bugün

şumi ile tarihin en iyi, en adil, en kardeşçe şampiyonluk mücadelelerinden birini vermiş olan pilot. bugün doğum günü imiş. iyi ki doğdun karizmanın öz evladı.
kanımca açık ara en iyi f1 pilotlarından birisiydi. hatta şumi'den bile daha iyiydi ama o lanet olası mercedes teknikerleri yok mu? defalarca araç yüzünden yarış dışı kalıp yarışı tamamlayamadı. o dönem iyi bir araçla yarışsaydı bugün şumi sıradan bir f1 pilotu olarak anılırdı hele ki o dönemki ferrari'yi hakkinen kullanacaktı off diyorum.. sadece 2 şampiyonluğa rağmen efsane olan bir adamın altında daha sağlam bir araba olsaydı neler olurdu neler.. neyse gönlümüze taht kurmuştur buz reis gerisi boş. bu arada şumi sana uyuz oluyorum dostum. evet hasta yatağına yatıyorsun umarım iyileşirsin ama uyuz oluyorum...
doğum günü kutlu olasıca.
kariyerine 2 şampiyonluk sığdırmış, schumacher'i geçebilen sayılı formula 1 pilotlarından, gelmiş geçmiş en iyi pilotlardan birisi (belki de en iyisi). gerçek finli karizmasının vücut bulmuş hali ve gerçek buz adam, uçan finli.

ve kendisinin bugün doğum günüdür. 14 yıl önce bıraktığı koltuğu bir gün takım sahibi olarak geri almasını çokça umut ediyorum.

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
unutursak kalbimiz kurusun dediğim efsane formula 1 pilotu.

https://www.youtube.com/watch?v=-eE3gCy5zvM
https://www.youtube.com/watch?v=PCqCXaDUXRc

(bkz: i m not sure if the michael did)
1998 ve 1999 formula 1 pilotlar şampiyonu iceman lakaplı eski f1 pilotu. Micheal schumacher e çok kök söktürmüştür.
ilk önce gecenin bu saatinde adını sol frame'de görünce öldüğü sanıp kısa süreli bir krize sebep olan efsane.

kendisi bir çok çevrelerce schumacher'den daha iyi olarak kabul edilmektedir pilotajda. evet schumi rekorlarla efsanedir. ancak 1998 yılında başlayan newey ve mclaren işbirliği sayesinde ortaya çıkan mp4-13 ve mp4-14 2 şampiyonluk kazanmış olup, sonraki serileri f2002 kadar dayanıklı olsaydı (son turda motor patlatmalar, start anında kalmalar vs) şu anda hepimiz schumi yerine bu buz adamı konuşuyor olacaktık.

velhasıl kendisi şu anki formula 1'e olan tutkumun sebebidir ve ne zaman kendisini görsem mutlu olurum. ömrü uzun olur da inşallah uzun zaman kendisini padokta görebiliriz.

ek: gençler gecenin bu saatinde başlık canlandırmayın olm ayıptır günahtır la.
2000 ve 2001 yıllarında, bir çok yarışı start alamadan bitirmişti. tam ışıklar yanmaya başladığı sırada mika kollarını sallamaya başlardı..
bu konuyla ilgili bi rivayet vardı o zamanlar.
" heckırlar mika nın arabayı hekleyip tam start anında arabayı stop ettiriyorlar " diye. 13 14 senedir merak ederim, mika nın her iki yaristan birinde start alamamasının sebebi neydi?
Buz adam lakaplı yaşayan efsane F1 pilotlarının biridir. Sanırım son sezonuydu, lider götürdüğü yarışta Finish'e 100 metre kala mcleren motorunun patlayıp yarısı tamamlayamamasını hala hatırlarım.
fin olduğu için ayrı bir sevdiğim formula 1 pilotudur. her ne kadar geri kaldığı düşünülsede efsane olmuştur. her zaman yeri ayrıdır.
schumacher ile kapışmaları efsaneydi. o zamanlar f1'dan aşırı zevk alırdım ve hep hakkinen'i tutardım. ancak bazen fena sıçardı. sanırım biraz duygusal bir adamdı ve schumacher'in ondan daha iyi oluşunu kaldıramıyordu.

