bugün

sümbül ağayı canlandıran beyefendinin oyunculuk dersi verdiği dizi. o ne biçim "hatun" demektir öyle.
hürrem olmasaymış da olurmuş. nerde bizim ateşli meryem imiz nerde en ateşli cümleleri bile "iki ekmek 5 yumurta" kıvamında söyleyen vahide gördüm?
Osmanlı imparatorluğunu osmanlı kerhanesi olarak tanıtan film.. izleyenlerin sevişme öpüşme sahnesi seyrederken kızarak yönetmene küfür ettigi film türü.
dün akşamki bölümde karşılıklı elektrik almalar ve hormonlar adeta havada uçuşmuştur.

bu arada tarihte dikkat çekici yeri olan gazanfer ağa da nihayet görünmüştür.
yeni bölümü bana hükümet tarafından bi balans ayarının daha gerektiğini düşündürmüş dizi. hani bi rte ayarı gerekiyor. çünkü bi gözde durumları var ki dizi de sormayın. gözdeden, yataktan geçilmiyor. acil bi balans ayarı 100 kmnin üzerine çıkınca direksiyon sallanmaz, hemen ramazan'a gireriz geçen sene olduğu gibi. iftar, sahur, dini motifler, diziyle uğraşan hükümet, sansür vs...
sokollu mehmet paşa'nın katılmasıyla yeniden izlenecek dizidir. sokollu reyiz gelene kadar izlememeye karar verdim. zira yine harem karıştı, devlet işleri 16. plana atıldı.
Tarihte, bir kadınla alışverişe gitme gafletine düşen ilk erkeğin şehzade bayezid olduğunu göstermiş dizidir. Yazık lan, adamın başına gelmeyen kalmadı.
herkes gençken hürrem'in yaşlı olması saçmalığı, itici merve boluğur ve 459753258 kez aynı mevzunun işlenmesi nedeniyle bıkkınlık vermiş dizi.
annemin zoruyla izlemeye başladığım dizidir.
şu anda 32. bölüme gelmiş bulunmaktayım. o, bu değil de meryem ablamız ne güzel oyuncuymuş öyle. muhteşem yetenek adeta, canına kurban.
Meltem cumbul'un diziye dahil olmasıyla entrika katsayısı artmış olan pembe dizi. Önceden Brezilyalılar pembe dizi satardı dünyaya, şimdi entrikalarımız sayesinde biz satıyoruz.
Ekrana baglayan dizi!

Gözlerim agriyor yine de kalkmiyorum basindan.
merve boluğur'un iticilikte sınır tanımadığı dizi. üstelik tıpkı kuzey güney dizisinde olduğu gibi bu dizide de halen daha küçük sırlardaki ayşegül gibi. karı 3 dizide de aynı karakteri oynuyor amk!
--spoiler--
sümbül ağa'nın gönül macerasının nasıl bir noktaya gideceği merak konusu olmuştur. lokman ağa da sümbül'den aldığı komisyon ve rüşvetlerle bayağı kalkındı bu arada. rüstem paşa 'nın psikopat moddaki yeni adamı zal mahmud'un ne numaralar yapacağı da merak uyandırdı.
--spoiler--
ozan güven halit ergenç iyi oynuyor ötekileri siktiret.
o değil de bu aras bulut tur merve boluğur dur meltem cumbuldur başbakandan torpilli ya da bakan dayıları var galiba hiç bi kabiliyet olmadan her taşın altından çıktıklarına göre.
macit koper'in de her şehzadeye lazım lala mustafa paşa rolüyle dahil olduğu dizi. yalnız tarihteki lala mustafa selim'in lalası değil miydi? ya da bu başka bir lala mustafa mı acaba?
maliyetli bir dizi.

dizide figüran yok amk.

herkesi toplamışlar.
gelmiş geçmiş en sıkıcı ve boktan sezonuyla ekrana gelen dizi.
(bkz: sokullu mehmed paşa/#21762868)
dün akşamki bölümde hürrem sultan ve yandaşları level atlayıp kadroyu iyiden iyiye kurma aşamasına gelmiştir. bu arada cüppeli gizemli şahsın kimliği de anlaşılan birkaç bölüm daha merak konusu olmaya devam edecek. ayrıca sokullu mehmet paşa da nihayet diziye giriş yapmıştır.
sokollu mehmet paşa'nın nihayet dahil olduğu dizidir. lakin çok net göremesem de, sokollu'yu canlandıran oyuncunun boyu o kadar da uzun değildir. eğer gerçekten kısa boylu bir sokollu seçilmişse, tarihi anlamda sıçmış olan dizidir. bir çok kaynakta 2 metre boyu olduğundan bahsedilir. 1.80 ile kurtaramazsınız olm akıllı olun!
bünyesinde yeniçeri ağası ali ağa gibi bir karizmatik oyuncuyu barındıran dizidir. sabahtan beri yana yakıla gerçek adını araştırıyorum ama yok. kimse mi merak etmez kim bu adam diye. hele ki birkaç bölümdür etkili bir role can verirken. ama sağolsunlar dizi jeneriğinde bile adı geçmiyor!
Fatih dizisinin tutmaması,bu sezon da muhteşem yüzyıl'ın reytinglerinin düsmesi,türk halkınin gözünde artik saray dizilerinin bitmeye yüz tuttuğu anlamina gelmeye başladı.

Son sezonj buyuk hayal kırıklığı resmen.
flört, entrika vs arasında kaybolsa da yer yer ilginç tarih danışmanlığı kaynaklı örnekleri ortaya koyan bir dizidir. bazıları daha öne çıkarken (bkz: matrakçı nasuh), bazıları yan karakter olarak kalsa da; celalzade mustafa çelebi, mimar sinan, şeyhülislam ebussuud efendi, gazanfer ağa gibi o dönemin (veya o dönemden az sonraki yıllarda yükselecek olan) pekçok önemli kişiliklerinin dizide yer bulması; devşirme olanlar-olmayanlar arasında bir gerilime zaman zaman değinilmesi (efendi hazretleri ve şu andaki cüppeli gizemli şahıs vakaları gibi) gibi örnekler dikkat çekicidir. öte yandan, sonradan yükselecek veya trajik bir olayla sonuçlanacak gerilimlerin ince ince işlenmesi de (selim-bayezid gerilimi gibi; şehzade mustafa ile ilgili olaylar gibi) dizinin artılarından. yalnız son iki bölümdür şehzade flörtleri fazla ön plana çıkmaya başladı; yukarıda andığım tarzda artıları gölgeleyebilir...
son bölümde tarafımdan görülmüştür ki artık boka sarmaya başlamıştır. zaten meryem gittikten sonra ümidim azalmıştı ama belki olur diye bekledim ama görüyorum ki olmamış.
son sezonunu bir tek benim beğendiğimi düşündüğüm dizi.