bugün

ilk dinlediğinizde bile sözlerini yazan kişiyi * tahmin edebileceğiniz müslüm gürses şarkısı.
yepyeni albümü 'HAYAL' ile, 'karar verdim' adlı albümünden sonra muhteşem bir dönüş yapan, türk pop müziğinin büyük sesi. onu anlatmak için ben sözcük bulamıyorum. o bir kalp ağrısı. o, kimi zaman hüzne boğan, kimi zaman keyiflendiren şarkıların yorumcusu. dinlenildiği zaman adamın ömründen ömür alan ve ''bu kadın bu ülkeye fazla'' dedirten bir isim o.
hemen bir düzeltme yapmalıyım. nilüfer'in çıkış yılı 1972 yılı ve 'kalbim bir pusula' adlı şarkı. nilüfer' in kayahan ile tanıştığı ve çalıştığı ilk albüm ise 'geceler'. ondan önce 'bir selam yeter' albümünde bir şarkısı var kayahan'ın. 'geceler' albümüne gelene kadar nilüfer'in yirmiye yakın 45' liği ve bunun dışında, nilüfer 74, selam söyle, müzik, 15 şarkı, nilüfer 79, nilüfer 80, sensiz olmaz, nilüfer 84, bir selam yeter gibi o döneme ve günümüze bile damgasını vurmuş albümleri bulunmaktadır. geceler albümünün çıkışı 1987'dir. nilüfer'in çıkış yılı ise 1972'dir. on beş yıl piyasada NiLÜFER olabilmiş birine şarkı verip ünlenen ve ondan yararlanan kişi ise bu durumda kayahan gibi görünmektedir. zira kayahan abimiz o zamanlar tanınmayan ve ilk kez nilüfer'e verdiği şarkılarla kendisini tanıtan ve ilk albümü 1989 çıkışlı bir abimiz. bunun dışında nilüfer'in en çok satan 'yine yeni yeniden' albümünde kayahan yoktur. albümü taşıyan şarkılar, yine yeni yeniden, şov yapma, haram geceler, dokun bana, çarem benim, kavak yelleri, her sevda bir veda, dokunsalar ağlarım gibi klasikleşmiş şarkılardır. bu albümden sonra gelen ve kalite olarak döneminin üstünde kalan 'ne masal ne rüya' albümünde de tek bir kayahan şarkısı bile yoktur. albüm o dönemde beş yüz binin üstünde satmıştır. kısaca, otuz sekiz yıllık sanat yaşamında iki yüz elliden fazla şarkıya can veren nilüfer'in şarkılarından sadece yirmi tanesi kayahan'a aittir.

gelelim bu durumun sonucuna. kayahan ile yollarını ayıran nilüfer, 2005' te 'karar verdim' albümünü çıkardı. albüm muhteşem. sonrasında tek şarkılık bir albüm geldi: sen beni tanımamışsın. ve albümü 'HAYAL' ile nilüfer yeniden karşımızda. bir de öteki cepheye bakalım diyeceğim. kayahan yok.
her zaman için kayahan bestelerini en iyi seslendiren isim nilüfer olmuştur. bence kayahan nilüfer'e para vermeliydi yıllarca, beni sen şöhret ettin ve ayakta kalmamı sağlıyorsun, diyerek.

nilüfer muhteşem bir ses ve elindeki en büyük gücü sesi. şarkıyı yazan kayahan olmuş, ahmet olmuş mehmet olmuş, pek de mühim değil. o içimizi titreten ses bir biçimde bizimle buluşur ve biz de onunla. sen hep var ol nilüfer. var ol ki pop müziğinde kaliteli işler yapılıyor hala, diyerek mutlu olabilelim.
'bi bilseydin' şarkısıyla akşam akşam iç* delip dağıtmakta olan nadide ses.
süperstar megastar imparator diva kraliçe gibi hiçbir unvana ihtiyacı olmayan muhteşem ses.
bir dönem evli olduğu balet plakçılığın sahibi yeşil giresunlu'yu bir dönem nişanlısı olduğu ünlü müzisyen rıza silahlıpoda'yla aldatan sabetayist şarkıcı. nilüfer'in sabetayist olduğunu şarkıcı alpay'ın kuzeni şanar yurdatapan söylemiştir. yine de buğulu sesine hayranım.
Bursa'nin üç merkez ilçesinden biridir. Diğerleri için ;

