bugün

her bokun birbirine karıştığı dizidir.

öncelikle bu bölüm beklenildiği kadar hareketli değil. yani lost izlemiş gibi değilim şu anda. sikindirik cümleler uçuşuyor kafamda. lakin elbette spoilerlık bölümler var. lost demek spoiler demek değil mi sevgili canlar, a gebeşi kardeşlerim benim?

--lostoiler--
wildemore'un adamı olduğu herhalinden belli kara tenli hintli evlat uçak düştükten sonra bakıyorum da hemen karargahı kurmuş. ötekiler bulana kadar götleri çıkmıştı. şimdi anlıyourz ki dizide bir savaş yaşanacak tıpkı heroes gibi. iyiler-kötüler de kim iyi kim kötü o belli değil.
ben her zamanki yavşaklığına ibnetorluğuna puştluğuna devam ediyor! ebeseni sevdiğimin evladı bir doğru durmuyor! hep hile hep hurda. buradan da anlıyoruz ki ben adanın liderliği için her boku yiyor.
--dur bakalım mevlam neyler neylerse güzel eyler--

koskoca 7. bölümden bu kadar spoiler çıktı düşünün işte ki spoiler'ın yarısı da ben'e hakaretle dolu. senaristler belli ki tıkanmışlar. bu sezon erken veda edecekler gibi duruyor.
--spoiler--
benjamin'in onun,bunun çocuğu olduğunu gördük.
--spoiler--
--spoiler--

Benjamin'in Locke'u öldürtükten sonra Burhan Altıntop tarzıyla elinde temizlik malzemeleriyle evi güzelcene temizlemiştir...

--spoiler--
--spoiler 5x7--
adaya dönen oceanic altılımız sağ salimken, benjamin yaralılar arasında yatmaktadır. benjaminin bir an önce kendine gelmesi ve john ile karşılaşması merakla beklenmektedir. locke işte beni öldüren adam dedi ama bu fırtınadan önceki sessizlik midir bilinmez.
--spoiler 5x7--
--spoiler--

locke'un öldürülmesinin ardından görüyoruz ki yaralar iyileşmemiş ve gayet kafası falan yara bere içinde. ama tabutta gördüğümüzde pırıl pırıldı. açıklanamayacak olan bir nokta. hata da olabilir, bir ipucu falan da bilinmez.

edit : evet sanırsam ölülere makyaj yaparmış hristiyanlar. hoş.

--spoiler--
--spoiler--
ada dışında herkesin ölümsüz olduğunu önceki bölümlerde tom ve charlie' den görmüştük. hatta tom beni istesen de öldüremezsin demişti hatırlarsanız otel odasında. o zaman locke ben tarafından nasıl öldürülebildi gibi mantıklı bir soruyla karşı karşıyayız. bunu da şöyle yorumladım; adadan çıkanların ölmesine izin vermeyen adaysa, benjamin nasılsa ben öldürebilsem bile ada bunu halledecek diye düşündü ve öldürdü. ada da adaya geri dönen john locke' u canlandırdı.
--spoiler--
--spoiler--

s5e07'de gördüğümüz olaylar aklımda şunu canlandırdı;
evet john locke ölüyor. evet öldüğünde kafasında yaralar var. evet ada dışında ölmüyorlar. peki locke ölmemiş olabilir mi? yani bizim tabutun içinde gördüğümüz locke ebedi uyku yerine baygın halde yatıyor olamaz mı? bu benjaminden herşey beklenir. adama dayıyodur narkozu. hem böylece yaralarının iyileşme sebebi mantıklı açıklamaya kavuşur ama bir yandan da insan eğer bu doğruysa benjamin locke'u öldürdükten sonra neden çok üzgünüm diyor? evet yavaş yavaş kafayı yiyeceğiz.

