumhuriyetini kurmasından ve memleketin kurtulmasında ön ayak olmasından dolayı söylenmiştir. atatürk'ü sevmeyenlerin abarttığı durumdur. bu insanlar atatürkle peygamberi kıyaslama işine girerler. atatürkçü olmayanların da bu durumda olduğunu sanarlar.
niye olum babanız yerine muhammed mi dölledi sizi? sorusunu akıllara getiren iddiadır.
birtakım insanlara göre, islam inancında şöyle bir görüş vardır: "alemler o'nun yüzü suyu hürmetine yaratıldı." bu yüzden söylenmiş bir sözdür. herhangi bir biyolojik anlam veya siyasi amaç taşımaz. saçmalamayı da gerektirmez. ne kadar doğrudur, bilinmez. isteyen inanır, isteyen inanmaz.
--spoiler--
niye olum babanız yerine muhammed mi dölledi sizi? sorusunu akıllara getiren iddiadır
--spoiler--

diye dalga geçilen laf.

git sor bakayım olmasaydın olmazdık diyen kemalistlere analarını atatürk mü döllemiş?
tasavvuf geleneği içerisinden bakıldığında-okunduğunda kıymetli bir söylem olmasına rağmen, zamanlamanın her zamanki gibi manidar olduğu ülkemizde, söylem ve söylemin üretim biçimi ve görsele getirilmesi yönüyle değerlendirildiğinde malesef taklitten öteye gidemeyen güzelleme, rasululah'a saygı mı, saygımız sonsuzdur.
allah, "alemleri senin hürmetine yarattim habibim" demiştir hz. peygambere. bunu düşünürsek, doğru önermedir.
tek kelimeyle bir şirktir. peygamberi bir beşeri ilah edinmişlerin dinden çıkış ve şirk deklerasyonudur. bu söz ancak alemlerin yegane efendisi o güzeller güzeli allaha sölenebilir. evet olmasaydın olmazdık yarabbi ama varsın ve dirisin. ben bir beşeri bir peygamberi değil sadece ve sadece tek efendim olan seni överim...
hz.isayi ilahlastiran hristiyanlarla sidik yarisinda bulunan cahillerin soylemidir.
"sizleri yalniz bana kulluk edesiniz diye yarattim" diyen rahmanın soyledigini inkardır. o zaman sizi muhammedin hatrina yarattim derdi degil mi ? .
doğrudur.
her şey onun yüzü suyu hürmetine yaratıldı.