bugün

"Bizler sosyalizm olmadan özgürlüğün ayrıcalık ve adaletsizlik olduğuna, ve özgürlük olmadan sosyalizmin kölelik ve şiddet olduğuna inanıyoruz." Mihail Bakunin
tum otoriteleri reddetmistir.
marx hakkında çok ileri geri konuştu. ateşli bir hatipmiş. o konuşmalarıyla koskoca enternasyonelin dağılmasına sebep olmuş. marx'ın da çok hataları oldu tabii. sonra sol hep bölündü. mayoz, mitoz ne varsa. her yerde bissürü fraksiyon.
marksist olmayan komünisttir. daha doğrusu anarşist komünisttir.
marksistlerden ayrıldığı nokta ise devetin var olması gerektiğidir. marksistler devletin var olup en azından belli süre insanları sınıfsız yaşama alıştırması gerektirdiğini söylerken anarşist komünistler buna karşı çıkar.
bu bakunin de karşı çıkmış işte. ayrıca nasıl burjuva işçilerle devrim yapıp onları öldürdü sonra da kendi tiranlığını kurduysa marksistler de anarşistlerle birlikte devrimi yapıp ardından onları öldürmüştür. anarşizm fikri sovyetler varken yok gibi bir şeydi. francoya direnen ispanyol anarşistler bile kıyıma uğrarken stalin totaliter rejimime aman bir şey olur diye yardım etmiyordu.

yani bunlar biraz sol un kendi içinde kavgaları tabi. (marksistler tarafından da artık dışlanmak)
beni düşünmeye sevk eden adam.

görsel
görsel
Paris Komünü'nde aktif rol oynamış Anarşist fikir ve eylem adamı. Burjuvazinin barikatları aşmasını engellemek için şehirdeki müzelerden sanat eserlerini* barikatların ön tarafına yığdırmıştır. Böylelikle barikatları aşmak ve komünü dağıtmak için kadın, çocuk, genç, yaşlı demeden katleden burjuvazinin, insan canından daha kutsal gördüğü sanat eserlerine titiz davranmak zorunda hissetmesine yol açmış ve böylelikle barikatların daha uzun süre tutulmasını sağlamıştır.

Aynı zamanda bana göre burjuvazinin tekelinde olan sanatı ifşa etmiş, 'yüce olan sanatı' yine yüce ve görkemli müzelerden dışarı taşımış, şehrini savunan halkın barikatlarına taşıyarak ilk defa sanat eserini müzeler dışında görünür kılmıştır. modern sanat ve sonrasında tercih edilen sanat yöntemi olan enstalasyonu ilk hayata geçiren karakterdir. o yüzden devrimci olması yanında bana göre avangart bir 'sanatçıdır' da.
Bir anarşist.
(bkz: mülkiyet hırsızlıktır)
Kendimi özleştiriyorum bu adamla. Ailesi zengin ve nufuzlu fakat bu reis parayı tercih etmiyor. Insanlar yardım ediyor, aldıklarının kat be kat fazlasını geriveriyor. Bilmeyenler için gerçek devrimcidi bi abimiz, marx'a övüp kapitalini katlediyor adeta. Marx ise reis için söyle demiştir:"teorisyen olarak bomboş olsada, komplocu olarak üstattır."
(bkz: gece gece gelen bilgi içerikli entry girme isteği)
Hukuk, iktidarın fahişesidir.

mikhail bakunin.
karl marxın yahudi olduğunu bu yüzden rothschildlerin yani kapitalist düzenin bir maşası olduğunu ve ezilen kesimin gazını almak için yine yahudiler tarafından çıkarılan bir kukla olduğunu anlayan bu sebple başına bela olan sürgünler yüzünden dünyanın yuvarlak olduğunu tekrardan kanıtlamış rus bir şahıstır.
--spoiler--
Eğer oy hakkı bir şeyi değiştirebilecek olsaydı, o hak da verilmezdi.
--spoiler--
kolektivist anarşizm kuramcısı.
"Kimsenin bir diğerini baskı altına almasının imkansız hale gelmesini mi istiyorsun?
-öyleyse kimsenin iktidara sahip olmamasını sağlaman gerekir."
Sözlerinin sahibi anarşist felsefeci.
https://24.media.tumblr.c...8ixeVmaD1swplx3o1_500.jpg
http://25.media.tumblr.co...bjn9FAV1t5bcl0o1_1280.jpg
tanrı varsa, insan köledir; oysa insan özgür olabilir ve olmalıdır: dolayısıyla tanrı yoktur.

sözünün sahibi ünlü anarşist.
--spoiler--

bakunin okumak hayatimdaki en anlamli beş günümdü.

-Saian Sakulta Salkim

--spoiler--
"Yanlızca ve yanlızca tüm insanlar benim eşitimse, ben özgürümdür. "
“En başta, ilâhiyatın ilâhî zorbalığına, Tanrı’nın hayaline başkaldırmak gerekir. Gökyüzünde bir efendimiz bulunduğu sürece yeryüzünde kölelikten kurtulamayız.”
— Mihail Bakunin
"En ateşli devrimciyi alın, ona mutlak iktidar verin, bir yıl içinde Çar'dan daha beter olacaktır." sözü, "en ateşli devrimciyim" diyen insanın odasının en görünür noktasına kocaman yazılması gereken Rus anarşist.

ağır özet geçmiştir kendisi insanın iktidar tutkusu ve belki de kendisinin bile farkında olmadığı "kendisi gibi olanlarla birlikte kendisinden olmayanları düşman bellediği" dikta arzusuna dair.
görsel
(bkz: "seçimler bir şeyleri değiştirecek olsaydı, legal olmazdı")

(bkz: "her emir, özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır") demiş bu zat. sizde "vur de vuralım, öl de ölelim" diyedurun...
--spoiler--
En ateşli devrimciyi alın, ona mutlak iktidar verin, bir yıl içinde Çar'dan daha beter olacaktır!
--spoiler--
çok psikopat bir adam bu.
lost'ta karakteri de var.
"mülkiyet hırsızlıktır, yıkmak yaratmaktır." demiş.
bunu diyen adam cami imamı olacak değil ya. anarşist işte.
dedemin ifadesiyle, anarşik komanik.
adından da anlaşılacağı üzere rus.
bu bu herif nereden aklıma geldi diye soracak olursanız...
taksim'de kurulan barikatları görünce bu adam aklıma geldi.
"barikat kurmak sanattır." lafı da bu adamın.
tayyip görse yüzüne kömür fırlatır o derece yani.
beni güldüren tek yanı ise umut sarıkaya'nın bu adamın omurgalarını sızlatması.
http://www.yolcuburak.net...mut-sarikaya-anarsizm.jpg
görsel
görsel
ayrıca bu adam teorilerin eylemleri değil, eylemlerin teorileri desteklemesi gerektiği kanısında.
görsel
devlet ve anarşi'si murat uyurkulak tarafından türkçeleştirilmiş, agora kitaplığı yayınları tarafından neşredilmiştir.