bugün

insan canlısının olgunlaşması öyle daldaki armutun olgunlaşmasına benzemez.
toprak, su, hava yetmez.
Bilgi lazım, deneyim lazım, tecrübe lazım ve en önemlisi akıl lazım.
Yaşla uzaktan yakından hiç bir ilgisi yoktur. Ancak Akıllı insan olgunlaşabilir ve bu her yiğide nasip olmaz.
Kişiden kişiye değişen bir şey olmakla birlikte genelde kızlar erkeklere göre 2-3 sene daha erken olgunlaşır derler ama bence bu eskidendi.şimdi bakıyorum 20 yaşında kız gayet 17 yaştan farksız bi kafada olabiliyor aynı şekilde 18 yaşında erkek tanıyorum 25 yaşındaki kız arkadaşımdan olgun.
Hayır değil. Çocukca şeylerin aşırı saçma gelmesi sadece gerçekleri arama hali.
insanların olgunlaşmasının gerçekten de 3 evresi olduğuna inanıyorum. kim dediyse güzel demiş.

1- her şeyin en iyisini bildiğin dönem ve dünyayı değiştirebileceğini düşündüğün dönem
2- Senden başkalarının da bir şeyler bildiğini ve dünyayı değiştiremeyeceğini düşündüğün dönem
3- herkesin bir şeyler bildiğini ve dünyanın seni değiştirebileceğini anladığın dönem.

2 ve 3. dönem çok harika gibi gözükse de, dünyayı değiştiren dönem 1. dönemdir. Oradaki enerji nadiren de olsa insana güzel şeyler yaptırabilir.

fakat 2 ve 3'ün tadı ayrıdır. Kendinle birlikte, başkalarının da düşüncelerine önem vermenin tadı harika.

herkesin fikrinin bir temeli, bir yaşanmışlığı, bir kıvılcımı vardır. Bunu anladığınızda, hayatın tadını damağınızda hissetmeye başlıyorsunuz.

Önce kendinizi, sonra da çevrenizdekileri anlamak, olgunluk tatminini yaşamanın peşinde koşmak bu dünyanın soyut tadı olabilir.
“Meyve miyim lan ben?” dedirten başlık. Evet meyvedeki gibi insanın da olgun olanı makbuldür, yoksa kimse sizi olgunlaşın diye yanınıza elma koyup beklemez.
belli bir süre yurtdisinda yasayinca ister istemez 5x e kadar aldiginiz tecrube.
yontulmaktır.
hayatınız boyunca yediğiniz kazıklarla doğru orantılı olarak artan eylemdir. Her günü mutlu geçen biriyseniz muhtemelen daha geç olgunlaşırsınız.
Zaman çizgisinde, yorulmak..
Kazık yiye yiye olgunlaşır insan.
acı çeke çeke kazık yiye yiye olgunlaşır insan.
felek tarafından keleğe getirile getirile, geriye baktığımızda, bize olanlardır.
yediğimiz kazıkların toplamı ile doğru orantılıdır.

Hahahahahahahahaha.