bugün

altay öktem şöyle der kurt cobain için: "binlerce kişi ölür dünya bir anda rahatlar, bir kişi ölür dünya bir anda boşalıverir"
i wish i was like you
easly amused
bu kadar ayak takımına düşmeyi hak etmemiş yüce şahsiyettir.
edit:
(bkz: sönüp gitmektense yanmayı seçen adam)
(bkz: yavuz çetin) *
(bkz: kurt kocayınca cobain maskarası olur)
her genç kızın bir dönem odasına boy boy posterlerini astığı, keşke daha erken doğsaydım da bir konserinde bulunabilseydim dediği grunge ın tanınmasında öncülük yapmış şahsiyet.
üzgün,küçük,hassas balık burcu..sadece insanlara değer veren..
(bkz: grunge)
intihar etmiş olması sebebiyle asla ısınamayacağım ve ölerek iyice efsaneleşen sanatçılar arasına koymaya layık göremediğim sanatçı.

(bkz: chuck schuldiner)
bir ölüye aşık olan biçare genç kız filminde bendenizle başrolü paylaşan esas oğlan, müthiş ruh. rock müzik tarihinin en kara bahtlı kem talihli karakteri. bir kaç akorluk şarkılar, çoğunlukla kendi yaşamından izler taşıyan lirikler ile zamanında dünyayı sallamış ve bugünkü efsane haline kesinlikle nasıl olduğu sorusuna halen cevap verilemeyen ölümüyle gelmiştir. kendisi yaşadığı tüm tantananın, sahneye çıktığında atılan çığlıkların artık eskisi gibi haz vermediğini ölümünden önce bizzat açıklamış ve bu durum hayatta olsaydı muhtemelen ortadan kaybolacak ya da son konserlerinde artık söylemek dahi istemediği smells like teen spirit tarzı hitler yerine akustik yanı daha ağır basanlarla yoluna devam edeceği gibi tahminlere sebebiyet vermiştir. intahar mektubu son cümlesinde apaçık bir mesaj verme kaygısı gütmekte ve hırçın görüntüsünün altında aslında ne kadar da naif ve duyarlı bir kişiliğinin olduğunu gözler önüne sermektedir. peace, love, empathy.
gecenlerde eski nirvana cd lerimi dinlemeye basladim, tabii ilk "nervermind"'in sarkilarini, sonra "bleach" 'in, sonra "in utero" vardi sirada...dinleyemedim tam, icim el vermedi....
ama "unplugged" albümünü dinledim...icindeki sonsuz huzur ve hüzüne ragmen ve hala cok sevdigimi anladim "jesus doesn't want me for a sunbeam" sarkisini....

isin tuhaf yani- eskiden hic fark etmedigim bir seyi fark ettim- eskisi gibi nirvana kulaklarima sert gelmedi..

hatta "bleach" albümü bile bana fazla melodilerin ön planda olan ve melodileri bir cocuk safligiyla bestelenmis bir albüm gibi geldi....

kurt cobain yasasaydi, simdi 40 yasinda olacakti; belki o güzelim sari saclar dökülmüs olacaklardi, belki o piril piril dünya güzeli gözler deki parilti sönmüs olacakti, belki bize pek de degersiz, tam ruhsuz kapitalist olmus diye , itici bile gelecekti ama hayatta olacakti....