edit: ayrıca çok karizma adamdı lan. o yaşlarda her oğlan çocuğu böyle yarışçı bir tip olmaya hayal eder.
görsel
schumacher ıle asla kazanamayacagı bır kıyasa sokulan , tüm zamanların en iyi 7 - 8 pılotu arasında bıle yer almayan kisi . 97 ve 2001 yıllarında sezonu takım arkadası (bkz: david coulthard)' ın bıle gerısınde tamamlamıstır . araç iyiyken iyi kötüyken kötüdür . 2000 yılında aracı schumi' yi arkadan gelıp rahatlıkla gececek kadar ıyıdır ama sezonu onun 20 puan gerısınde tamamlamıstır . 99 yılında schumı ayagı kırılıp 6 yarıs kacırmasaydı sampıyonluk yerıne baska bır seyı alacaktı .

bu adamdan çok daha ıyılerı vardı ve çok daha ıyılerı de gelıyor . mesela su an yarısanlar arasında alonso kendısınden çok daha ıyıdır . adam altındakı vettel' ınkinin yarısı bile olamayacak araçla 2012 yılında vettel' den sadece 3 puan fark yedı . mıka hakkınen ıse aracı kötüyken 2001 yılında schumı' den 81 puan fark yedi . üstelık o zamanlar 25 puanlı degıl 10 puanlı sıstem vardı, sımdı olsa 202 puan fark yıyecektı .

bende 10 - 12 yaslarındayken hakkınen' ı tutardım ama sonradan çocuk aklım gerılerde kaldıkça ve f1 tarıhını arastırdıkça hakkınen' ın hiçte öyle efsane falan olmadıgını anladım . ben 98 yılında f1 ızlemeye basladım , muhtemelen sız de o zaman baslamıssınızdır . ben 98 öncesı dönemı de arastırdım, izledım . siz de öyle yapın, 15 yıllık bır ızlenmıs f1 dönemıyle tüm f1 tarıhı hakkında yorum yapılmaz .

(bkz: Juan Manuel Fangio), (bkz: Jim Clark), (bkz: Niki Lauda), (bkz: Nelson Piquet), (bkz: Alain Prost), (bkz: Ayrton Senna), (bkz: Nigel Mansell) (bkz: Michael Schumacher), (bkz: Fernando Alonso) gıbı pılotlar hakkınen' den daha ıyıdır .

schumi' nın hakkında '' rekabet etmeyı en çok sevdıgım pılot '' demesı bır seyı degıstırmez . cünkü schumi karıyerı boyunca (bkz: Jacques Villeneuve), (bkz: damon hill) ve hakkınen ıle rekabet etmıstır . bu sözü schumi hakkınen' ın bıraktıgı 2002 yılında söylemıstı . o zaman da alonso falan daha küçük araçlarda sürünüyordu .
schumacher ile beraber her zaman en önde tutulan ve kimi kesimcelerce* onca rekora rağmen schumacher'den daha iyi olduğu söylenen formula 1 pilotu. soğukkanlı oluşu ve aracının yeri geldiğinde limitlerine kadar zorlaması, bundan korkmaması, yeri geldiğinde geri çekilmeyi bilmesi onu farklı kılan özellikleriydi. bunlar tabi ona senna'dan kalan özellikler diyebiliriz ve büyük bir şans olarak söyleyebiliriz.

