bugün

Madem şu çiğdemin bir fikri,
şu serçenin özel eşyası,
şu taşın yarına kalma kaygısı yok, bunların hiçbiri bende de olmasın.
Tüfeksiz hareketler-ibrahim tenekeci
Aşık olmak demek insanın kendi kendini aşması demek. Oscar Wilde
Artık sevmediğiniz insanların acılarında size her zaman gülünç gelen bir yan vardır. Oscar Wilde
Harese nedir, bilir misin oğlum? Arapça eski bir ke­limedir. Bildiğin hırs, haris, ihtiras, muhteris sözle­ri buradan türemiştir. Harese şUdur evladım. Develere
Çöl gemileri derler bilirsin, bu mübarek hayvan ki; 1 haf­ta yemeden içmeden, aç, susuz çölde yürür de yürür; o kadar dayaklıdır yani. Ama bunların çölde çok sev­dikleri bir diken vardir. Gördükleri yerde o dikeni ko­parır çiğnemeye başlarlar. Keskin diken devenin ağzın
da yaralar açar, o yaralardan kan akmaya başlar. Tuzlu kanın tadı dikeninkiyle karışınca bu, devenin daha Çok hoşuna gider. Böylece yedikce kanar, kanadıkca yer,
bir türlü kendi kanına doyamaz ve engel olunmazsa kan kaybından ölür deve. Bunun adı haresedir. Demin
de söyledim, hırs, ihtiras, haris gibi kelimeler buradan
gelir. Bütün Ortadoğu'nun adeti budur oğlum, tarih bo­yunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz. Kendi kanının tadında sarhoş olur.
-Zülfü Livaneli- huzursuzluk
Sokak aralarındaki salaş çay ocağına girmiştim. Biraz nemli, ıslak küllüklerin ağır kokusu ortama samimiyet kattığı, ufacık penceresinden girmeye çalışan güneşin yüzüme vurmaya başardığı sessiz bi yerdi.
Yanıma gelen kahvecinin yılların yorgunluğuyla çöken yeşil kocaman gözlerini dikerek usulca söylediği;

- ne veriyim abime,
Lafı hâlâ kulaklarımda.

Maksim gorki, istanbul'da sonbahar.
görsel
“Peki kim savaştan korkuyor? 
Bir başka deyişle, kim bombalardan ve makineli tüfeklerden korkuyor? 
“Sen!” diyorsunuz. Doğru, ben korkuyorum; onları görmüş olan herkes korkar. 
Fakat asıl önemli olan savaş değil, savaştan sonrası. içine batacağımız dünya; 
nefret dünyası, slogan dünyası. Paramiliter üniformalar, dikenli teller, kauçuk coplar. Ampullerin gece gündüz yandığı gizli hücreler, sizi uykunuzda izleyen dedektifler. 
Geçit törenleri, üstünde devasa yüzlerin olduğu posterler ve sağır olana, 
ona sahiden taptıklarına inanana kadar Lider’e tezahürat yapan milyonlarca 
kişilik kalabalık…”
Boğulmamak için :george orwell
"Bre zavallı insan, az mı derdin var ki kendine yeni dertler uyduruyorsun. Az mı kötü haldesin ki, bir de kendi kendini kötülemeye özeniyorsun. Ne diye yeni çirkinlikler yaratmaya çalışıyorsun? içinde ve dışında zaten o kadar çirkinlikler var ki! O kadar rahat mısın ki rahatının yarısı sana batıyor? Doğanın seni zorladığı bütün yararlı işleri gördün bitirdin, işsiz güçsüz kaldın da mı başka işler çıkarıyorsun kendine? Sen tut, doğanın şaşmaz, hiçbir yerde değişmez yasalarını hor görür, sonra o senin yaptığın, bir taraflı acayip, uygunsuz yasalara uymaya çabala. Üstelik bu yasalar ne kadar özel, dar, dayanıksız, gerçeğe aykırı olursa çabaların da o ölçüde arıtıyor senin. Mahalle papazının sana emrettiği gündelik işlere sıkı sıkıya bağlanırsın; tanrının, doğanın emirleri umurunda değildir. Bak, bir düşün bunlar üzerinde: Bütün yaşamın böyle geçiyor."

