bugün

taso, bilye ( for men).
(bkz: tüpten hüpletilen krem çikolatalar)
geç yatmak.*
düşünecek hiçbir şeyin olmaması ve içinde olan biten tek şeyin kaybettiğin 2 tane bilyenin kaygısı veyahut kaptırdığın üç tasoyu yarın alacağının hırsı vb. olmasıdır. 'Ebeveynin elinden özenle tutulup el güzelce kaybedilirek anne/babanın elinde ; ve sonra sağı solu telaşsız ve düşüncesizce,hiçbirşey düşünmeksizin , hiçbir şeyden kaygılanmaksızın , beyinde ufacık bir kıpırtı bile olmaksızın izlemek ne büyük zevkmiş , ne büyük ,ne güzel, ne değerli anlarmış' diyerek yad ettiğin çocukluk yılları anılarıdır. (bkz: köpek beslemek)
annenin eski kap kacak vererek almış olduğu horoz şekeri.
sevgi ve saygı.
kediler köpekler ve onları kutu içinde saklayabileceği bi divan altı.
halı kenarında oyuncak araba sürmek.
Gazoz kapağı.
toto. yumurtlayan yumurta.

benim için; hayat totodan ibaretti. totodan daha çok; totonun içinden çıkan minik oyuncaklardan aslında. hatta, bir keresinde içinden küçük uçak çıkmıştı. sokakta düşürdüğümü anlayınca; akşama kadar mahallede onu aramıştım. hey yarabbim.
ilkokul öğretmeninden gelen içten bir gülümseme eşliğinde aferin.
tüm aile eşrafıyla yapılan pazar kahvaltısı.
(bkz: pokemon tasoları)
boya kalemlerim ve çikolata.
Küçükken de büyükken de hiç bir güzellik mutlu bir ailenin yerini alamaz...
Bir çocuğun anne ve babasıyla yaşadığı doyumsuz mutluluğun yerini hiç bir güzellik dolduramaz...
(bkz: anne) hala öyle.
anneden terlik eziyeti çekmemek.
kırmızı bisiklet.
bozuk para şeklinde, alüminyumla kapatılmış sarı renkte cikolatalar vardı. onları her aldıgımızda bakkala kazık atmış gibi hissederdik 10 larca alırdık o yüzden her gittiğimizde. neden mi kazıkladık sanıyoduk? çocuk için bişey düşün, hem para olsun hem çikolata olsun hem sarı renkte altın gibi parlasın, çok değerli sandık çook, o yüzden. gerçi pek bişey değişmedi ki lan, görsem o çikolatalardan koliyle alırım bu sefer. hala paradan daha değerli sanıyorum.
kan kardeşinle birşeyleri paylaşmanın verdiği mutluluk.
hemen hemen herşeydir.
(bkz: anne sevgisi)
futbolcu kartları ! çocuk halimizle dönemin tüm oyuncularının transfer ücretlerini boy ,kilo oynadığı takım vs vs sanki gelecekte menajer olacağız cm fm gibi oyunların patlama sebebi budur efendim . gel gelelim erkek çoçukları için bir maç yapmak iki futbolcu kartları
oyuncak bebeklerim bi de bonibon şekerleri. intihar ediyorum diyerek hepsini aynı anda yerdim.
taso, sporcu kartı.