en azindan kizinin büyüdügünü görecekti.... bize her ne kadar degersiz gelebilme riski olmus olsaydi bile, dünyanin en kiymetli seyini yapacakti: dünya icin bir insan büyütmek....
aynı yüzyılın ikinci bir james dean'idir. öldükten sonra james dean de sadece üç film ile ilah oldu. kurt da birkaç stüdyo albüm bıraktı birkaç yüz adet fotoğraf, klipler. hala severek dinlenecek şarkılar. gitmeseydi de seveni olacaktı, dinleyeni. ölüm değil, yaptıkları onu hatırlatır kıldı. zaten sanıldığının aksine ölüm kimseyi temizlemez hele böyle gider ayak elini kendi kanıyla yıkamışken.
Ilik bir ruzgar var.
Saclarimin yuzumu oksayisi da ilik. O kadar huzur verici ki...
Bir seyler karaliyorum iste. Canim sikkindi gerci, kotu kelimeler kullanacaktim. Saclarim elvermedi. Cumlelerimi guzellestirdiler. Kotulesmelerine izin bile vermediler hatta. Alnima degdiler, omzuma degdiler, bana sevgi gosterdiler. Ne kadar da canli, samimi, sevecen; ne kadar da mukemmeller... Ruh halimi bir anda degistirdiler. Bana eslik ettiler bu guzel agustos gecesi. Bana cesaret verdiler, hayati iyice sevdirdiler. Kulagimin ardina attim, birazini onde biraktim, oraya yakistilar. Aynaya baktim uzun uzun, gercektiler, benimdiler. Sasirdim, sasirticiydilar, etkileyiciydiler. Iyice baglandim onlara, terk etmeyecekler, soz verdiler. Guvendim herbirine, teker teker. Cok sevdim onlari, gercekten benimdiler ve cok guzeldiler. Benimler ve cok guzeller...
Kurt Cobain...
Neden uzuluyorum, bilmiyorum. Konserlerinde on siradakilerin uzerine atlayip ortaligi dagitan, guzelim gitarlari kiran, kameralara tukuren, seyircilere 'thank you' diyemeyecek kadar kafayi bulup sahneye cikan, soyunan, bagiran, cagiran, ahlak nedir bilmeyen, guzel kizi dogduktan sonra bile akillanamayip uyusturucudan kurtulamayan, en sonunda intihar eden bir pisikomanyakti sonucta.
Neden uzuluyorum hala hikayesini okuyunca, videolarini izleyince, 2 yasindaki, ah tatli, mutlu cocuk, ses kayitlarinda, birden ona kadar sayisini dinleyince...Neden icim parcalaniyor, nutkum tutuluyor, konusamiyorum... Sevdigim parcasi da cok az hem. Onun parcalariyla kafayi bulmadim, sevgililerimin hayalini kurmadim, bulutlarin ustune cikmadim ya da... Nasil uzulebiliyorum ki, allahin umursamazi, bagimlisi, karaktersizi, haysiyetsizi, niteliksizi oluvermis, gitmis iste bir sekilde.
Kana bulanmis gerci sari saclari, dagilmis beyni, basi.
Kafami bozdun yine ya gece gece. Guzel bir yaz gununu karsilayacaktim ben halbuki, gunesi doguracaktim terasta, Camlica tepesi'ne karsi. Siktin canimi, ben uyumaya gidiyorum. Ancak rahatlar titreyen bedenim, diken diken olmus tuylerim.
Dilerim sen de rahatsindir...
Saclarim soz verdiler, beni terk etmeyecekler. Ben de soz verdim, kana bulamayacagim onlari senin gibi.
Manyaksin oglum sen, rahatsizsin, aptalsin!
elemanın tekinin t-shirtdeki kurt cobain yazısının maganda bir şahsiyet tarafından kurt çobanı şeklindeki teleffuzunu duyduğum an gerçek bir dumur anıydı.
(bkz: rape me)
(bkz: the man who sold the world)
küçücük bir veletken bile şarkı yazmış adam. yanlış hatırlamıyorsam 5 yaşındayken üstelik. burada iyi bir söz geçerli oluyor, olacak oğlak... diye devam eden. soru işaretleriyle dolu bir intihar ve ölümü olan bir grunge tanrısı.
hayatını anlatacak filmin henüz senaryo aşamasında olduğu açıklanan güzel adam.
Courtney Love denen iğrenç kadınla evlenmek gibi büyük bir hata yapan, evliliklerinin 2. yılında(4 nisan 1994) Lake Washington Boulevard'da Courtney ile birlikte satın aldıkları evin garajında aşırı dozda eroin alıp sonra kendini ağzından tüfekle vurarak intihar ettiği söylenen Nirvana adlı alternatif rock grubunun zavallı ölü solisti...Onun intihar ettiğini iddia edenler için söylenebilecek tek birşey var "Ölüleri suçlayın!!Nasıl olsa onlar şikayet edemezler..."
- Abi Kurt Cobain hırsızmış, parçaların bazıları alıntıymış ve kanıtlanmış?
+ Evet, 1-2 şarkılık vakaları var, ve bence de haklı mazereti olmayan tek konusu bu nirvana ve kurt cobain'in. Ama tüm değerlerin çalıntı olduğu şu dünyada Kurt esinlendiği şeylerden yenilikler yarattı, üretti. Bence bu kadar da büyük bir sorun yapılmamalı bu.

