bugün

o yavrucak gibi niceleri öldü ya türkiye kapısını açmasaydı yardım etmeseydi çok daha fazlası ölecekti umarım bu fotoğrafın yarattığı etki insanları daha duyarlı yapar suriyeliler gitsin demek çözüm değil bize yakışmaz.
insanlığın ölümünü resmeden, kahredici görüntü. Bir fok balığı bulunmuştu da koç ailesi sahip çıkmıştı. Yılda üç beş kez görürüz o haberi. Bir de bebekler var o denizde ölen, sahipsiz. Yazıklar olsun bize.
bakmaya bile cesaret edemıyorum cok uzuluyorum sozluk cok o yavruların sucu yok masumlara zarar gelmesın artık!
insan olanın içini acitir.

(Suriyeli mi hakkaten nereden biliniyor gibi soruları sorar bu beyin.)
peki ya annesi, umarım bebeğinin bu halini görmeden göçmüştür hayattan.
Evet.Gelecek eksileri goze alarak yaziyprum.Sikimde bile olmayan olaydor.Herkes kendi yaginda kavrulur banane amk!
Ya da baska bir bakis acisi baskalarinin derdini umursamayacak kadar cok derdim var veya o kadar bos vaktim yok.
bu fotoğraf öyle bir fotoğrafki asırlar sonra bile unutulmayacak.
Allah belalarını versin, insanlık ölmüş..
suriyeli olması durumu daha dramatik hale getireceği için muhtemelen özellikle vurgulanmıştır. bu bir bebek ve insanı üzen şey tam olarak bu olmalı; nereli olduğu değil. fransız bebeği ile garip kıyaslamalara gidenler olmuş, üzgünüm ama bu kafada hepiniz potansiyel birer canisiniz. bu bebeğin üstüne basıp olayı balinalara bağlayanlar bile var, inanılmaz. bir canı diğer bir can ile kıyaslama, onlara paha biçme konusunda dört dörtlüksünüz.

edit: ha madem ortadoğu veya müslüman olarak avrupa tarafından bu kadar acınmak ve ilgi görmek istiyorsunuz, buyurun o da mevcut: (bkz: izlandalıların evlerini suriyelilere açması) asıl mesele siz kendiniz için ne yapıyorsunuz?
kendi ülkesinden kaçan vatan hainleri suriyeli ler. daha iyi bir hayat laga luga. dunyada her 5 saniyede 9 insan ölüyor. çocuk olması üzücü.
Yani bilemiyorum. Biz ülke olarak ne yapabiliriz bu konuda. Oda bir insan evet ama. Sanırım sözün bittiği yer.
bugün twitter'da gezerken gördüm bu bebeği. ana sayfada öyle atılmış yüzlerce twit arasından gördüm ve hakkında hiç bir şey düşünemeden, üzülmeden, sormadan sorgulamadan geçtim.
ve sonra düşündüm kü ulan ölen kıyıya vuran harbiden insanlık. dünya olarak pisliğe o kadar batmışız ki, o kadar vurdumduymaz olmuşuz, ya da olmuşum farketmez ölen bi bebek fotoğrafı algıda seçicilik bile yaratmadı bi an için.
insanları bu görüntülere alıştırıp, "normalleştiren", robotlaştıran sisteminde, düzenin de amına koyim.
Gereksiz ajitasyon yapılan çocuk.

Dünyanın her yerinde bebekler ölüyor Suriyeli olması mı bu kadar dikkat çekici olan.
Kendi ülkenizdeki bir sürü evsiz aile çocuk varken ülkesinden kaçmış birine hümanistlik yapmak o kadar iki yüzlüsünüz ki hiç inandırıcı gelmiyor artık insanlık suçudur yok efendim öyledir böyledir demeniz. Kendi milletine sayıp söven her türlü hakareti eden çok Hümanist Sözlük yazarlarının burada içim acıyor demesi tam orospu çalımıdır.
burda o bebek için ne kadar üzgün olduğum hakkında bir şeyler yazmama gerek olmadığını düşünüyorum, insan olan herkes bir nebze de olsa üzülür çünkü.
bunlar hep olan şeyler, olmaya devam edecek ve hatta belki tam şu an ben bunları yazarken olan şeyler.

gözlerinizi 5 saniye kapatın, sadece 5 saniye; evet az önce iki kişi açlıktan öldü.
ve ben bunu yazmaya devam ederken niceleri ölmeye devam ediyor, onlardan biri sen olabilirdin.
sen; evet hani şu ''sikimde bile olmayan olaydır banane...'' diyen.
senin, kardeşin olabilirdi orda yapayalnız yatan küçücük çocuk.
üzülüyorum, utanıyorum malesef hiçbir şey yapamıyorum ağlamak dışında.

