bugün

ülke tam anlamıyla bokun içine bakacaktır. çocuklar şu an durumun tam farkında olmasalar da ileriki yıllarda psikolojileri incelenebilir.
sabah ne giysem diye düşünmek.
Kızların aynı kıyafetleri giymeleri sonucu çıkacak kavgalar.
pişti olmak, hatta bu yüzden okul kırmak yaşanacak olaylardandır.
Öğrenciler arası kutuplaşma. Siyasi kutuplaşmanın ardından öğrenci hayatına kültür ve etik kutuplaşması, vatana millete hayırlı olsun.
öğretmenler öğrencileri aralarında değerlendirip 'bizimlesın','bizimle değılsın' derlerse şaşmam.
Sen yaptın kıyafet serbest o zaman gelecek biz pijamayla.
Avrupada kıyafet serbest ve kimsenin umrunda değil . Ha Türkiye'de zengin pici gibi kavramlar daha da belirginlesir o kadar .
yoksulla zengin arasındaki fark daha bir ortaya çıkacak.

marka delileri kendi gruplarını kuracaklar, marka giyemediği için soyutlanan öğrenciler olacak, hatta intihar eden bile olacak. ve bunun arkasında, bu kıyafet serbestliği kararı olacak.

zaten böyle bi soyutlama olmasın herkes eşit şeyler giysin, diye varolan bir sistemdi bu. bu sistemin türkiye gibi oryantal kafalı bir ülkede yokedilmesinin hiç de iyi sonuçlar getireceğini sanmıyorum.

sözlüğe bak, bu sözlük "ayfon bilmemkaç alamayan fakir" diye başlıklarla dolu değil mi?...öyle adam, yanında marka giyemeyen birisini barındırır mı?..tek tip giyim iyiydi, temiz olduğu sürece yoksul adamın yoksul olduğu kıyafetinden belli olmuyordu.

şimdi olacak. pek hayırlı olacağını sanmıyorum.
Ilkokuldaki saf cocuklari bilmem de liselilerin psikolojisi falan bozulmaz yani benim zamanimda gelseydi bu her gun ayni pantolonla cok rahat giderdim sikimde bile olmazdi.
Lise ve üniversite arasındaki farktan anlayabilirsiniz ne olacağını.

Lisede arkadaş grupları daha heterojendir. Kafana uyan adamla takılırsın. Bakmazsın pek zengin olup olmadığına. BAzı zengin piçleri yine göze sokar zenginliklerini ama pek kimse siklemez.

Üniversitede ise giyiminden kuşamından bellidir milletin sosyoekonomik durumu. Arkadaşlıklar hep aynı ekonomik seviyeden seçilir. işte bu yüzdendir ki üniversite arkadaşlarını insanlar daha uzak bulur.

Ayrıca 13 yaşındaki ergenin ruh dünyası bu çeşit bir travmayı kaldıramayablir. Karne günü ne giyeceğimize 3 gün önceden karar veriyorduk o zamanlar. Bunu her gün yaşamak ergenlerde kin ve öfke yaratabilir.
türbanı serbest bırakmak için yapılan hareketler bunlar. ama tiki kızlar okula manken gibi giyinip gelmeye çalışacakları için ortalık biraz karışacak gibi görünüyor.
zaten bu serbestligi isteyen liselilerin götü başı dagıtacagı gerçegi ortaya çıkacak.
Okuyun. (bkz: seneye okula serbest gideceklere tavsiyeler)
kız öğrenciler depresyona girecek sabaha kadar ne giysem diye düsünecek.
biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar.
Ilk 5-6 ay ogrenciler hep farkli giysiler farkli tarzlar giyinmek icin onem gosrercekler. Belli bi sureden sonra siradan birsey olucak bu giysi olayida. Giyinmeye dikkat etmemeye baslicak siradan rahat seyler giyicekler.
okullarda sınıf ayrılıkları yaşanacaktır.
şimdi yüzbinlerce liseli kardeşim her akşam odasında ağzını yaya yaya 'yoo yoron okolda giycok hocbir şeyom yook' diyecek. ne gerek var yanii çok saçma.
şekildeki gibidir.

görsel

görsel

görsel
uygulamadan önceki zamanlarda bile rant ayakkabı ve mont üzerinden dönerken, şimdi ayaktan başlayıp kafa ucuna kadar ileri seviyelere taşınacak olan eylem.
marka yarışı başlayacak.
okula giren çıkan belli olmayacak.
güven sorunu yaşanacak.
alışveriş miktarı artacak. aslında bu iyi bir şey ekonomiye can veriyoruz.
çarşı tıklım tıklım olacak.
okul kıyafetlerine serbestlik..bunun tartışmasını yapıyoruz..beraber yaşamayı bir türlü öğrenemedik hala ; zengini fakiri,doğulusu batılısı,köylüsü şehirlisi..fakir olan ne giycekmiş de yok efendim utanmıcak mıymış! Benim dedem senelerce hademelik yapıp,akşamları da hammallık yapmış..babam,okula giden arkadaşını beklemiş,gelsin de onun ayakkabısıyla ben gideyim okula diye..gururla anlatır,gururla anlatırım!..belki bazı şeyleri körükler bu durum ne bilirsiniz? Belki zekat kurumunu canlandırır,muhtaç sahiplerine yapılacak yardımların sayısı artar ?..bu yönünden düşündük mü hiç ?..maddi gücü iyi olan insanlara tanınmış bir ayrıcalık olarak lanse etmeye ne gerek var?..maalesef bazı insanlar için zor bi durum evet,farkındayım..ama üniforma varken de bazı farklar gün gibi çıkıyor meydana..önemli olan insanın kendisiyle barışık olabilmesi,sahip oldukları için Allah'a şükretmesi diye düşünüyorum..
http://www.google.com.tr/...p;ved=1t:429,r:2,s:0,i:89

daha kötü ne olabilir.
artık zihinler 7 yaşından başlayarak sistemin kölesi yapılamayacak, özgür düşünce gelişecek. Her türk asker doğmayacak bundan sonra.