bugün

2 mayıs 1519 da hayata gözlerini yummuş kendisi. ölümünün 494. yılında da üstadı anıyoruz.
saygılar.
Geçtiğimiz Milenyum'un Şüphesiz ki en zeki en creative adamıdır. Onun gibisi bir daha Cihana gelmez.
(bkz: Da vinci demon s)
evet o dizi harika ve cidden adam da aşırı zekiymiş.
son akşam yemeğiyle ilgili tartışma yaratmış über abimiz. orada isa nın yanındakinin mecdelli meyrem olduğu hatta kasenin onun vajinası olduğu yönünde bir tartışma olmuştur.

ancak isa nın eşi olmadığı ve kardeşi olmadığını hesaba katarsak.

leonardo burada mecdelli meyreme bir gönderme yaparak onların birlikte olduğunu söylemiş olabilir. ( hatta isa dirilirken ilk göründüğü kişi de mecdelli meyremdir, göge çıkmadan önce)

hrisityan dünyasına tartışılmış ve iftira olarak nitelendirilmiştir.
Geçtiğimiz Milenyumun insanı Seçilmiştir.
oscarı alabileceği pek çok filmi varken skindirik bir filmle zorla ite kaka almıştır.

yazıklar olsun.
the last supper isimli resmini hic tamamlayamamasina ragmen, uzmanlara gore yapilmis ve yapilabilecek en iyi resmi hayata gecirmis derin beyin.
savaştan ve cinsel temastan nefret eden sanatçıdır. leonardo da vinci’nin faal olduğu alanlar: anatomi, botanik, zooloji, jeoloji, optik, askeri teknik (silah ve işgal araçları icadı ve üretimi), mimarlık, teknisyenlik, mühendislik, heykeltraşlık, ressamlık, müzisyenlik (lir ve ses sanatı). hayvan cinayetlerine karşı olduğunu da şu sözlerinden anlıyoruz: "muhtemelen insan, bütün hayvan aleminin kralıdır, zira vahşetimiz onlardan fazladır. biz başka yaratıkların ölümüyle yaşıyoruz. yani yürüyen mezarlıklar gibiyiz! ". “son akşam yemeği” gibi bir eseri çizen elleriyle, kadavraları parçalayarak insan anatomisi üzerinde çalışmalar yapıyordu. “sadece damarların nasıl çalıştığının, işlevini anlayabilmek için, 10 tane ceseti açmak zorunda kaldım” diyordu da vinci notlarında. gördüğümüz gibi bir sanatçının ötesinde bir dahidir ve onu anlamak çok güçtür...
(bkz: il maestro) büyük üstad. floransa'da ki müzesi adamın aklını alacak cinstendir.
Leonardo Da Vinci aynı anda bir eliyle yazı yazıp diğer eliyle resim yapabiliyordu.
vasat sözde sanatçı. ben daha iyi çizerim.
son 1 aydır kendisine acayip takıldığım rönesans dehası kişilik. kendisi zamanında istanbul için bir köprü yapmak istemiş fakat 2.bayezid'den red yemiştir.
hatta yazdığı mektup da şöyle imiş :

“ ben kulunuz değirmen konusunu düşündüm ve allah’ın inayeti ile suya gerek kalmadan, sadece rüzgârdan güç alan bir değirmen yapmanın yolunu buldum. şükürler olsun ki, gemilerden ip ya da halat kullanmadan, sadece kendi kendine devir yapan bir hidrolik makine kullanarak, su çıkarmanın yolunu bulmayı allah bana nasip etti.
ben kulunuz, istanbul’dan galata’ ya uzanan bir köprü yapmak isteğinizi, yapabilecek biri bulunamadığı için köprüyü yapamadığınızı duydum. ben kulunuz nasıl yapılacağını biliyorum. köprüyü bir bina kadar yüksek yapacağım. çok yüksek olduğu için, üzerinden kimse geçmeye razı olmayacak. öyle bir köprü yapacağım ki, yelkenleri fora olsa bile, bir gemi altından geçebilecek. isteyenleri anadolu kıyısına geçirecek bir asma köprü yapacağım. allah sizi bu sözlere inandırsın. bu kulunuzun, her zaman hizmetinizde olduğunu bilin…”
*
yıllar yıllar sonra o köprüyü oslo'ya yapmışlar.

http://www.leonardobridgeproject.org/
Yaşamış en zeki eşcinsel.
son akşam yemeği tablosunda( evet isa nın dışardan söylediği yemek) yahuda iskariot yerine magdalalı meyremi çizdiği söylenen kişi. sebebi de isa nın magdalalı meyremle cinsel arbede yaşaması ve çocuğu olmasıymış.

