bugün

dumur.

oyunculukları, senaryosu, kurgusu, şok edici finali ve müzikleriyle dünya sinema tarihinin en iyi filmlerinden biridir. mutlaka izleyindir. izlemeyenlere işkence ederek izlettirindir.
(bkz: sonunda amına koyim dedirten filmler)
bir intikamın anatomisi. çok iyi bir hikayeye sahip uzak doğu filmi. hiç düşünülmeden söylenen, önemsiz sayılabilecek, küçücük bir cümle insanın başına neler açabilirmiş gösteriyor.

--spoiler--
o dili kesmeyecektin de ne yapacaktın?
--spoiler--
filmi izledikten sonra kuzenimin kopartan yorumu: "bu filmi çok konuşan insanlara izletmek lazım."
--spoiler--
yanlış sorular sorarak doğru cevabı bulamazsın

--spoiler--
son dönem parlayan Kore sinemasının güzel yapıtlarından biri.
Tekrar izlemekten sıkılmayacağım filmlerden.
tek kelimeyle mükemmel bir film ama sittin sene bir daha izlemem. midem bir daha kaldıramaz bu filmi.
son sahnesinden bu yana geçen son 10 dk'dır düşünmekte olup iyice idrak ettikten sonra yarın yine izlemeyi düşündüğüm muhteşem film.
an itibari ile izlediğim ağır giden filmde tam bu ne biçim film diyecekken sonlara doğru ağzım açık izlediğim mükemmel ötesi film.şu am hala etkisindeyim.hayatımda izlediğim en iyi filmlerden biri.
buralar heeep ccc spoiler ccc ona göre.... ben uyarımı yaptım.

filmin başlarında, o kızın adamdan yaşça baya bir küçük olduğunu farketmemle kızın o adamın kızı olduğunu anladığım için filmi de öyle izledim ben. tabii ki sonunda ne yazık ki şaşıramadım, nasıl kendimden emin bir insansam, tahmin ettiğim şeye göre izlemişim filmi. şok olamadım, ama film cidden mükemmel idi. hatta filmi bitirir bitirmez tekrar izleme isteği oluştu içimde, o derece.
kesinlikle insanı hayattan soğutan bir film.

--spoiler--

adamın becerdiği kız kendi öz kızı çıkıyor. aklıma geldikçe bir tuhaf oluyorum.

--spoiler--
final sahnesi ile on dakika boyunca kendimi sorgulamamı sağlamış film.Bu filmi özellikle çenesi düşük insanlarla izleyin ki on dakika boyunca çenesi ile iletişimi kessin...
en iyi çizgi roman uyarlamalarından biri olan 2003 yapımı kore filmi.
şu anda 8.4 ile imdb'de 102. sırada bulunmaktadır.
görsel

kore kızlarının gerizekalılığını belgeleyen film.
anlam çıkarma işini zorlaştırıp ilk 40 dakika boyunca izleyiciye bırakmış tarantino referanslı harika film. olan bitene fikir yürütmek zor değil fakat kalitesini şaşırtmadan da belli edebilen bir film. filmin sonunda etkilenmeden çıkmanız imkansız ki şayet etkilenmiyorsanız recep ivedik serisine devam ediniz böyle filmlerin yanından geçmeyiniz.
izlemeyenlere ön not: ensestler ekran başına!
not 2: ensest değilim lan.
not 3: tümünü göster bile diyemeden nası eksiledin. sol framede olmayan başlıklara eksilemek için soteye yatmak.
izlemeyenlere tavsiye etmekle etmemek arasında kaldığım film. çok güzel bir kurgu ama bir o kadar da rahatsız edici.
öğrencilik yıllarımda filmi izlediğim sırada, bir arkadaştan gelen mesaj;
murat: ne yapıyon la?
kzmjn: ne yapıyım film izliyorum.
murat: hangi filmi izliyon?
kzmjn: oldboy
--spoiler--
murat: ha... o filmde ensest ilişki var...
--spoiler--
böylece mükemmel bir film nasıl p. ç edilir öğrenmiş oldum.
soundtrackları nesilden nesile aktırılması gereken efsane bir film.
(#11743147)
Gerek kurgusunun orjinalliği, gerekse soundtrackleriyle beni büyülemiş filmdir.
(bkz: adamlar yapmış)

--spoiler--
You laugh, and the world laughs with you. You weep, and you weep alone.
--spoiler--
kız kardeşimi siktiğimin dedikodusunu yaparsan sana kendi öz kızını siktiririm temalı böyle çok şahane dövüşlü- vecizeli- aşklı- kanlı film.
Hollywood el atmış bu güzelim filme ve yeniden çekilecekmiş Spike Leeyönetmenliğinde. Başrol için de Will Smith düşünülüyormuş. Bir rahat bırakın Kore sinemasını artık.
intikam üzerine daha iyisi çekilmemiş , hatta çekilmiş tüm filmler arasında, en iyilerde yer almış kore filmi.
muazzam kore şaheseri. Süper, süper, süper.
insanın uzakdoğu filmlerine olan o soğuk bakış açısını değiştirebilir nitelikte bir film.