bugün

bile bile hüzne boğmak bünyeyi. ve zevk almak bundan, utanmadan.
bildiğin mal olmak.
melankoli yapılacaksa nükhet duru ile yapılmalıdır. http://www.youtube.com/watch?v=ThNXavRdRPg
hastalıkmış...
kime göre?
sağlıklı olduğunu iddia edenlere göre...
çok bilmiş değil mi bunlar?
kesinlikle...
çok sağlıklılarsa neden iyi değiller?
iyi olduklarını söylüyorlar...
kime göre?
onlara göre...
melankoli ne?
psikolojik bozukluk sonucu her şeyde mutsuz olmakmış...
kime göre?
onlara göre...
çok bilmişlere mi?
evet...
onlara söyle: "melankoli bile insanoğlundan daha dürüst. sadece üzülmene sebep oluyor ve mutluluk vaad etmiyorlar".
olur...
öfkenin yerini alan ruh halidir.

her şey yavaş yavaş renklerini yitiriyormuş gibi;
belirsiz, sinsi bir hüzne dönüşür.
melancholy man adlı eseri art arda 5 kere dinledikten sonra mecburen girilen ruh halidir .
eğer kişilik özelliğinizse hayatınız oldukça zorlaşacak çünkü insan dayanamıyor, melankoliyle yaşanmıyor. ya bu huyunuzu değiştireceksiniz ya da kendinizi kabulleneceksiniz. bu kadar net söylüyorum.
(bkz: melankolik insan)
http://www.youtube.com/watch?v=XbcMRbVibXA

5 arkadaş trilye'den mudanya'ya geçerken, radyodan şarkı seçmeye karar verilir ve şoför olan bendenize de bu şarkı seçilir. ironik olmuştu hakikaten. bir yanda kayahan "dört yanımda uçurumlar" diyor, bir yanda ben trilye uçurumlarında mudanya'ya yol alıyorum. bu da böyle bir hatıramdır işte. kulaklarınız çınlasın; okan, gamze, seçil ve esra.
Yalnızlığı tercih eden , hüzünlü ve asosyal bir ruh hali.
içinde kaybolduğunuz, çıkmak için çaba sarfederken daha da battığınızı fark edemediğiniz ruhsal durum. her yerde, her zaman yapayalnız kalma durumu. hiç bir zaman iki kişi olamamak.
vikipedi tarafından halk arasında yalnızlığı tercih ve hüzün hali olarak bilinse de aslında psikolojik bir durumdur.. Nedensiz yere depresyon hissi ve bir şeyler yapmaya duyulan isteksizlik olarak ortaya çıkar şeklinde kısa bir tanımı yapılan haliyeti ruhiye. naçizane kendi tarifimle içinde ne kadar ararsan ara ortada böyle olmak için mantıklı bir neden bile yokken üzgün olma durumu. bütün renklerin günden güne siyah ve beyaza dönmesi, yediğin içtiğin onca farklı şeyin tadının tekdüze bir hal alması, dinlenen tüm parçaların sanki aynı parçaymışçasına derinliğine inemeden, sözlerine takılmadan kulağını yalayıp gitmesi gibi boktan bir vaziyet. insanda bir gereksizlik hissi doğuruyor ki, kendi de dahil olmak üzere sanki herşey öylesine var olmuş ve bir başıboşluk içinde amaçsızca akıp gidiyor boşlukta.
Kimi zaman kisiliğin bi parcası olarak nitelendirilen, bazen de içinden çıkılmaz olan her seyin acı verdiği ruh hâli.
görsel
Herkesin arada girmesi gerekli kendisine karşı samimi olduğu yalandan gülüşlerin altındaki Realitedir.
içinden çıkması aylar alan çıkıldıktan sonra da kısa sürede tekrar aynı boşluğa düşmeye sebep olan yalnızlık, duygusuzluk , umutsuzluk hali.
sürekli bir üzüntü hali. zararlı.
bazen kişiliğin bir parçası olarak tanımlanan, bazende içinden çıkılamaz bir hal alan ruh hali.
(bkz: melancholia)
(bkz: platonik aşk)
ara ara girilen, girdikçe derinleşen umutsuzlaştıran. Yaşam sevincinin yerlerde olduğu, samimiyetinin tavan yaptığı en sade halindir. arada girilmesi salık verilse de sürekli kalmak cilde zarar verir bir şeydir melankoli.
(bkz: melankoli)
"beni en güzel günümde
sebepsiz bir keder alır
bütün ömrüm beynimde
acı bir tortusu kalır
anlayamam kederimi
bir ateş yakar tenimi
içim dar bulur yerini
gönlüm dağlarda dolanır

ne bir dost ne bir sevgili
dünyadan uzak bir deli
beni sarar melankoli

ne kış ne yazı isterim
ne bir dost yüzü isterim
hafif bir sızı isterim
ağrılar sancılar gelir
yanıma düşer kollarım
görünmez olur yollarım
hem sevgini hem elleri
önüme ölüm serilir

ne bir dost ne bir sevgili
dünyadan uzak bir deli
beni sarar melankoli”

melancholia filmi çok iyi anlatır melankolinin ne olduğunu. belki yaşamayan filmi anlamaz. ancak bunu yaşayan filmi de çok iyi anlar, yukarıdaki şiiri de.
melankoli geçici olmayan bir virüstür tüm vücuda yayılır ve ölmedikçe ( ki sonrası bilinmez ) sizinledir.
duyguların sonbaharıdır.ne yaz kadar coşkulu ne de kış kadar bitap.hüzünlü hüzünlü süzülen kuru yaprakların sessizliğinin melodisidir.

http://www.youtube.com/watch?v=2zEtlG29tLA