--spoiler--
--spoiler--
Benjamin yaptı yapacağını John Locke'ı öldürmüş ya da öldürememiştir bilmiyorum . John locke öc alabilir aslında ama kılıbık o olmaz öc möc .
--spoiler--
5. sezon itibariyle 'ada ada değil, yol geçen hanı mübarek' dedirtecek dizi.
5.sezon 7. bölümü izledikten sonra; yaaa gideyim bulayım şu senaristleri, iki kişiler zaten abi diyim bokunuzu yiyim yapmayın. ya da bana şu işin aslını bi anlatın hele, jacob'dır widmore'dur efenime söyleyeyim ben'dir. kimdir bunlar aslında amaçları nedir.

yeter ya anladığım şeyleri de karıştırdım artık. açıkçası bu entryi girmeme asıl sebep olan, yeni duyduğum; "jacob'ın aslında jack olduğu" söylentileri. tam bu noktada devrelerim yandı şerefsizim.

(bkz: we have to go back)
7. bölüm itibariyle kafayı yedirmiş dizidir. aslında yazılacak yüzlerce şey var ama bu bölümde net olarak anladığım bir şey var. defalarca anladık daha önce gerçi ama bir kere daha gördüm ben bu bölümde çok net olarak.

--spoiler--
benjamin linus criminal mastermind'dır.

veya direkt türkçe söylemek gerekirse safkan orospu çocuğudur.
--spoiler--
bu senaristler çıldırmış olmalı dediğim dizi. Kimin eli kimin cebinde belli değil.
--spoiler--

s05e07

-bölüm john locke bölümü olmuş.

widmore: seninle 17 yaşımdayken tanışmıştım.
kaç yıl sonra tekrar karşılaştık,
ama sen aynı gözüküyorsun
locke: kimsin?
c: charles widmore.
l: ...
c: seninle ilk tanışmamızdan bu yana ne kadar zaman geçti?
l: 4 gün?
c: ...bu inanılmaz.

-charles widmore biraz şöyle açık filan konuşsa, ne savaşı lan?
-dizide adı geçmeyen filozoflar dirilip "benim adım nasıl geçmez?" diye dava açsa yeri. senaristler felsefe kitaplarını açıp rastgele parmakları kime gelirse karakter yapıyorlar heralde.

-john lockeın "ada dışına çıkınca öyle veya böyle tekerlekli sandalyeye mahkummuşum ben" bakışı...
-sayid çevreci olmuş arada berede. sonra niye tutuklansın ki ama? gerçi bela onu çekmiştir, sorun değil.
-helen ölmemiş olabilir veya özellikle öldürülmüş. johnın adaya dönmemesi için sebep bırakmamak adına. ha ölmemişse şu saatten bi şey fark eder mi? hayır.

-widmore, linus'a bok atar; linus, widmore'a. ikisi de bi bok değil ya neyse. ama adam kullanmakta ve kandırmakta benjamin'in üzerine tanımam, tek geçerim.
-bu insanlara nooluyosa dilinden oluyor zaten. tut söyleme. babanın oğlu mu ben? aslında olabilir lan.neyse.
-insan bi kuşkulanır ama bu adam hem gidelim diyor, hem ceketini çıkarıyor diye.
-ben de her eve lazımmış "oğlumuz bi cinayet işler sonra bi temizlik bi temizlik kimsenin ruhu duymaz." yok lan şaka. evlerden ırak.

-john locke'u gören bi adam da sevinmedi ya. ayıp be kaç aylık/yıllık* hukukunuz var. adamın avladığı domuzları yemeyi biliyosun ama. utanmasalar dövecekler de. dedim walt sevinir filan, o bile sevinmedi.
- john locke tan lider filan olmaz. bak bi widmore'a bak bi ben'e dil pabuç kadar. ikna edemedikleri adam yok. kötüler kazanır john bey. gerçi iyi bi çocuk olunca jacobı bile gördün ya.

-bu yeni lostlar da pek bi sakin. insan bi telaş yapar itişir kakışır. tık yok. olmaz ki böyle sakin sakin. vallahi adanın tadı çıkmaz.

-ada ışımayla önceden misafir edip benimsediklerini alıyor. hepsini geçtim, en süper sensin ada.

--spoiler--
5. sezon 11. bölümünde bir Türk oyuncunun yer alacağını sandığımız dizi.

