bugün

Lisede o kizdan hoslan, arkadaşların seni terketsin, yalniz kal, sozluge kaydol, universiteye hazirlanirken hayatinin aski oldugunu dusundugun kisiye tutul, aşkın için kilometreler kat et, onu hic bırakmayacağıni onun kulaklarina fisilda, onu birak, sonra arkasindan atip tutma.

Sanirim yasadigim ne varsa aynisini yasamasini soylerdim. Asla pisman olmadim o gunlerden, her sey olmasi gerektigi gibiydi. Fakat su son 4-5 ay, hayat 7 katli cehennemin en dibindeymişsin gibi hissettiriyor.
o kızla 19 yaşına kadar sevgili olma. hem üniversiten hem psikolojin sikilecek. belki odtü makinedeydin la su an gavat. kalk siktir ders çalış. birde çakabiliyorsan sağlamından çak o kıza sonra ayrıl. sonra taktik belli. eşek olma çok oyuna gelecen.
daha çok oku ama özellikle de matematik ve fen konularını iyice öğren.
önce sağlam bir dil kursuna git. sonra felsefe oku.
az karı kızla haşır neşir ol.
18 yaşındakilerin öğütlerinin yazıldığı başlıktır. evet.
Sakın evlenme.
(bkz: matematik sana girecek)
ne kadar çok pişmanlığınız var aq.

ben 17 yaşımdaki halime en fazla biraz kavgaya karış, karı kız taciz et yaşın daha küçük bi şey olmaz, annene babana ters çıkışlar yap ergen derler en fazla falan diye öğütler verirdim. efendilikten ser vermemişiz itlik serseriliğe meyilimiz varken.
Sözlük yazarlarından beklediğim öğütlerdir.
Doğru yoldasın, devam et.
Savaşla aşkı karıştırma.
Hiç kimse görüldüğü gibi değil... Kendini üzme, herkese karşı dik durmaya çalış !
Etrafindaki bardaklari o kadar cok kirdin ki, her toplamaya calistiginda elini kanatiyorlar.

Biraz daha sakin ol.
Aklını sikeyim liseyi bırakalı 1.5 sene oluyor derhal yeniden başla yoksa ileride sabah 6.30 da kalkıp işe gideceksin el işinde köpek gibi çalışacaksın , değer mi okumamaya?
Aklını başına al derslerine tam Çalış. Sonralar da 'ben niye yapamadım' diye söylenme.
Yaptığın yasadıgın hersey senın bırseyler ogrenmen ıcın gereklı. Cekınme ve ne yapıyorsan devam et. Canın yanabilır , uzulebılırsın. Olsun. Ilerleyen zamanlarda bugun yasadıkların su ankı senı olusturacak.
aşık olup kendini heder etme dostum. hayatının aşkını bulmana 3 yıl var, sabret.
Fazla çavuşu yelleme.
Daha çok çalış, daha çok oku, daha çok gez.
6 yıl sonra seni aldattığı kişiyle evlenip hayatını s.kecek. başlama o ilişkiye.
hayatta kalmaya çalışma, yaşamaya çalış.
O yumruğu daha sert atmalıydın dostum.

O tacizci köpek hak etmişti...
hayalin var ya onu hemen bırak ! öğütler içine sinsin. başının dikine gitme, anneannen ne derse kabul et. interneti bırak derslerine asıl. aşığım diye dolaştığın kız senin ile gönül eğlendiriyor. Arkadaş ortamını da değiştir.
Sizdeki gençlik kat'iyyen gidecek. Eğer siz daire-i meşruada kalmazsanız, o gençlik zayi' olup başınıza hem dünyada, hem kabirde, hem âhirette kendi lezzetinden çok ziyade belalar ve elemler getirecek. Eğer terbiye-i islâmiye ile o gençlik nimetine karşı bir şükür olarak iffet ve namusluluk ve taatte sarfetseniz, o gençlik manen bâki kalacak ve ebedî bir gençlik kazanmasına sebeb olacak.
Gençlik Rehberi - risale i nur