bugün

Kendisine ilk 'mevlana' diyenlerden biri sems-i Tebrizi öteki sultan veled'dir.
Onların açtığı yolda milyonlar yürümüştür.

Seni yaradana, rabbine, el ilah der geçersin de Rum diyarından celaleddin'i efendimiz demeden anmazsın.

Allah'ın sıfatlarını Allah'tan çok Allah'ın kulları için kullanır olduk.
görsel
sikkofield sayesinde kendisinden bir dönem baya baya tiksindiğim şahsiyet. bu kadar olabilir mi ya, yok artık filan diyerek okurdum.

bilemiyorum altan...
Yaraların, ışığın içeri girdiği yerdir.

-ne biliyon?

Her zorluğun sonunda doğan bir ışık vardır. Eğer elleriniz diken yaralarıyla kan revan içinde kaldıysa güle dokunmanıza çok az kalmış demektir.

-nerden biliyon aq. Vahiy mi aldın?

Küle döndüysen, yeniden güle dönmeyi bekle. Ve geçmişte kaç kere küle dönüştüğünü değil, kaç kere yeniden küllerin arasından doğrulup yeni bir gül olduğunu hatırla.

-külleri arasından hiç doğmamış bir insan yok mu yani?

Her yerde olmak gibi bir duan varsa, gönüllere gir; çünkü sevenler, sevdiklerini gönüllerinde taşırlar.

-boş

Merhamette güneş gibi ol; cömertlikte akarsu gibi ol; tevazuda toprak gibi ol; ayıpları, kusurları örtmekte gece gibi ol.

-tamam yapayım da bana kaynak ver. Sen dedin diye mi böyle yapcam. Yada niye böyle yapcam. Allah mı emrediyor bana bunu söyle...
farstan ve moskoftan dost olmaz. bunu avrupalılar seviyordu zaten, onlar seviyorsa vardır bir tersliği.
rumi rum yani romalı demektir. o zamanlar rumlarda bilim kültür sanatta ileri olduğu için rum olmak matah sayılırmış.
Yazdıği şeylerde gerçekle baģdaşmayan bir iyimserlik vardır.

Faylezofları, felsefeyi eleştirir ama kendisi doğruluğu sorgulanacak bir hayalden yola çıkarak anlamlandırır hayatı.

insanın anlam arayışındaki duraklardan biri mevlana olabilir ama sorgulayan araştıran bir kişinin hep bu durakta kalabilmesi normal değildir.
Ne olursan ol yine gel diyen tasavvuf erbabı (bkz: mesnevi) yazarı zat.
Mesneviyi açar okursun kardeşim. Ama 300 sayfalık özeti değil Cilt cilt alıp okursun. Sonra anlarsın kimmiş. Kesinlikle overrated bir karakter. rumilik adı altında tuhaf öğretilerin islama sokulması için ismi kullanılan şahıs.
Bugün yaşasaydı çevreci bir aktivistler olurdu diyemem ama çevreci bir gönül insanı olurdu.
Moğol işbirlikçisi, eşcinsel bir hain.
Kendi sema yaptımı bilmiyorum ama, bu bidattır.
sema yapmamış, müzikal enstrüman çalmamış alimdir.