Montaigne
Denemeler
"altın rengindeki başaklar seni anımsatacak artık. başaklardaki rüzgârı dinlemeye can atacağım."
küçük prens
görsel
"Ne gülüyorsun deli gibi" deriz ya aslında psikolojik problemi olanların %90'ı somurtur. Aklınızda hiçbir şey yoksa gülümseyin, herkes "Ne düşünüyorsunuz" diye merak eder. Gülümsemek zeka belirtisidir.

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır - Ahmet Şerif izgören
Hayat, izbe bir meyhanede tek başına bir kadın.
görsel
Sabahattin ali - içimizdeki şeytan

Eminim çoğu kişi bu şekilde uyanıyordur.

(bkz: ben değil bir arkadaş)

görsel
beden ruhun tabutudur, insan dünyaya gelmekle zaten ölmeye başlamış olur.
Bir insana bir insan herhalde yeterdi. Fakat o da olmayınca? Her şeyin bir hayal, aldatıcı bir rüya, tam bir vehim olduğu ortaya çıkınca ne yapılabilirdi? Bu sefer inanmak ve ümit etmek kabiliyetini ben kaybetmiştim. içimde insanlara karşı öyle bir itimatsızlık, öyle bir acılık peyda olmuştu ki, bundan zaman zaman kendim de korkuyordum.Kim olursa olsun, temasa geldiğim herkesi düşman, hiç değilse muzır bir mahluk telakki ediyordum. Seneler geçtikçe bu his kuvvetini kaybedeceğine şiddetlendi. insanlara karşı duyduğum şüphe, kin derecesine çıktı. Bana yaklaşmak isteyenlerden kaçtım. Kendime en yakın bulduğum veya bulacağımı zannettiğim insanlardan en çok kaçıyordum. “O bile böyle yaptıktan sonra!..” diyordum

Kürk mantolu madonna :sabahattin ali
"Nereye dayanırsa dayansın salt acımanın kurduğu bir bağ, bir gün iki tarafı da nefrete sürükleyecektir."
"rüyalarım gerçek oluyor adeta, sürekli balkondan düşüyorum ama ölmüyorum."

eski karım uzaya gidiyor - bahadır cüneyt yalçın
görsel
Kaykay yaparken dikkatli olunmaz bayım. -It / Stephen king

Bazı eylemleri yaparken dikkatli olmanızın profesyonel olmanızın bir anlamı yoktur, her zaman düşme ihtimaliniz var.
Hırsızlık yap.

Çal umudu güneşten ellerin yansın. Ama çocukların umutsuz kalmasın ali.
yaşananlara, sadece yaşandığı zaman ve mecra üzerinden bakarsanız, göreceğiniz şey sadece size gösterilen olur.

oysa bir plan var…

zamanı sadece bugün olmayan, mekanı sadece burası olmayan…

plan’ı okuyanlar; yaşananların, kendilerine gösterilenin ötesinde olduğunu bilir. bu bilinç, sadece bugünü değil, geleceği de tüm çıplaklığıyla gösterir.

bu eser, yaşananların bize gösterilenden öte olan kısımlarına bir bakış açısı, geleceğe dair bir öngörüdür.

okuyacaklarınız kurgu, anlayacaklarınız gerçektir.
görsel

"Dövüşmezsen, hiçbir işe yaramaz.."
Her kişisel zevkin tepesinde Demokles'in acı kılıcı, her an düşmeye ve bilgiyle korunmamış ruhu parçalamaya hazır bir şekilde asılı durur.
James Allen - Düşüncenin Gücü
görsel