(#4757296)

Dünyayı kandıran Türk

LOST dizisinin 5'inci sezonunda bir Türk oyuncunun rol alacağı haberi fos çıktı. Açıkgöz herkesi peşinden koşturan yanlış anlamayı ise şöyle anlattı: Sinemaya büyük ilgi duyduğum için 'imdb' adlı sinema sitesindeki blogumda hayallerimi yazıyordum. Ancak site yöneticileri çok titiz davrandığı için bunları yayına almıyordu. 10 gün önce, LOST'un 26 Mart'ta yayımlanacak bölümünde oynayacağımı, daha önce 'Hatırla Sevgili' ve ABD'de yayımlanan 'What I like about you' gibi dizilerde de rol aldığımı anlatan yazım gözden kaçmış olmalı ki yayına girdi. Siteye giren bir gazeteci de bunu gerçek sanıp haberleştirmiş...

milliyet - 28/02/2009
--spoiler--
adamlar öyle bir imaj yaptılar ki adaya sadece tesadüfen(uçak kazası, gemi bilmemnesi)gidilebiliyor.

ama biz biliyoruz ki birçok insan adaya bilinçli şekilde gitmiş eskiden.. farz-u muhal; benjamin ve babası bir gurup halin de gitmişler hatta. örnek iki;sarışın jinekolog*.
bu nasıl oluyor?

ayriyetten deniliyor ki; benjamin bir zamanlar widmor* u adadan siktir etmiş ya da kandırarak adadan çıkartmış. la ben widmor olacam da geriye dönemicem he mi? en azından sarışın doktorun adaya gidişinde (sanırım bu olay 2002 de falan gerçekleşmiş.yanlışsam kafama kızılcık değneğiyle vurun) bişe eder sızardım onların içine. sızmasam bile en azından gidiş koordinatlarını falan öğrenir onlardan önce/sonra falan giderdim adaya.
bence bu widmor ibnesi de adaya gitmek istemiyor. gitmek istese ebesini bile bellerdi oraların.
--spoiler--
--spoiler--
locke nin ölüp ölüp dirildiği dizi
--spoiler--
izlemeyen kişilerin sokakta dövüldüğü dizi.
--spoiler--
Bence widmore'un adaya dönememe nedeni, daha önce yaşanmış bazı olaylardan kaynaklanmasındandır gibime geliyor ki hatırlarsanız abaddon john locke'u cok önceden bulup onu seyahate çıkmasına zorlamıştı, ki geçen bölümlerde isteyen herkesi istediği yere götürebilceğinden, bulabilceğinden bahsedip durdu. Demek oluyorki charles amcayıda istese adaya götürebilir ama götürememesinin, dönememesinin bir nedeni olmalı. ayrıca artık kesin bir şekilde diyebilirizki charles amcam oceanic 815'in de aynı bu airja uçağındaki gibi bir geri dönüş ucağı olduğunu biliyordu ve bu yüzden john'u oraya götürdü ki zaten geçmişinde onla karşılaşmıştı. Yani geçmişinden tanıdığı john locke un tekrar adaya dönmesine sebeb oldu ve eş zamanlı olarak benimde beynimin sulanmasına neyse konudan sapmayalım(ortada çok pis bir paradoks var ama hadi hayırlısı)ayrıca yine hatırlıcağınız üzere 4.sezonda faraday ve rahmetli charlotte, dharmaya ait ( benjaminin adada bulunan dharma insanlarını gaz bombardımanı yaptığı istasyon-3.sezon)o istasyondaki gazı kapamışlardı, ve hatta faraday '' ben in bizi öldürmemesi için yapıyorum, ben'in tekrar böyle bir şey yapmayacağına emin olabilir misin juliet? '' filan gibide bir şeyler zırvalamıştı da biz anlamadıydık, dün aklıma geldi ki charles widmore(ki kanımca dharma intiative'inde sahibi ya da ortağı)benjaminin bu tekrar adaya dönmesinden sonra belki kendini tekrar ispat etmek belkide başka sebeblerden o gaz istasyonunu tekrar açıp insanları öldürebilceğinden şüphelendi ve daha o yapamadan o istasyonu kapattı.(burda zamanla ilgili açıklar çıkıyo tabi geçmişte acık olan istasyon nasıl kapanıcak filan diye belki zaman atlamalarından etkilenmemiştir istasyondaki bilgisayarlar filan uff ya da bilmiyorum valla kafam karıştı sözlük neyse)Yani diyeceğim charles da ben'de yaklaşan olan savaşın iki tarafı ki büyük ihtimalle bu savaş, dharma zamanında geçicek ama bir yerlerde okumuştum, bu ben 3.sezondaki gibi bir gaz çıkışı sonucu bu bizim lostielerde ölebilir diye, ama ben sanmıyorum evet bir savaş çıkıcak ve o savaşın sonunda aralarından biri ya da bir kaçı ölücek olabilir, hatta belkide o mağaradaki çift bizim jack ve kate ikilisi olabilme ihtimalide var tabi ama 3.sezondaki gibi bir gaz sonucu herkesin bir anda ölebilceğini sanmıyorum artık, evet biliyorum bu berbat anlatımımdan sonra bir kere daha beyinleriniz karıştı ama benim yazarken bile beynimden sular akmaya başladı sözlük. son olarak bence bunların hepsi bir paradokstan ibaret, ve charles bir şekilde bu lostielerin oceanic 815 e binmesini sağlamış olan adamda olabilir, ve belkide bu savaşın çıkması için bunları ayarlamış da olabilir, bilmiyorum ama bir an önce bitsede ne olmuş ne bitmiş bir öğrensek, ya da yok sözlük bitmesin, biz ızdırap çekmeye devam edelim zaten beynimi ayda yılda bir kullanıyorum lost sayesinde ondan da olmak istemem.
--spoiler--
--5x07--

