bugün

laiklik; din ve devlet işlerini birbirinden ayırmak değildir aslında böyledir ama geri zekalı millet bunu dinsizlik olarak algıladığından ve bazı pis niyetli kişilerce bunun üzerinden prim yapıldığından açıklanması gerekiyor cahil millerime.
efendim
laiklik tüm dinlerin bir arada mutlu mesut yaşaması için verilen özgürlüktür, baskı yönetiminin ortadan kalkması, herkesin inancına genişlik tanınması ve yer verilmesidir, insani bir düşüncedir yani bu aslında islamın temelinde var olan hoşgrörünün yasa ismidir.

hem müslüman hem laik olunmaz diyen cahil çobanı, müslümanlığıda bilmiyor laikliğide.
Zamanında bir din gibi islâmın karşısına dikilmiş hede.
islamın karşısına dikilmiş değil, her dinin yanında olmuş, herkesin inancına saygı gösterilmesi için uygulanmış yönetim biçimidir.
dinlilik olmadığı kesin olan bir kavramdır.
mükemmel bir kavramdır. şakirt kesime pek batar aslında onların özgürce ibadet imkanını olur kılmıştır haberleri yoktur. mesela bana kalsa cami falan ne varsa yok ederim. dünyayı dinsiz imansız bırakırım.
haşmetlü padişahların dinsizlikmiş gibi gösterdiği kavram, birçok insanda buna inanmış durumda malesef.
sene itibariyle türkiye'de şapka inkılabı kadar geçerliliği, uygulanırlığı kalan eski bir islam karşıtlığı cinsi.
iyi ki var olan kanundur-yalnız gericiler hoşlanmazdır.
kimsenin hiçbir şey anlamadığı ilkedir. her yere çekilebilir. karışıktır. işin ilginci bu kavram üzerinden çok ekmek yeniyor. çok fazla hemde.

bu kavram üzerinde yıllardır tartışılıyorsa o ülke bundan zerre bir şey anlamıyordur. bir ülke yıllardır laikliğin tanımı için kavga verir mi lan? bu, siyasilerin ekmeğine yağ sürüyor. biri laikliği savunur diğeri hayır der. almış başını gitmiş. bütün bunlar olurken çok geliştik gerçekten de(!). maşallah hocam.
birilerinin götüne batandır. net.
türk milletinin zekasına ağır gelen bir kavram. çok çağdaş ve akıllıca bir şey lan, türklerin kafa hata veriyor o yüzden.
şaka gibi ama avrupa birliğine girmeye çalışan bir ülkede varlığı tartışılan kavram. bu avrupalılar hakikaten çok medeni, kibar insanlar ki dolu dolu bir siktir çekmek yerine kibarca almayacağız işte uğraşma diyorlar bize.
kesinlikle beş para etmeyen bir sistemdir sonuc ortada ilgilenenler haberleri izlesin her hangi bir kanaldan olabilir .

dinsiz bir yönetim şekli düşünülemez çünkü din herşeyi kapsar fakat aynı kapasamayı yönetim şekillerinden bekleyecek olursak kütüphaneler dolusu kanun gerekirdi bu bir gercektir .

dini futbol takımı gibi düşünen zihniyetten de başka bir yönetim şekli getirmesi düşünülemezdi zaten şaşırmadık .

dinsiz devlete mensup müslümanlar düşüncesi zaten paradoxdur .

burasıda müslüman bir ülke oldugu için sorun laiklerin gücüne gidiyor gitmesin cunku bu ülke laiklikden öncede müslümandı anlatabiliyormuyum dağdan gelip bagdaki kovmaya calısmak derler ona.

kusura bakmasın lar ama bu bağ müslümanların dır .

seçme ve seçilme hakkını getirdiniz ne oldu altındamı kaldınız yoksa ?

bu ülkede cami kapatan ezan susturan bütün zihniyetler çökmeye mahkumdur neden ?

