bugün

1 eylül 2010 kapağı gayet yerindedir.

http://haber.gazetevatan....izdiracak/326578/11/Haber
Sözde demokratlara iyi ayar vermiştir.

http://galeri.uludagsozluk.com/39/leman_45190.jpg
bu haftaki kapağıyla beni benden alan dergidir. bakınız efendim: http://www.facebook.com/h...26295110752866&ref=nf
referandum sonrası kapağıyla 12 eylül cunta anayasasının değişmesinden duyduğu hazımsızlığı evet oyu veren köşe yazarlarını erdoğan'a ponpon kızlık yapmkla itham ederek ifade etmiş, statükocu düzen yanlısı mizah dergisi. arada bir devleti eleştirir göründüğüne bakmayın, o eleştirileri ancak iktidarda sevmedikleri biri varsa yaparlar. ergenekonculara saygıda hiçbir zaman kusur etmemişlerdir. 28 şubat darbesini alkışlamış olanlardan 12 eylül'e sahip çıkmamaları beklenemezdi zaten.

(img:#49785)

zırvalayacaklara peşin not: karikatüre yönelik bir eleştirim yok. ponpon kız fikri de güzel ama genel mesajın anlamı çok başka. referandum sonrası hafta sadece böyle bir karikatür çizebilecek kadar düzen muhalifi olabilen zihniyeti leştiriyorum. iktidarı eleştirirken muhalif olmayı savunan ama 12 eylül anayasasına gelince dillerindeki özgürlük söyleminden eser kalmayan çakma muhalifleredir sözüm.
15 eylül 2010 tarihli sayısının kapağıyla yeniden eski efsane günlerine dönüş yapmış dergi.

bir zamanlar türkiye'deki mizah dergiciliğinin en önemli özelliklerinden biriydi düzen ve sistem muhalifliği. fakat akp geldikten sonra herkes gibi onlar da sinmiş, susmuştu. eski yılları hatırlayanlar için gayet normal, eleştirel bir kapak olabilir bu haftaki, ama artık o kadar nadir ve korka korka çıkıyor ki bu tür karikatürler, görünce insan seviniyor hakikaten. ayrieten de mükemmel bir karikatür olmuş, helal olsun.

`http://www.leman.com.tr/index.php`
eleştiriyi de zaman zaman geçen ve hakarate dayanan iktidara yönelik karikatürlerin mizah dergilerinde sürekli yayınlandığından bihaber olup mizah dergilerinin nedense cuntacıları ve ergenekoncuları eleştirmede çekimser kaldığını görmezden gelenlerin alkışladığı dergi. mizahı ve muhalefeti bunlar sahiplenecekse vay halimize.
askere, militarizme, susurlukçulara, devletçilere, kemalistlere, fettulahçılara ve akp yalaması liberal softaya en feci çakan mizah dergisi.

emre aköz postal yalamalığı ile itham etmiş lemanı, burdan sözümüz şudur; 20 yıldır lemanın askere, militarizme koyduğu posta, aldığı tavır, askeri itin götüne sokup çıkartmaları emre aközün viski içtiği gece kulubüyle yalamalığı yaptığı okyanus ötesini birbirine bağlayan köprü olur.
son kapağıyla, kelimelere gerek olmadan bazı şeyleri ne de güzel anlatmıştır, yorumlamıştır.