1998 ve 1999 şampiyonlukları (her ne kadar 99'da schumacher'in bacakları kırılıp 6 yarış kaçırsa da) onun aslında boş bir pilot olmadığını göstermekte. 2000 ve sonrası için aracın yeteri kadar sağlam olmaması hep onu schumacher'in arkasına itmişti. schumi ile pistte en çok didişen ancak hiçbir zaman birbirlerine karşı saygısız tavırları olmamıştı. şimdiki hamilton-alonso veya vettel-webber veya vettel-alonso nefreti olmamıştı.

hatta 2001 ispanya grand prix'inde açık ara lider götürdüğü yarışın son turunda o sezon sürekli tekrarlanacak olan mclaren mp4-16'nın ihanetiyle yarış dışı kalması sonucu yarışı kazanan schumi'nin podyuma çıkmayıp hakkinen'i beklemesi ve koşarak ona sarılması aralarındaki ilişkinin çok net bir özeti şeklindedir. alt klasmanlardan itibaren beraber yarışan 2 efsane pilot. ikisi de efsane. ikisi de unutulmaz.

https://www.youtube.com/watch?v=emNuqd4L2NA

ve schumacher şu anda komada. twitter hesabımdan yazdım; schumi'nin gözlerini açması için hakkinen'e ihtiyacı var çünkü ne zaman o finli'nin nefesini ensesinde hissetse schumi daha fazla zorlaması gerektiğini bilir dedim. ve öyle de olacaktır eminim.
schumacher 'in her zaman 1 adım gerisinde kalan pilottur.
Başlarda gerçekten başa baş yarışlar çıkartmışlardı ancak schumi üst üste şampiyonluklar alınca MiKA BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESiNiN YOLUNU TUTMAK ZORUNDA KALMIŞTIR.
(bkz: Formula 1 pilot isimlerinin karizmatik olması)
schumacher' i geçtiği o efsanevi spa yarışının ardından schumacher; ''orada geçmese daha sonra yine beni geçecekti zaten'' minvalinde bir açıklama yapmıştır. o dönem mercedes ferrayi' ye hatta diğer tüm araçlara kıyasla çok hızlıydı zaten ne var ki ferrari' nin dayanıklığının yarısı bile yoktu mercedes' de. dolayısıyla o geçiş o kadar önemli dğeildir aslında, geçişi önemli kılan şey iki pilotun da tur bindirmesi sırasında gerçekleşmiş olmasıdır.
michael schumacher'in bir zamanlar ezeli rakibi ve edebi dostudur. 2000 spa'daki mücadeleleri unutulmazdır.

http://www.youtube.com/watch?v=-eE3gCy5zvM
(bkz: hakkı yenen)
Schumacher' in en saygı duyduğum rakibim dediği muhteşem pilot.
F1' in F1 olduğu zamanlar schumacher ile mika' nın kapışmalarını izlemek için galatasaray' ın şampiyonlar ligi maçlarını bekler gibi beklerdim pazar günlerini.

Schumacher, senna' nın rekorunu kırdığında basın toplantısında ağlamaya başlamıştı, yanında oturan mika gazetecilere bana dönün işareti yaptı, hemen akabinde ağzından çıkan ilk sözcüklerle beraber o da gözyaşlarına hakim olamamıştı.
1998 ve 1999 Formula 1 dünya şampiyonu Finlandiya'lı pilot.
Kendisi mesleği bıraktıktan sonra Forumla 1'den asla o eski zevki alamadığım adam.
Spa pistindeki sahne o kadar ünlüdür ki google aramalarında mika hakkinen yazıldığı anda "mika hakkinen schumacher spa 2000" sonuçlarda görülmektedir. Maymun etmek diye buna denir... Bu arada linkler kırıktı çalışanı burada.

http://video.google.com/v...ocid=-1335885228459513261

Maclaren Ferrari rekabetine gelince, Ferrari aracını tam oturtana kadar 3-4 yıl gerilerde nal toplandığı bilinmektedir. Araç tam olarak kendini buluncada yıllarca diğerleri nal toplamıştır. acaba rekabet tekrar gelsin diyemi Schumi yarışmayı bıraktığı merak edilesidir.
yarıştığı yıllarda aile babası gibi araba kullanan efendi bir pilottu. hiç çirkeflik yapmadan yarış kazanırdı. efsanedir.

şu sıralar ülkesinde ralli pilotluğu filan yapmaktadır. (eğitici olması lazımdı)
bugün doğum günüdür.

(bkz: saygılar)
8 yaşında Formula 1 aşkıyla geceleri kalkıp F1 izlememe neden olan Fin pilot.