çok basit burası amerika değilde ondan .

amerika olacağına afirka olsun daha iyi en azından şerefleri var .

amerika gibi değil dilediği kadar modern olsun çağdaş olsun isterse marsa gitsinler şeref olmadıktan sonra ne önemi olurki .

din ile devlet işlerini ayırmak demek ben allah ın kanunlarını sallamıyorum kendime anayasa kanunları yazıcam demektir .

al yazdın ne oldu ?

altında kaldın paçayıda kurtaramıyosun şimdi bekliyoruz ne zaman gözleriniz açılacakta içinde bocaladıgınız çukurun farkına varacaksınızda içinden çıkacakmayı düşünmek aklınıza gelecek .

ben göremem sanmıyorum yaşım yetmez belki torunlarım olursa görürler umarım görürler .

çok komik ama ya bu ucube sistemi getirenler şimdi o sistemden paçayı kurtaramıyorlar *
ucube diyorum neden ?

halk yöneticisini seçiyor kaybeden partiler adeta insan değillermiş gibi iktidarın yollarına taş diziyor (bakınız yardımcı olup geleceğe yürümek şöyle bir kenarda dururken) yani .

eee bir dahaki secimlerde şimdiki iktidarın yoluna taş dizen parti kazanınca ne olacak ?

aynısını onada yapacaklar bumu seçme ve seçilme hakkı ?

bende bu çok eksik bir durum seçme seçilme ve seçilene saygı gösterme yardımcı olma olmalıydı .

bu insanlığın bir gereğidir ben başa geceyimde ne olursa olsun zihniyeti herseyden once cok cocukca oluyor biraz değil bayaaa.

laiklik beş para etmeyen batı defşirmesi dinsiz bir yönetim şeklidir dinsizliği aşılar din ile insanın arasını açar açtıda eskiden bu kadar inançsız yoktu buda kanıtıdır .

bide gazi mustafa kemali kendilerine alet etmezler mi .

bu nasıl bir hastalık zihniyettir yaw inanılır gibi değil .

ben bu dünyaya kazık çakmayacam bu laikliğin ölümden sonrası için bir faydası var mı desek tavana bakarlar cevap ordaymışcasına .

eee yok ne yapayım o sistemi heh ? 70 için neden sonsuz huzurdan mahrum kalayım akıl işimi bu ?

din ile devlet işlerini bir birinden ayırıyormus zekaya bak niye din batıyor tabi yaramıyor namaz var oruc var alkol haram tabi yaramıyor demek ki o sisteme tamda şeytanın sistemiymiş oda sevmez

zaten insanlar namaz kılsınlar oruc tutsunlar isterki herkes alkolik olsun uyusturucu müptelası olsun .

((((zamanlada dinini unutur zaten onunda cocukları dinden bir haber doğar )))) yok yaw annen güzel mi senin bakim ?

sen şeytanın böyle bir planı oldugunu nerden biliyon bakim demezmiyim ben sana .

sen yenisin galiba çok dolaşma buralarda diyesi geliyor insanın icinden .
laik hükümet kavramından, dinsizlik manası çıkarmaya çalışan fesatçılara izin vermeyiniz. mustafa kemal atatürk

http://www.facebook.com/p...04&type=1&theater
engisizyon despotizmine karşı çıkmış bir devrim çeşididir
-laik devrim!
herkese göre farklı algılanan devrimdir, kimisi hrıstıyan düşmanlığ da diyebilir-kimisi islam ama şu var ki din adı altında diktatörlük yapan her şeye karşıdır!
-özellikle insanlara, özellikle!
laiklik kavramı net olmadığından algı halinde kişilerin bakış açısında şekle bürünüyor.

genellersek:

dindar mütedeyyin birinin gözünde: din ve devlet işleri birbiri ile bütün olmalıdır. ve islam coğrafyasında gayrimüslimler özgürce ibadet edip yaşabilmelidir.

islamı az bilen avam kesim: laikliğe karşıdır. (temelde üstteki gerekçe vardır.)

islamı bilmeyen birisi(veya yanlış tanıyan): laikliğe taraftardır ama kurumlarda islami görünümün var olmasını -nisbeten- ister.

