bugün

hala kalkmayanlar var amk. hala kalkmayanlar var. diye isyan edilir.
+ kooouşkaaaaakkk !!
- pardon ?
+ kooouşkaaaaakkk !!
- afedersiniz ama ne ded...
+ kooouşkaaaaakkk !!
- bi konuşmama müsad...
+ kooouşkaaaaakkk !!
- abi kim bu kooouşkaaaaakkk çağırın gelsin ya...
kral koğuşcumuz bize böyle seslenirdi;

-hadi beyler günaydın kalkın bakalım!!

bazen de;

haydi kızlar sabah oldu, kahvaltıyı kaçırmayın!

adamın kumaş kaliteli olunca böyle oluyor işte.
duymayan türk erkeğine kız verilmemesi gereken; insanı olgunlaştıran, acıya alıştıran: 'kalkmıyorum.' deme özgürlüğünüzün elinizden alındığı, işkence yöntemi.
bunu haykırırken bir yandan da dolap kapaklarına çat çat vuran ibne çavuşlar vardı ki anneleri hakkında güzel düşüncelerim yok.
çavuş olmama rağmen bir kez bile kullanamadığım cümledir.
Bölük yazıcısı olmak böyle bişey işte. Herkesten geç kalkmak 7:30 gibi mesela. Ilk zamanlar maruz kaldım tabi bu iki kelimeye.
Olm kalkın lan! Bak yataktan atarım valla! Oha lan hayvanmıyız olm biz.
ramazan davulcusunu duyunca, aklıma geldi birden. şimdi belki gidip, davulcuya teşekkür ederek sarılabilirim.
*mını ızdırabını s*ktiğimin emir kipi.
aynı anda dolaplara palaskayla vurulur.
askeriyede uyanma saatinin geldiğini hatırlatan emir cümlesi. içinde benimde bulunduğum kısadönemlerin kaldığı koğuşta bu lafı koğuş nöbetçisi* söylediği için, bu cümle "arkadaşlar günaydın!" şekline bürünmüştür. ve benim koğuş nöbetimin kalkış saatine geldiği bir gün şiirimsi bir söz** ile insanların uyandırılması vuku bulmuştur. askerler bir an için kendisini sivil hayatta zannedip kendilerine gelememişlerdir.
koğuş sorumlusu ve banyo tuvaletçi üst devre ve şiveli doğulu olduğundan kulaklarınıza tecavüz edilmiş hissi hissettiren felaket.
(bkz: geldi yine tipini siktiğimin)
sıcacık evlerinde rahat uyuyan ve istediği saatte kalkan gençler. askere gittiği zaman askerliğini bitireceği güne kadar, en sinir olduğu kelime koğuş kalktır nöbetten gelirsin gecenin bir vakti uykunuzu alamamışsındır. gözün dalar daha 2 saat dolmadan koğuş nöbetçisi gelir, ranzalara kasaturayla vurarak insanı deli eden sesle yatağından kaldırır beyler hadi hadi koğuş kalk koğuş kalk.
ve bütün koğuş dini vecibelerini yerine getiren bir cemaat gibi küfürler mırıldanarak kalkarlar.
sadece acemi birliğinde ve usta birliğinin ilk iki ayında toplamda beş ay çekmek zorunda kaldığım hayvani sesleniş. sonrasında tabur komutanının habercisi olduğumdan o çağrının muhatabı değildim. hadi yiyosa kaldırsın anasını satıyım.
şu saat olmuş, yataklarında döne döne uyuyan sözlük yazarlarının başucunda bağırmak istediğim emir cümlesi.
çavuşların "gagın amuga goyim gagın la" diyerek çömkürdüğü eylem. oysa aslında bir çok asker hala yatıyordur. ve zaten her zaman tertibe göre kalkılır. kıdem verilmez alınır.
Çavuşun rdm er tarafından sopalanmasına sebebiyet verebilir.
(bkz: içtima)
içinizden "koğuşunda amına koyayım seninde amına koyayım" diye cevap vereceğiniz askerlikte bol bol duyacağınız emir cümlesi.
gece çavulu diye yerine göre hiçbir vasfı olmadığından bari bu işe yarram diye görev verilmiş, yerine göre de askerliğinin son zamanları gelmiş biraz yatsın diye görevlendirilmiş bir asker tarafından bol bol duyulur. seveni olması imkansız.
Askeriye de söylenen o büyülü söz.

Genelde Çavuş kapıya tekmeyi atar söyler yada Onbaşı.
uykudan kaldırma sanatı.

söz ile birlikte o metal dolaplara sert bir şekilde sürekli vurulur. tiksinç.
bir de dolaplara vurdular mı küfür katsayısı artar.
acemibirliğinde hergün, usta birliğinde ise sadece acil durumlarda duyduğum uyandırma sözcüğü. çok şükür 1 senedir duymuyorum.