(bkz: osmangazi)
(bkz: yildirim)
sönmez konutlarının bulunduğu bursa semti.
15 ağustos 2009 tarihli harbiye açıkhava konserinde sözlük yazarlarının kendisiyle ilgili söyledikleri ''konserlerinde iki kelimeyi bir araya getiremiyor.'' sözüne atıfta bulunup ''sözlük yazarları benim için iki kelimeyi bir araya getiremiyor, diyorlar. bakın iki değil, yirmi beş kelimeyi bir araya getirebiliyorum artık.'' diyerek yaptığı esprileriyle, içtenliğiyle ve sesiyle gönülleri bir kez daha fetheden türk pop müziğinin yaşlanmayan bülbülü.
birisi bu kadına straplesden vazgeçmesi gerektiğini anlatmalı. olmuyor, olmuyor ablacım, tosbağa gibi oluyorsun!
son konserinde bacak açılmı yapan sanatçı.
4 sene yaşadığım ve bu süre içinde "bursa'nın en yaşanılacak yeri burası ve ne hikmetse akp'nin alamadığı yer aynı zamanda" diye düşünerek tüme varım yaptığım harika ilçe.
doğa harikası muhteşem çiçek. kendine has bir güzelliği var. suyun ortasında yetişir. diğerlerinden ayıran farklardan biri de budur. yemyeşil yapraklarının üstünde pembe/beyaz görüntüsüyle ne hoştur onu izlemesi. çok zariftir. izlemeye doyulmaz bir güzelliği var. hayran olunası.
müslüm gürses'in hayat verdiği ender güzel şarkılardan.
zeynep casalini'nin müslüm baba'dan daha güzel söylediği şarkı. daha duygulu olmuş bence.
Şarkıcıdır.'Ben seni seven kadın'şarkısından dolayı taktir ettiğim sanatçıdır.
bursa'nın en güzel ilçesidir.
müslüm gürses'in Aşk Tesedüfleri Sever(murathan mungan'ın seçtikleri ile müslüm gürses) isimli albümündeki en can alıcı parçadır. önceden uğruna koskoca dünyayı bile karşınıza alabilecek kadar sevdiğiniz sevdiceğinizin, zamanın elinin değmesi ile nasıl da değişip sizi sizden ettiğini anlatan güzel eser. zamanın eli değdi mi bir kere, söner yanan aşk ateşi belki. belki de daha çok harnalır fakat kimse vermez aldıklarını! ya eksilirsin ya da daha da güçlenirsin... ya sen de gidersin, ya da biter işte bir şekilde... istesen de istemesen de... hatalarına bir nilüfer verirsin, belki bir şansın olur...

nilüfer:

Zamanın eli değdi bize
Çoktan değişti her şey
Aynı değiliz ikimiz de
Zaaflarına bir gece
Hatalarına bir nilüfer
Sevgisizliğine bir kalp verdim
Artık geri ver
Geri veremezsin aldıklarını
Artık geri ver
Geri verilmez hiçbir yanılgı
Yokluğuma emanet et
Sende benden kalanları
Her şeyi al
Bana beni geri ver
Bir şansım olsun
Başka yer, başka zaman
Sensiz ömrüm olsun
* *
her kafamın güzel olmasını istediğimde yalnız kullar şarkısını dinlememe sebep olan sesin sahibesidir...bir ara da reha muhtar'la ilişkiye girdiği için hepimizi şaşırtan hatun kişisidir...
insanı hipnoz edebilecek bir sese sahip olan yüce insan. böyle değişik bir moda sokuyor. çok enteresan, bir o kadar da muammalı...

bana göre kesinlikle dinlenmesi gereken ilk 10 şarkısı şu şekilde;

1- ta uzak yollardan
2- bir gün darılıp bir gün barışma
3- bir bilseydin
4- dokunsalar ağlarım
5- seni beklerim öptüğün yerde
6- aşk kitabı
7- kavak yelleri
8- tanrım
9- böyle ayrılık olmaz
10- tek başına
bursanın en çağdaş ilçesidir.
kirk yilda bir gelecek, kadife sesli sanatcidir.

(bkz: bir selam yeter) ** *
son dönemin belki de en iyi şarkısı. zeynep casalini'den de, müslüm gürses'ten de dinlemesi çok keyifli. şarkıyı şarkıyı yapan ise, o olağanüstü güzellikteki sözleri.
bir de aynı adda bir efsane sanatçı var ki, ona ayrı bir destan hazırlıyorum.
diz kapağı güzelliği ile tanınmış şarkıcı. çocukken kendisinin bir klibinde oynamışlığım mevcuttur.
Su günlerde (bkz: olmadı gitti) parçasıyla keyif veren sanatçı.
'anlatılmaz dinlenir' dedirten ve hala birçok kişinin keşfedememesine üzüldüğüm murathan mungan imzalı müslüm gürses şarkısıdır.