bugün

bir önceki nesli deha sananların üzüntüsüdür.

şimdiki dediğinin babalarının eseri bunlar.
gerizekalı demek elbette ağır olur. genelleme yapmak demektir bunu iddia etmek. ama eskiden biz dönem ödevi verilince kütüphanede saatlerimizi harcardık lan. şimdiki nesil her şeyi vikipedia'ya bağlamış. her şeyi tüketen, kitap yerine kitap alıntısı okuyan, her şeyi ayakta yiyip içen, ayakta sevişen bir nesil yetişiyor... üzülüyor insan.
sağ ve solunuza birer kez bakmanızla kolaylıkla anlaşılabilinecek bir mallık hem de, vay ki ne vay halimize.
(bkz: bu mal bi harika dostum)
(bkz: mal ve gerzek bir neslin yetiştirildiği gerçeği)
sorgulamayan çocuklar yok, sorgulatmayan sistem var. araştırmayan çocuk yok, araştırmasına izin vermeyen sistem var. merak etmeyen çocuk yok, merak ettiği her şeyi yanlış bir şekilde ona sunan sistem var. kaçınız, doksanlı veya seksenli, evinde bilgisayarı olsa kütüphaneye giderdi? kaçınız vikipediden iki hareketle bulmak varken, bir bilgi için ansiklopedilere dadanırdı? çocukların hiç bir suçu yok, bu sefer gerçekten hepsi sistem yüzünden oluyor. saygılar.
tanım: dolaylı yoldan doğru olan düşüncedir.
teknolojinin iyice ilerlemesinden kaynaklandığını düşündüğüm durumdur. çünkü teknoloji insanlara kolaylık sağladığı için artık insanlar en temel işlerini dahi teknoloji sayesinde hallediyor bu da insanlardaki araştırmacı kimliği yokediyor ve insanları pasifleştiriyor. dolayısıyla mal ve gerzek bir nesil yetişiyor.
edit: bu entry yazarı teknolojiye karşı bir yazar değildir. ç.
mal ve gerzekten çok temel değer yargılarını farklı algılayan ve hız ve iletişimin üst düzey olduğu durum ile geleneksel toplum özellikleri arasında sıkışmış bir yapıda olan neslin yetiştiği yaklaşımı daha mantıklıdır. ama yozlaşma kastediliyorsa kesinlikle artan iletişim olanaklarıyla yozlaşma da daha hızlanmıştır diyebiliriz.
kapitalizmin sonucudur. itaat eden, sesi çıkmayan,farkında olmayan.
yetişmesine gerek yok! zaten var olanların çoğu mal!!!
ben bunu sıçtım ama, olmadı. nesli yetiştirmekle görevli şahsın ikilemi, üçlemi.

ulan, sen uğraşacaksın bununla, gerizekalı diye kestirip atmak nesi? doktorun "hepsi hasta lan bunların" demesine benziyor.
doğrudur malesef bu yöne doğru gitmekte yeni nesiller. en iyi örneği için:
(bkz: fikir mühendisi fikri)
bizim nesil çok iyi amk maşallah proförler doktorlar. Amk cahillikten kokuyoruz.
mal ve gerzek tanımlaması doğru değil ama hayattan kopuk duygusuz robotlaşmış bir nesil yetişiyor.
küçük şeylerle mutlu olmayan sürekli daha fazlasını istiyen hırs düşkünü insancıklar yetişiyor!
seksen darbesiyle birlikte kendisine ait bir dünya görüşü olan, bunu dile getiren her gencin terörist damgası yiyerek hapis ve işkence tezgahından geçmesi sonucu, devlet, tv ve aile işbirliğiyle yaratılan yeni nesildir. bunlara kuran kurslarında beynini aldıran kitleyi de eklediğinizde, tablo daha da vahimdir.
"Nesil bozuluyor, amk ergenleri, özenti piçler" vs söylemler taa sümer tabletlerinde bile varmış. Rahat olun. Ümitvar olun. Tecrübe ederek, yaşayarak, hatta rezil olarak yeni nesilde akıllanır.
çoktan yetişmiştir bile.

(bkz: polisim koydukça nasıl da hopluyor direnişciler)

age level: 1-6
çevreyi gözlemleyen birisinin kolayca ulaşabileceği gerçek. evet.
yerinde ve doğru bir tespittir,işi gücü cool olmaya çalışmak olan,otu boku sosyal medyada paylaşan,güncel olaylarla uzaktan yakından alakası olmayan,kendini akıllı sanan zırcahil bi gençliğin yetiştiği gerçeğidir.
(bkz: check in yapmazsa ölecek hastalığı)
maalesef ki doğrudur.
katılmadığım önermedir. en azından bir şeylerin farkında geçmişini ve gelecekte yapması gerekenlerin farkında olan bir görev uğruna yaşadığının bilincinde bir nesilde var. :D
mal ve gerzek bir nesil olmuşların eleştirdiğidir.
neden efendim?
darbelerle yakılan kitapların,
kafaya göre tekrardan yazılan tarihin,
bastırılmışlığın ve sindirilmişliğin,
100 yıl da değil ha, daha 50 yıllık silinmişlik sonrası tek gördüğü şey ansiklopedi olan tiplerin,
yeni nesili eleştirmek için kurduğu sıçmık cümledir.
çok gülüyorum lan bu tiplere.
sen ki gülyabaniden, yok efendim cinlerden perilerden korkarak yetişmiş andaval bir nesilsin.
kalkmış yeni nesili eleştiriyorsun.
sinemada arka koltukta sevişen ezik nesil..
breh breh amk..
sen yeni nesilin bokunun damlası olamazsın zekada.
kabullensene bunu.
ama yok, en iyi sizdiniz doğru hehehehe...
el kadar bebe, senin kullanım klavuzunu okumadığın teknolojik aleti 6 yaşında çözmüş oluyor,
gerzek olan o mu lan?
doğru önerme. milleti evlenmekten, çoluk çocuğa karışmaktan soğutuyorlar.
üzülerek söylüyorum ki doğru bir genellemedir. her birey için geçerli değil ama azımsanamayacak boyuttaki bir topluluk için bu geçerli bir önermedir.
bunun sebebi de tabi ki toplumun temel yapı taşı olan ailelerdir. çocuğun cebine harçlık koymakla dershaneye göndermekle bütün sorumlulukların altından kalktıklarını düşünürler. yanlıştır. tabi burada sadece aileyi de suçlamamak gerekiyor. medyanın da teknolojinin de bunda etkisi çok büyük. 12 yaşındaki çocuğun esra erol'un evlilik programını bayıla bayıla izlediğini gördüm. 15 yaşındaki çocuğun justin 'hi bile demedi'ği için ağladını gördüm.
bu arada söylemeden geçemeyeceğim (bkz: öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır)
bazılarına göre dindar olsun da nasıl olursa olsundur.
Yerinde ve doğru tespit. Bu nesilden bir bok olmaz.