magdalalı meyrem eskiden orospuydu ve tövbekar meyrem oldu, tövbe etti yani ve isa nın üç kadın havarisinden biridir.

ayrıca isa nın öldüten sonra dirilince ilk göründüğü kişidir. sonra diğer havarilere görünüyor.

sonra da göğe yükseliyor zaten. ( son bir ter atmış olabilir)

buna da vincinin inandığı ve bu yönde gizli mesajı tabloda verildiği söyleniyor. ben söyleyenin yalancısıyım.
Sanatçı gibi sanatçı sırların adamıdır. Doğum günüdür bugün. Evet.
ilk robotik insan tasarımını yapıp, kurularak çalışan çarklardan oluşan bir insan figürünü hayata geçiren kişidir. Çalışma kağıtları koleksiyonerler tarafından toplanır. bunlardan biride bill gates'tir. Bu robotik sistemin çalışma şeklinden esinlenen Nasa, robotlarında bu sistemi kullanmıştır.
bir eliyle yazı yazığı diğer eliyle resim çizdiği söylenir. insanlık tarihinin görmüş olduğu en büyük dahilerinden biridir. zira çok yönlüdür. kendisi, düşünür, mimar, mühendis, mucit, matematikçi, anatomist, müzisyen, heykeltıraş, botanist, jeolog, kartograf, yazar ve ressamdır.
Gizini ve olağanlığını hep özelde tutacağım,

Kullandığı renkleri, tekniği, bir fotoğraf gibi hızlı çalıştığı ve hareket eskizleri,

Manasını hep koruyacak defterlerindeki şairliğiyle resimlerinin psikolojiyle ilgili bulmacayı tamamlayışı, tez konumda çalışmama sebep olmuştur.

italya'dan da dünyadan da böyle bir insanın geçmesi, adının bu kadar büyütülmesinin sıradanlığında kaybolmamalıdır.

Elbette çok iyi bir araştırmacıdır, ilk o buldu denilen çoğu şeyi sadece geliştirmiş ve ortaya koymuştur ama ölüm uğruna sanattan vazgeçmemiştir.

"Hakiki öğreticiniz doğa olmalı"

"Ay, yoğun
Yoğun olan, ağır
Nasıl doğası Ay
In"

Dizeleri aramızdaki bağın dizeleridir.
görsel
aslında mono lisa tablosuyla ünlense de bana göre son akşam yemeği ve kayalıklar meyremi (bakiresi de denir) tablosu daha mütiştir. ( kayalıklar meyremi tablosu iki tanedir bunu da dipnot olarak düşelim)
"Salvator Mundi" adlı tablosu 450 milyon dolara alıcı bularak şimdiye kadar bir açık artırmada en yüksek fiyata satılan sanat eseri olmuş.

görsel
Dünyanın en büyük ve en kapsamlı Leonardo Da Vinci sergisi ‘Leonardo Da Vinci Expo: Dahi istanbul’da’, 14 Aralık’ta UNIQ istanbul’daki UNIQ Müze’de olacak. 7 nisan’a kadar ziyaret edilebilecek.
kalem, fırça, heykel ve düşünceden daha fazlası. çizimlerinde mükemmel ölçü ya da ölçüsüzlüğü eucklides'in altın oranını referans olarak vitrivius taslağı ile somutlaştırmış bu farklı adam üzerine düşünmek lazım sık sık. antik dünyayı rönesansa taşımak onun için ne kadar zor oldu acaba çok merak ediyorum? kendisi her şeyden önce doğa felsefecisi, tam bir gotik gece insanı... yarasalar üzerine çok kafa yormuş çok. luca beltrami'nin leonardo da vinci ve havacılık kitabında şöyle bir metin göze çarpar: ''uçan makina modeli yarası olmalıdır, çünkü hava kuşun kanatları içindeki tüyden geçer oysa yarasa kanadının dokusuna çatlak yoktur ve bütün parçaları birbirine bağlıdır ama aynı zamanda ortaçağın düşsel ve kanatlı figürlerinin bu modele etkisi çok fazladır.''
2. bayezid'in haliç üzerinde bir köprü tasarlamasını istediği mimar, ressam, heykeltıraş, mühendis, filozof, matematikçi, mucit. ancak altın boynuz için hazırladığı köprü tasarımı onaylanmamıştır. bu köprü yapılsaymış o dönem için dünyadaki en uzun köprü unvanını alacakmış.
sahtekar biridir zamanında pek ilgi görmemiş sonra lardan ilgi görsün diye yaptığı eserlere deişik şifreler saklamış ve ünlü olmuş.