bugün

gereksiz ve iticidir. sen güzel olarak doğmuşsundur kendi elinde olmadan ve bunda senin yeteneklerin ve zekanla alakalı bir durum yoktur. bu yüzdendir ki " ay çok güzelsin, çok hoşsun" övgülerinin yöneltildiği kişilerin kendileriyle gururlanmaları ve buna gereğinden fazla sevinmeleri anlamsızdır. bir durup düşünülmelidir: bu benim eserim midir?
Güzel olanı inkar edip hala baskın çıkmakta ayrı bir delilik. Kişi ; güzelliğiyle övünen , kişiliğiyle övünen , egosuyla övünen ( her nekadar kabul etmese de ) , kendini güzelmiş gibi gösterip bu hayali kurmacayla övünen vs olmak üzere türetilebilir.
(bkz: narsizm)
allahın afetlerini üzerine çekmesidir.. allah o güzelliği övünesi için vermemiştir. öyle takılsın kafasına göre vermiştir.
bir kıvılcım zenginliğe, bir sivilce güzelliğe demişler, çok övünmemek lazım elimizdeki güzelliklerle.
güzelim diye ağlaması gerekmeyen kişi.
Zaten göreceli bir kavramdır güzellik övünmek saçmadır , önemli olan 2 kulağın arasındakidir.
kişiyi çirkinleştiren durumdur.
güzelliğinin tesadüfen kendisinde olduğunu bilmeyen insanın yaptığı eylemdir. Bir de ne kadar saçma düşünsenize, "bende bir kalça var ohh harikayım tüm erkekler bana bakıyor, göğüslerim de süper ölçülü, mükemmelim ben, bana daha çok insan baktığında daha mükemmel olacağım"
güzelliğiyle övünmek bunları yontarak söylemektir.
insanların sahip olduklarını bilmesi güzel bir seydir. Varsa gercek güzellik övüne bilir. ama bu durum genelde fiziksel güzellik üzerine yapılır kimse benim ruhum güzel demez zaten ruhu güzel insan bu tür davranışlara girmez.
--spoiler--
sen güzel olarak doğmuşsundur kendi elinde olmadan ve bunda senin yeteneklerin ve zekanla alakalı bir durum yoktur.
--spoiler--

Kişinin zekası ve yetenekleri doğuştan gelmediği, onları çalışarak elde ettiği lakin ki güzelliği doğuştan geldiği için yanlış olan durumdur. Mesela ben doğduğumda 30-35 iq'ya sahiptim çok çalıştım yıllardır şimdi en az 150 iq çekiyorum. Aynı şekilde yeterince çalışan herkes, bir gün michael jordan kadar basketbola yetenekli olabilecektir. posterlerini odanıza asacağınıza, çalışsanıza siz de. velhasıl yetenek ve zekanızla övünmek serbesttir ama güzellik yasak! haydi hayırlı işler.
aptallığıyla övünmesine eşdeğerdir. ortada bir güzellik varsa
güzelse övünsün arkadaşım. pazarlamacılar da kendi malının reklamını yapmıyor mu? o tarz yaklaşın övünen kadınlara. hadi bana reklamınızı yapın.
zekası ile övünmesinden pek bir farkı yoktur aslında. zeka da insanın elinde olan bir şey değildirki. doğuştan gelir ve yaratıcının bir hediyesidir bir nevi. tıpkı güzellik şeysi gibi.
güzellik allah vergisinin yanında biraz insanın eseridir. insan kendini vezirde eder rezil de. (eklediğim resimlerdeki gibi) yine de çok övünmek iticidir ama sizi övenlere teşekkür eder sevinirsiniz.
bırakın övünsün daha kaç yıl övünebilir ki zaten ?