http://www.leman.com.tr/index.php/leman/
Bir zamanların Engin Ergönültaş vs. gibi karikatüristleriyle derginin çoğunu gerçektende kürt haklarına, askeri itin götüne sokmaya ayıran dergisiydi. Ne zaman ergenekon deşifre oldu leman aniden yarı askeri bir yayın organına dönüştü. Sanırım YAŞ tan istediği askeri yönetim kademesi çıkmayınca eskisi gibi askere çakmaya başlarlar. Kılıçdaroğlunun oy kullanamamasını komik bulmadılar herhalde. Malum seçim zamanı, destek olmak lazım. Velhasıl, kendisi içler acısı bir ponpon haline gelmiş acınası, siyasi dergidir. Sözcü gazetesini şahsen daha tutarlı ve komik buluyorum. Ahmet Yılmaz abimizin ellerinden öperiz, onun yeri ayrı.
kendi internet sayfasında, leman dergisi, o ayın en fazla beğenilen karikatürünü belirleyip, yer verse, o karikatürü çizen çizere ''ayın e-leman'ı'' adını vermeleri içten bile değil. mizahçıya imdi bunlar, akıllları hep komıklıkta..
`http://www.leman.com.tr/index.php`

son kapakları ile "bunlar gomünüst, tek bildikleri haşmetmeap başbakanımıza, halkımızın manevi değerlerine saldırmak" diye ortada gezinen ağzı köpüklü şakirt tayfaya kapak olmuş dergidir.

eğriye eğri, doğruya doğru diyebilenler çoğaldıkça kurtulacak bu ülke. ancak o zaman.

not: işbu entry'de kapak kelimesinin sesteş özelliğine vurgu yapılmıştır. ben peşinen söyleyeyim de.
son dönemde emre aköz ü boka batırıp batırıp çıkaran dergidir.
son kapagında diyarbakır daki kck davası ile ilgili başlığı oldukça manidardır.
leninist marksist nükteydi birzaman şimdi ise cumhuriyet-gözcü tarzı muhalefet anlayışı sahip olan ulusalcı-faşiz dergi kimileri mizah dergiside diyor.
Artık eski tadını vermeyen,bayatlamış esprileri ıstıp ısıtıp milletin önüne getiren dergi.
gerçek bir mizah dergisinde "tuvalet temizleyici" olarak bile çalışamayacak olan naylon çizerlere sahip kağıt israfının diğer adı.
ayrıca avrupa'da bir gölün ismidir.
kemal bey taraftarı mizah dergisi. iddialarının aksine muhalif duruş değil anti-demokratik bir anlayış sergiler ergenekona selam gönderirler. chp ye herhangi bir şekilde muhalif oldukları ise görülmemiştir.
müslümanlara dil uzatmayı kendine düstur edinmiş tiksinç dergidir. tek bir amacı vardır bu derginin; kutsala saldırmak. Yani sahibinin sesi bir dergi olduğu, dış mihraklar için çalıştığı çok alenidir. halkı savunur gibi yapan elitistlerden oluşan şaşırmışlar takımı olarak nitelendirebilirim.

devleti ve devletin unsurlarını kötü olarak lanse eden bu dergi komünizm propagandaları yaparak artık iyice baymış durumdadır.

(bkz: bayat)
yakında 1000. sayısını çıkaracak olan dergi. hala içeriği çok zayıf, okunmuyor. ama 1000. sayının hatrına alınır.
solcu olup, metrobüs zammını bilmemnesini bol bol protesto edip, cafesinde, restoranında çoğu yemeğe 10 tl fiyat koyan insan topluluğunun iş ticarete geldi mi nasıl da kapitalizmin gülen yüzüne götlerini teslim ettiklerini görmemizi sağladıkları için teşekkür ettiğimiz komunist insanların etrafında toplaştıkları şey. evet şey!.
içecekler de el yakar bu arada.

"a k b i l, b a s m a, t u r n i k e d e n , a t l a!"

niye devlet zam yaptı!

hep sahip çıktığınız işçi sınıfına kapılarınız kapalı zannedersem...

sen önce makul fiyattan yemek sat angut!
1000. sayısını kutlayarak sevindirten.
1000. sayısı bugün bayilerde yoktu internet ortamında da sesi sedası çıkmadı ne iş meraklardayım.
1000. sayısında gürcan yurt tun olmaması büyük hayal kırıklığı yaratmıştır.
1000. sayısıyla yardırmıştır. ellerinize sağlık.