bugün

sıradışı filmlerden.
en başlarda filmi anlamaya çalışırken biraz sıkıntı çekiyorsunuz ama anlayınca mevzu çok sarıyor.
ayrıca andy kaufman'nın hayatını biraz göz atarsanız gerçekliği çok sorgulayan bi adamdır. bu yüzden filmin sonu çok açık bırakılmıştır. hatta bir söylentiye göre jim carrey'e andy kaufman filmin çekimlerinde yardımcı olmuştur. yani ölmediği konusunda çokça söylentiler vardır.
özetle gişe için yapılmamış hollywood filmlerindendir, çoğu filmden bir kenara ayrılır.
Filmin adı turkish woman on the moon olsaydi basrol oyuncusu ilk adimi aydan beklerdi.
rem'in, aya çıkıldığı safsatasıyla alay etmek için hazırladığı süper şarkı. türkçesi bu şekildedir:

Aydaki Adam

Mott the Hoople ve hayatın oyunu
Andy Kaufman mücadele maçında
Monopoly, Yirmi-bir, Dama ve Satranç
Bay Fred Blassie bir kahvaltı curcunasında
Haydi Twister oynayalım, haydi Risk oynayalım
Listeyi yaparsanız cenneti görün

Şimdi, Andy bunu duymuş muydun
Söyle bana, yumrukta kilitli misin
Andy, Elvis'le dalga mı geçiyorsun? Hey, bebeğim
Irtibatımızı kaybediyor muyuz
Aya bir adam gönderdiklerine inandıysan ,
Aya bir adam
Kolunun altında bir şey olmadığına inandıysan,
O zaman hiçbir şey havalı değil

Musa ağaçtan asasıyla yürüyüşe çıktı
Newton elmayla kafasından vuruldu
Mısır korkunç engerek yılanıyla rahatsız oldu
Bay Charles Darwin soracak kadar yüzsüzdü

Hey Andy, Elvis'le dalga mı geçiyorsun? Hey, bebeğim
Eğleniyor musun
Aya bir adam

Burada asla inanmaya küçük bir sallantı var
Burada teklif için küçük bir hayalet var
Burada St. Peter yerine bir tır durağı var
Bay Andy Kaufman mücadeleye gitti
Evet, evet, evet, evet

Hey Andy, Elvis'le dalga mı geçiyorsun?
Hey bebeğim, irtibatımızı kaybediyor muyuz
Aya bir adam

http://www.youtube.com/watch?v=1hKSYgOGtos
Oldukça farklı ve kendi şahsına münhasır bir film. Bu güne kadar altı bin civarı film izledim ama bana, " Şu ana kadar izlediğin en garip karakter hangi filmdeydi, kimdi ?" diye sorsalar fazla düşünmeden Andy Koufman derdim herhalde. Bu nasıl bir insandır, ne tür bir adamdır hala çözemedim. "Nasıl komik olunur" diye soru soran ama amacının komedyenlik olmadığını ve insanları güldürmeye çalışmanın saçmalık olduğunu düşünen bir şovmen, yaptığı şakaları kendisi için yapıp insanların şok olmasına gülen ama bunun şaka olduğunu bile söylemeyip gün be gün kendisinden nefret edilmesine aldırmayan, hatta toplumsal nefret duyulan bir adam. En yakın arkadaşlarına dahi neyi neden yaptığı anlaşılamayan deli gibi garip bir adam bu andy koufman. Bu sebeple böyle bir karakteri izlemesi hem keyifli hem sinşr bozucu idi.
Jim Careye değinmem gerekirse eğer; filmi izlemeden önce Koufmann hakkında videolar izledim müzik aleminde Orjinalinden daha iyi olan coverlar diye bir sohbet vardır, işte Jim Carey için sinema adına benzer bir yorum yapabilirim herhalde; Andy Kouman dan daha iyi bir Andy Koufmann koymuştu önümüze hayranlıkla izledim.