benjamin sen ne büyük ..... * lan tam ısınıyorum böyle yazık lan adama herkes itip kakıyo diyorum yine bi ibnelik yapıyosun. wildmore da gözüme iyi göründü. çok mu çabuk kanıyorum ne?

--5x07--
--spoiler--
jack ve diğerlerine adaya dönmelerine yardımcı olan kadın eloise hawking, faraday ın annesi, 3.sezonda desmond a yol gösteren kadındır. geleceği görebilmektedir.
--spoiler--
neden bu kadar beğenildiğini anlamadığım, orjinallikten uzak saçma dizi.
--spoiler--
sadece jacob'ın kim olduğunu merak ettiğim dizi. dizi sarpa sardı arkadaş , izlemeyeceğim dedikçe şeytan dürtüyor. jacob için jack veya babası deselerde richard jacob'tır büyük ihtimalle. yani öyle sanıyorum. richard'ı ilk gördüğüm gün bu elektriği aldım onda jacob kuşmaşı var. star ışığı var onda.
--spoiler--
etrafındaki kızları etkilemek ve artistik icin baslanan ancak sonra bir tutku olup basını alıp giden ibretlik bir hikaye...
Bu diziyi turk halkının %70 i anlamaz diye düşünüyorum.Anlayanlarında 5. sezonu anlayamayacagından eminim, yani toplasan bu gidişle diziyi izleyenlerin sadece %0.1 i diziyi tam olarak anlayacaktır. (bkz: iq testi)

Not:Ben anlamadım kafada kalan soruların hepsi cozulecekmis onu bekliyorum.beni eksileyen neyimi eksiledin sana soruyorum anladıysan anlat.
--spoiler--
jacob büyük ihtimalle sabit bir kişi değil. richard ve ahalisi adanın yerlisi orayı biliyoruz. ada, amerikan hükümeti tarafından ikinci dünya savaşı sonrasından beri aranıyor ve zaman zaman bulunup çıkarma da yapılmış. richard adayı bir şekilde savunmayı başarmış ve sanırım nedense bunda jacob'un rolü var. jacob ise, adanın eski liderlerinin ruhları tadında bir şey galiba. son bölümden sonra işler karıştı. locke ikinci düşen uçakta christian'ın yerini almıştı ve adada ayaklandı. demek ki aynı şey christian'a da olmuştu yani gördüğümüz kişi hakikaten christian'dı.
tüm mesela christian shepherd'in hayatı ortaya çıkınca çözülecek bence.
--spoiler--