islama karşıt olan kimse: laikliğe mutlak manada taraftardır.
bize göre süt onlara göre çikolata gibi birşey. anavatanı olan fransa bile türkiyedeki kadar radikal bir laisizme sahip değilken bizde laikten çok laikçi vardır. tanım yapılırken dahi

"türkiye cumhuriyeti laik sosyal bir hukuk devletidir" gibi saçma sapan bir belirtme gereği durulur. "herşeyden önce laikiz biz derler".
özgürlüktür, gerekli olduğu su götürmez.
bazı boklar vardır ne kadar döksende su götürmez sonra bakarsın bir anda gidiverir. laiklikte böyle bir boktur afedersin.
tanım olarak, "devletin belli bir dine üstünlük tanıyarak o dinin kurallarını bütün vatandaşlara benimsetmesini engelleyen atatürk ilkesidir" yapılmış fem dershanesinin bir sınavında.

https://pbs.twimg.com/media/A7Ihb_WCAAAYNGk.jpg
laiklerin bile katlanamadıkları yönetim şeklidir şöyleki .

seçme ve seçilme hakkını getirmişlerdir ancak şimdi buna razı gelmiyolardır halkın seçtigini istemiyolardır öyle ya madem getirdin bunu razı geleceksin seçilene .

öyle ya bu ülkede yöneticiyi kim seçiyor ben hemen söliyim aziz türk milleti öyle değil mi ? kaç tane aziz millet var bu ülkede ?

insanları iktidar ve muhalefet arasındaki kavga ile daraltan bunaltan yönetim şeklidir ve buna bir çare olamayan yönetim şeklidir !

din ve inanç özgürlüğü denir ancak turbanlı gencler okullardan bin bir türlü eziyetlerle kovulurlar bunları inkar eden iki yüzlüdür !

örtünmeye sınırlama getirmişde soyunmaya getirmemiş yönetim şeklidir bu yüzden baldırı çıplaklar pek bi severler bu yönetim şeklini ! mini etekle derslere girerler bu baldırı çıplaklar onlar kendilerini

çok iyi bilirler tabi . bilirlerde çaktırmazlar durumu başka şekillerde çaktırdıkları için durumu bu bazı laik gecinenler . laik bile olamamışlardır da ondan .

anlayamamışlardır laiklik örtünmek demek değilse açılıp saçılmak hiç değildir öyle ya . edep denen ahlak denen şeyler sadece dille olmuyor nede olsa . çocuklara örnek olmakda var işin içinde tabi

çünkü bugun açılan saçılanın kızı yarın kapanacak değil ya . o daha bir başka açılır saçılır anneden görüp öğreneceği için dir . beni örnek alacak değil ya annesini alacak tabi .

o daha da bir modern olacak tabi süper modern yani . gerisini sen hesap edersin artık bu laikliğin getirdiklerini ve götürdüklerini . tabi birde laik babalar var onları hiç yazmıyım zaten .

ben bi kaç tanesinin kızıyla tanışmıştım çok genişler çok öyle böyle değil yani . meshepleri geniş demek ki hee bu demek değil dir ki butun turbanlılar melektir butun laikler motordur gibi yanlış

anlaşılmasın yani . her iki tarafında azmışları vardır ancak burda şu vardır müslümanım diyen bir insan hatasını suçunu doğru olarak göstermez bilir yaptıgının hata ve suç oldugunu .

aksi halde çok büyük sorumluluk alır üzerine cunku bilir örtünmenin allah ın emri oldugunu ricası değil !! ve bunu

laikliği biraz sert bir dille eleştirmiş olabilirim (bazı) laiklerde buna dahil ancak durum bundan ibarettir .

keyiflerinin peşinden gittiklerini gizleyemiyorlar bunu doğru olarak görmeleri insanın canını sıkıyor sanki mustafa kemalin annesine mini etek giyip açılıp saçılıyormusda bunlar da onu örnek

alıyorlarmıs gibi yapıolar o biraz canımı sıkıyor yani bile bile siyaha beyaz diyorlar . halbuki ben açılıyorum fakat benin dinimde bu yasak . allah bana örtün dediği halde ben örtünmüyorum .