zorla kendini, bak o fotoğrafa ve düşün, ''bu çocuk bunu hakedecek ne yapmış olabilir daha 3 yaşında?'' sadece düşün, oturup acımanı istemiyorum senden sadece o yerde yatan bedenin yerine kendi kardeşini getirip düşün, ciğerlerine dolan suyu, kurtulmak için çırpınışını, korkuyla annesini arayıp bulamayışını düşün.
sen tatilde denize dalıp biraz fazla suyun altında kalınca nasıl panik yapıp dışarı çıkıyorsun ya, işte o da o paniği yaşadı ama senin aksine o çıkamadı dışarı.

ki, evet biz ölü sevici bir milletiz ne yazık ki. demek istediğim şu; bir yerde bir ölüm yaşanmadan malesef tedbir almayı bilmiyoruz. bu olmasaydı da biz hala ''bıktık bu suriyelilerden ya'' demeye devam edicektik ve merak etmeyin en geç bir haftaya demeye başlarız.
utanıyorum, üzülüyorum, ağlıyorum...
bu insanlığın kıyameti bu; insanlığın yok oluşu.

ek: http://onedio.com/haber/b...ligin-kiyametidir--578393#
"Yüz-üstü yatan bir çocuk...
Yer-yüzünde...
Yüzü yeten var mı bakmaya? "
meydanlar da defolup gitsin diye bagiranlar, o cocuk gitti.
simdi mutlumusunz?
heyecanlanmış gibi yapmaya gerek yok.

yıllar önce insanlık benzer bir örneğini yaşamıştı.

http://anfaengerwriter.bl...ter-akbaba-ve-vicdan.html
icimi paramparca eden, beni derinden sarsan, tüylerimi diken diken eden, göz yaslarimin akmasina sebeb olan fotograf.
bu kücücük yavrunun ölümüne sevinen kisiler insan olamaz. minnacik bir bebege ölümü yakistiranlarin vicdani olamaz.
yasadigimiz dünya dünya mi? bu kadar zülüm, bu kadar ölüm, bu kadar vahset nasil olurda insanlik eseri olur.
rabbim sen mazlumlari koru, zalimlere firsat verme.
sorumsuz anası babası tek katilidir. evet, ülkenizden kaçmak zorundaydınız. ama sizin derdiniz çalışmadan en lümpen hayatı yaşayabileceğiniz avrupa ya kaçmaktı. derdiniz ekmek olsa onu burada kazanmanın bir yolunu bulurdunuz.
bu çocuk haksızlığa uğrayan, zulüm gören Suriyeli çocukların simgesi. orda boğulan vicdanımız neden mi?

her gün yanından geçtiğiniz onlarca muhtaç durumdaki suriyeli' ye kaç kişi dönüp baktı?

kaç kişi yardım eli uzattı?

yardımı geçtim onları dövüldüler, hor görüldüler, aşağıladılar.

kim yerini, yurdunu, ülkesini bırakıp başka ülkelere gitmek ister ki? onlar da keyfi olarak ülkemize gelmediler.

onların yerinde siz de olabilirdiniz.

merak ediyorum bu sitede şimdiye kadar 1 suriyeli' nin karnını doyurabilmiş biri var mı?

herkes 1 öğününü paylaşsa, onlara biraz insaflı yaklaşsa utanılacak değil gurur duyacağımız bir insanlığımız olur.
bu ölü bebek resmini akp lilere gösteriniz... sorumlusu onlar çünkü... akp nin suriyeli işgalcilere desteği olmasaydı bu bebek hala yaşıyor olacaktı...
bu minik yavrunun can vermiş bedeni üzerinden siyaset yapan insanlar var hemde baya çok. allah bizi helak etse sonuna kadar hak veririm hakediyoruz çünkü.
Dünyanın gözünde kıyıya vuran balinalar kadar değeri olmayan mülteci sorununun küçücük bir bedende haykırmasıdır. Yazık bu dünyada insanım diye gezenlere.
bu kadar masum, bu kadar insanın yüreğini burkan başlığın altına dahi politik entry giren vicdansız o.ç larına diyorum ki; "IGRENçSiniz." LAN allah rızası için bir şeye de pkk falan filan karıştırmayın. vicdanınızı nerde kime sattınız lan o.ç.
bebek, çocuk, insan yavrusu... ne kadar da acı vatanından, evinden sürülmek; hem de başkalarının savaşı uğruna ! yeni bir hayat; insanca bir hayat için, insan gibi yaşamak için düştüler yollara. çok yazık...

fakat bu ilk değil, son da olmayacak. yıllardır o coğrafyada çocuklar ölüyor. kızdığım şey de bu. illa gözünüze görünmesi mi lazım böyle ölümleri fark edebilmek için ? her gün binlercesi savaşta, işkencede ölüyor, öldürülüyor.

insanlar pislik yaratıklar. bundan bile prim yapıyor. üstünü süsleyip püsleyip güzel yazılar yazıp paylaşmayın şu fotoğrafları artık.

tek istenilen şey, unutmayın. savaşa karşı çıkın. afrika'yı da unutmayın, mezopotamya'yı da, uzak doğuyu, orta asyayı da.

bu vahşeti sadece sosyal mecralarda vicdanınızı rahatlatmak için kullanmayın. içinizde hissedin ve harekete geçin.