- Abi Kurt Hiç yaratıcı değilmiş, 4 akordan şarkı yapıyormuş.
+ Evet, ve bu şekilde tamamen ruh dolu ve özgün bir müzik yaratması, dünyaya grunge'ı hediye etmesi büyük bir başarı zaten. (bkz: breed)

- Abi Kurt ibneymiş, gaymiş, Courtney Love ile evlenmesi bile bunu değiştirmemiş?
+ Hangi kanıta dayanarak söylüyorsun bunu? Hadi dediğin gibi diyelim, sana ne bundan? Onla sevişiyor musun yoksa müziğini mi dinliyorsun?

- Abi tamamen para kaygısı ile müzik yapmış, profesyonellikmiş tek derdi?
+ Sen nevermind'ı al bir daha dinle bakalım..

- Abi kurt kendine belli bir hedef kitle belirlemiş, sadece satmak için müzik yapıyormuş?
+ Fesupanallah

- Hiç mütevazi değilmiş, ilgi istermiş, kaprisliymiş?
+ Axl Rose'un koruma ordusu ile gümbür gümbür girdiği barda, kenarda köşede tek başına içkisini içen Kurt mu? Hiç sanmıyorum..

- Abi sen bu herifi amma savundun, bu kadar mı çok seviyorsun?
+ Hayır, sadece saygı duyuyorum.
sürekli bir axl rose'un koruma ordusuna rağmen barda tek başına içkisini yudumlamasındaki mütevaziliği hedesi söylenegelen..

axl rose en azından güçlü.
kurt cobain gibi bok yolunda ölmedi.
45 yaşında, sapasağlam, önünde -umarım umarım- uzun yıllar var.
nur içinde yatsın ama kurt cobain'le axl'ımı kıyaslamayı kesin artık!
axl başka kurt başka..
axl ölmeden efsaneleşmiş bir adam. kurt ve axl arasındaki en önemli fark budur!
axl ölmeden efsane oldu, kurt sancılı bir hayatı beynine sıktığı kurşunla sonlandırarak.
ölümü hala tartışılan, müzikte yeni bi tarz yaratan(grunge, tabi o dönemin nirvana kadar populer grupları soundgarden, peral jam gibi..onların da katkısı olmuştur), diğer efsanleşmiş kişilerden farklı olarak kısa sayılabilecek bi müzik kariyeriyle günümüzdeki alternatif ve grunge müziğin temellerini atmıştır..
o dönemdeki olanaklarla kaydedilen smells like teen spirit şarkısı tüm zamanların en iyi şarkısı olmuştur...

lithium , heart-shaped box, all apologies , rape me, breed (athenanın çaldığı şarkısıdır, köpek isimli)
dinlenilesi güzl şarkılarıdır..
ve tabi mtv unplugged albümü de bi harika...
canlı dinleyemediğim için üzüldüğüm, aşmış gitmiş, basıp gitmiş üstad...
hasan cihat örter'in neden hocası olduğunu iddia etmediğini merak ettiğim, çok sevilen iki kişiden biridir. * *
1994'teki ölümünün intihar mı yoksa cinayet mi olduğu hala anlaşılamamış nirvana'nın yakışıklı solisti.
ben karısının öldürdüğünü düşünüyorum o ayrı..
Bugün eğer yaşasaydı 41 yaşına girecek olan rock müziğe yeni akım getirebilmiş rock yıldızı. iyi ki doğdun Kurt!

(bkz: grunge rock)