o zaman kimse bişey demez diyemez ammmaaaa sen kalkıp bunu allah bana izin veriyor bende dökülüp seçiliyorum dermişcesine yanlışa doğru derse bu olmaz bu iki yüzlülüğe girer buna kendi vicdanıda razı gelmez zaten .

netice iti bari ile laiklik bazılarının dediği gibi bazılarına cazip gelen güzel gözüken aslında çürük,bozuk,kardeşi kardeşe düşüren bir yönetim şeklidir 12 eylül !!!

müslüman bir ülkede laiklik tutmayacaktı bunun önünü bir sürede olsa kesmek icin din ve devlet işlerini birbirinden ayırması zaten ayrı bir facia dır cunku buna müslümanlar razı gelmeyeceklerdir .

netice itibari ile tam o zamanı yaşıyoruz buda söylediklerimin kanıtıdır . getirdikleri sistemin altında kaldırlarda paçayı kurtaramıyorlar yani .

benim alemlere sığmayacak dinimi yok sayacak muhafaza etmeyecek bende onu destekleyecem öyle mi . laiklik insan aklından icatlıdır bu çok önemli oysa dinimiz böyle değildir müslüman laikler bilirler

bunu nasıl oluyorda rahatlarına konforlarına aldanıp bunu inkar ediyolar anlayamıyorum .laik müslümanların peygameri muhammed mustafa s.a.v. laiklik hakkında her hangi bir hadis buyurmusmudur acaba ?

peygamberimiz gelecekden haber verirdi böyle bir bilgi vermiş mi acaba ??? müslümanım diyen laikler her halde bunu atlıyorlar . müslüman olmayan laiklere zaten bir sözümüz yoktur zaten onlar seçimlerini yapmışlardır .

sormak lazımdır neden türkiyedeki ateistlerin çoğu laikdir acaba onlara hitap mı ediyor yoksa partili sistemi mi çok seviyorlar . belkide din ve devlet işlerinin bir birinden ayrılması işlerine

geliyordur yani din olmasında ne olursa olsun gibisinden . mantıklıda sonucta din ile devlet işlerini bir birinden ayırırsak devlet işleri dinsiz kalacaktır . din olmayan yerde adalet varda müslümanım

diyen laiklerin dinlerindemi adalet yok ? bu çok agır bir sorumluluk değil mi sana soruyorum müslüman laik . senin dininde adalet mi yok da din ile devlet işlerini ayırıyosun ? kime karşı geldiginin

farkındamısınız dicem boşa gidecek . sözüm müslümanım diyen laiklere dir . bu arada müslüman var müslüman var dini bütün müslüman var eksik imanlı yarım imanlı müslüman var oruc tutup namaz kılmayan var

namaz kılıp oruc tutmayan müslüman da var anlatabiliyormuyum ? ben şimdi gerici oldum demi olsun ben doğru bildigimi söyleyim de gerici olayım .

yanlışa doğru demekten bin kat daha hayırlıdır bazılarının gerici demesi şerefdir altın bilezikdir anlayana . zaten onlar neler demediler ki . tarih boyunca dediler yani onlar derler işlerine gelmeyeni

duydular mı duyduklarının doğruluğunu düşünmeden başlarlar demeye onlar öyle naparsın .

hiç şüphesiz cenabı allah (azze ve celle ala) en doğrusunu bilendir önemli olan ise onun ne diyeceğidir .
Kısaca devletin dinsizleştirilmesidir.
Aksini savunan varsa atsın pm tartışalım.
devleti insan sanıp dinsizleştirildiğini sanılan ilke. insanların dinine değil devletin dininin olmayacağını savunan ilke. sapıtırmak bizim insanımız işi.
uygulandığı her ülkede insanları dinsizleştirmiştir, aksini iddaa eden uygulandığı ülkelere bakabilir.