bugün

din adamlığından para kazanmanın haram olduğunu iddia edenlerin keko yanlarını ortaya çıkaran ücretlendirme.

hayır birde kalkıp gerici-çağ dışı dedikleri islamdan kaynak vesaire getirip tereciye tere satıyorlar.

Şimdi bu adamın yayın yapacağı kanall atv mi? evet.

yayın yapacağı saatler iftar öncesi ve sahur mu? evet.

Bu programların içerisinde yayınlanacak reklamlar var mı? evet.

bu reklamlar belli bir ücret karşılığında mı yayınlanıyor? evet.

peki reklam veren firmalar izlenme oranlarına göre mi reklam veriyor? evet.

bu reklamların ücretlendirmesi yine izlenme oranlarına göre mi yapılıyor? evet.

peki programın izlenmesinin sebebi atv de olması mı? hayır

programın izlenme sebebi nihat hatipoğlu mu? evet...

aha işte nihat hatipoğlu olayın burasında.

kanal adam sayesinde reklam ücretlerini ikiye katlayacak para kazanacak nihat hatipoğlu ise allah rızası için kanaldan para almayacak. bak hele ya...

Ulan eleştirenlerin çoğuna bakıyorum tff nin verdiği yabancı oyuncu kararına isyan eden tipler. 35 yaşında kılı ağarmış tiplere verilen milyon dolarlara ses etmeyen kekolar kalkmış bunun derdine düşmüş. *
1. din adamı para almaz hikayesini geçelim. 8.yy da değiliz. millet 5 kilo bulgur verip 1 kilo pirinç almıyor.

2. din adamlığı bir meslek haline gelmiştir ve hafife alınacak bir iş değildir. insanlar doğru bilgiri öğrenip bu konudaki avamlarla paylaşmak için yıllarını harcıyor. 40 yıl eğitim alıyor yetmiyor üstüne 10 yıl daha eğitim alıyor ölene kadar hadisti ameldi ayetti fıkıhtı tefsirdi okuyup duruyor. Yanlışların arasından doğruları buluyor. Aç kalacak hali yok...

3. size ne arkadaşım? 600 cebinizden mi çıkacak? paralar dışarıya akarken sıkıntı yok, muhteşem süleyman bölüm başına 70 bin alırken bir şey yok ama bir alim 1 aylık 600.000 alınca auu.. sana auuu keko.

neyse ya... millet geri zekalı anasını satayım memleketin dibi oyulmuş içine bade konulmuş nihat hatipoğlu niye 600 alıyor diye çemkiriyor hala.

ölün amk!
Sanırım son nokta konulan tartışmadır. Yazar arkadaş yukarda güzelce açıklamış.
hala adamın suçu değil ki deniyor fıttırmamak elde değil...

bilal'e anlatır gibi anlatalım...

şimdi bu adamın üzerine ahkam kesip, millete "şunu yapın, bunu yapın" dediği müslümanlık var ya;

işte o islam'ın kutsal kitabı "para karşılığı din adamlığı yapmayı" ve "ruhban sınıfını" yasaklamış.

yani;

burda "veren varsa adam ne yapsın?" denemez çünkü karşılığında para aldığı şey - hoca - uzman - otorite olarak üzerinden para kazandığı kurumun kendisi tarafından bizatihi yasaklanmış...

yani para karşılığı din adamlığı ve hocalık yapmak h - a - r - a - m

dolayısıyla kendisinin din alimliği de "kadük"...

şarap tacirinden yada pezevenkten din adamı olmayacağı gibi allahın açıkça emirle yasakladığı parayı alandan da olmaz...

ha ben yaptım oldu dersiniz...

o da müslümanlık olmaz...
adamın samimiyeti vs biryana konursa, bu parayı hakettiği kesin. bir tv yöneticisi en iyi reyting getirecek ismi arıyor, ilahiyatçılar da en iyi parayı alabilecekleri kanalı arıyor. serbest piyasa ekonomisi çok sayıda alıcının ve satıcının buluşması ile olur. bir sürü kanal ve o kadar sayıda ilahiyatçı mevcut. demekki adam bu 600.000 tl yi hakediyor. bu parayı kazanırken ekranda anlattığı şeylerde insanlara faydalı oluyor bence. en azından zararsız olduğu muhakkak. adamın kimseden himmet topladığı, mürit aradığı da yok. islamda da para kazanmak haram değil. dolayısı ile eleştiriler yersiz.
Nihat Hatipoğlu din adamı değil din alimi olduğu için hakkı dediğim paradır. Doğru islam'da din adamlığı olmaz ancak din alimliği vardır. Din alimleri bir eğitim hizmeti verdiği için para alabilir. Buyurunuz:

http://www.hurriyet.com.t...sarnuriozturk/9791041.asp
sonuna kadar hak ettiği paradır.

bu adam siyasete girip kişiliğini feda etmedi ya 1 milyon dolarda alsa hakkıdır.
kur'an'da hatipoğlu'nun yaptığı iş açıkça "haram" olarak nitelenmiş. seme hala para kazanmak haram değil diyor...

para kazanmak haram değil ama;

--spoiler--
“sizden hiçbir ücret istemeyenlere uyun, onlar doğru yoldadırlar.” (yâsin: 21)
--spoiler--

“kendilerine farz kılmadığımız halde ruhbanlığı ihdas ettiler ancak ona da layıkıyla riayet etmediler.” (hadid 57/27)

(Ve onlar, O'na ruhbanlık ihdas ettiler. Biz, Allah'ın rızasını ibtiga etmekten başkasını onlara farz kılmadık. Oysa O'na hakkıyla riayet etmediler. Böylece onlardan, âmenû olanların ecirlerini verdik ve onlardan çoğu fasıklardı.)

neymiş hatipoğlu'nun yaptığı harammış...
-Spoiler-
Din ilimleriyle uğraşan ilim adamları da elbette ücret alacaktır ama bu ‘ancak bir eğitim hizmeti karşılığı olur. imamlar da eğer namaz kıldırma dışında bir eğitim hizmeti veriyorlarsa aldıkları ücret bunun karşılığı olarak geçerlidir. Ama Türkiye’de 84 bin ‘namaz memuru’nun (deyim halkındır) eğitim hizmeti verdiklerini söylemek inandırıcı olabilir mi? O zaman okuldan çok caminin varlığı nasıl açıklanacaktır?
-Spoiler-
Aza kanaat etmeyi öğütleyen çakma hocanin son icraatidir.

