bugün

ışık, parıltı, aydınlık.
ışık demektir.
bediüzzaman said nursi:

"Bütün hayatımda Nur kelimesi her yerde bana rastgelmiştir. Ezcümle, karyem Nurs’tur, merhume validemin ismi Nuriye’dir, Nakşî üstadım Seyyid Nur Muhammed’dir, Kadirî üstadım Nureddin."

diyor.
Çok asil bir duruşu var. Ehehe.
genellikle kız isimlerinin sonuna 2. isim olarak eklenen ve çoğunlukla da kişiye hitap ederken kullanılmayan itici isim. büşranur, kübranur, nazlınur şeklindeki isimler çok itici geliyor. tek başına nur ve aynur, gülnur, ilknur gibi tek bir isim olanlar değil.
isimlerin sonuna eklenince itici olan, çoğunlukla tutucu kesimin tercih ettiği ek. örneğin büşranur, kübranur, nazlınur, mervenur gibi olunca itici geliyor. ancak nurla bitip tek bir isim olan aynur, ilknur, gülnur gibi isimler itici değil. onun haricinde tek başına nur da güzel bir kız ismi ama ikinci isim olarak değil.
güzel bir kız ismi yalnız tek isim olduğunda.
isminin sonuna eklenince türbanlı yapan isim.
ikinci isim olarak kullanılınca itici olan kız ismi.

not: edanur, gülnur, aynur, elanur, ilknur gibi bütünleşmiş olanlar itici değil. örneğin birleşik olmasına rağmen kalıplaşmış olan edanur ismi ve buna benzer diğer nurlu isimler bana itici gelmiyor.
nur isimli kızlar davranışları itibariyle hep erkeksi gelmiştir bana.
güzel bir kız ismi. ama ikinci isim olarak değil!
kız ismi...
hayırlı forumlar.
her boşluğumda hatırıma düşen, benim sınavım ; imtihanım. onun sevgisi beni öyle mutlu , öyle bahtiyar ediyor ki. sanki dünyanın tüm nimetlerine sahip olmuşum gibi. ne kadar kaçarsam kaçayım, yine de peşimi bırakmıyor. bir inanç benimkisi. bir gün bu dünyanın yükünü beraber sırtlayacağız gibime geliyor. o benim hayatımda olmalı gibi. ben yine de bir umut bekliyorum. onun kalbine benim aşkım verilir belki bir gün.

Bu bendeki manası. Gerçek manası için : (bkz: ışık)
isik, parilti anlamina gelen bir kavram. Ayrica bir kadin ismi.
ama harbiden inatçı.
Ben de bu inatçıya aşık oldum.
Okkk.....
Iyi geceler minik meleğim. Alnından öpüyorum seni.
vazgeçtiğim.
sevdiğim kızın adı.
Nur, kalblere emanet edilmiştir.
kız isimlerinde genellikle ikinci isim olarak kullanılır ancak tek başına da nur ismi konabilir.
neredeyse çoğu bayanın ismine ek olarak yazılmıştır. mesela fatmanur, büşranur vs. vs. vs.
manevi ışık manasına geliyormuş.