Kendisini bundan 8 yil önce gece 2 gibi ankara atatürk orman çiftliğinde görmüştüm. Annem hemen koşup bir fotoğraf çektirdi kendisiyle. O gün altındaki araba daha yeni cikmis olan Audi q7 idi. Tam arabasına binmek üzereyken yakalamisti annem kendisini.

Anneme o günden bugüne kadar bu hocacik ne zaman gözüme ilisse din tuccari bu derim. Programlarini izlettirmem. Ama ne yaparsin. Uzak değil. Kendi annem super lüks jipine binerken yetişip bir fotoğraf çektiren annem hala o fotografi albumunde saklar. Bütün programlarini takip eder.

Ne yazikki boyle simsarlar tüm dünyada en kolay para kazanan insanların başında geliyor.
Çevrede o kadar hırsız varken aldığı paraya neden bu kadar karışıldığını merak ettiğimdir.
600 bin cebinizdenmi cikacak diye düşünen denyolarida bize göstermiş durumdur.

Lan dallama kimin cebinden cikacak sence? Bir ürünün reklami o ürünün maliyet kalemlerinden birisidir. izlediğim her reklam ürünün maliyetini artirir. O ürünü aldigin zamanda sana fiyat artisi olarak geçirirler o maliyeti.

Memleket dibi oyulmuş içine 2 gram beyni olmayan dallamalar doldurulmuş.

Hem bunun futbolla ne ilgisi var? Hem futbolda donen paranin bu kadar büyümesine karsi olup hem hatipogkunu elestiremezmi insan? illa birinden birinimi seçmek lazim?

Mantiginiza sicayim.
bilgilerini paylaşmak için mi o parayı alıyor, yoksa o programa çıkmak için mi para alıyor ayrımının önemli olduğu durum.

imam da maaş alıyor, ilahiyat profesörü de maaş alıyor. emre kafası ile bu mesleği spor olsun diye yapmıyorlar. tabi az mı çok mu? islami bilgiyi para karşılğında mı satıyor vs... farklı yere gider.
lakin programa çıkma olarak düşünüldüğünde para abartı değil, dini bilgilerini de paylaşması bunun doğal bir sonucu olarak görülürse gayet meşru bir zemini oluyor.

mesle tamamen niyet gibi durduğuna göre, günah kısmı kendisi ile yukardaki arasında çözümlenecek hede...
Programın adının değişmesine neden olacak hadisedir.

Nihat Hatipoğlu ile Nakde Doğru.

görsel

Edit:Aşağıda ki twitte aslında mantıklı olan yazmaktadır.Neden zarar etsin ki ateve?

görsel
bana o kadar para verseler ülkede ataist bırakmam.
Bir kez daha zenginin malı züğürtün çenesinin yorulma sebebi olmuştur.
en kötü insan, dini dünya malına alet edendir. hadis-i şerif.
ramazan bereketiyle gelir durumudur. cikip da maneviyattan bahsetmesin.
aynı kişinin bir saatlik bir konferanstan 50 bin tl alması kadar şaşırtıcı değildir.
zenginin parası züürtün çenesini yorarmıs.
uyanıktır, küpünü dolduruyor işte, siz bakmayın din ahlak sohbet bunların hepsi bahane paralar şahane. ha o kadar parayı hak etmiş midir? tabiki hayır 800 lira geçinmeye çalışan milyonlarca garibanın olduğu bir ülkede aldığı para ona haram olur. tıpkı dizi oyuncuları ve diğer medya maymunları gibi.
Samimiyetsizliği ile ünlü bir halk kekosunun şaşırtmayan hareketidir. Bu tür kekolar geniş ramazan düzlüklerinde avlanır.
"ölüyü diriyi ziktin
gözünü nihat hatipoğlu'na diktin"
denilesicelerin uğraştığı durumdur. adam en azından birşeyler yapıyor.
hiç bir iş yapmadan bir sürü para götürenlerle uğraşsanız keşke.
bir şarkıcının bir ekstradan 40-50 bin TL alması sorun olmazken, 30 gün geceli-gündüzlü çalışıp, program başına 10 bin TL alacak olması normal bir durumdur. Ancak birilerine dert olmuş galiba.
Dedesinin mezari hz.ali'nin yaninda olan, nur yuzlu bir adamın bu büyük paranın tamamını cebe indirecekse haram zıkkım olsun denilebilir yok ciddi bir miktarını hayıra harcarsa gercekten nesli tukenmekte olan birine donusebilir. Sonucta bir ayetimiz şöyle der;bir kedinin ağızında kuş bile görseniz, kuşu öldürürken görmeden o öldürdü diyemezsiniz.
Yuh be denir buna. 2 saat zırvala sen(yok o caiz mi bu haram mı hep aynı muhabbetler..) sonra da götür paraları. Sonra da çıkıp mütevazilikten oruçtan bahset oldu Canıım...