bugün

eski kız arkadaşım doğa'nın kanser tedavisi dolayısıyla gördüğü işlem. bana ilk fotoğrafını attığında çok güzel saçları vardı. aradan 2 yıl geçtikten sonra tekrar onu görmek istediğimi söylediğimde hayır demişti. bende ısrar etmiştim. kemoterapi gördüğünü biliyordum ama saçlarının olmayacağı aklıma gelmemişti. o benim gözümde hep çok güzel saçlarıyla parlak bir kızdı. sonra fotoğraf attı. tüm saçları gitmişti ama ona hala güzel olduğunu söyledim. gerçekten o haliyle bile çok güzeldi ama kendini saklamak istiyordu sürekli insanlardan. hastanedeki hemşirelere sinirlenirdi damar yolu açarken dikkat etmiyorlar canımı acıtıyorlar diye. kendisi de sağlık meslek mezunu olduğu için az çok anlıyordu kan alma işlerinden filan veya serum takma işlerinden işte. 4 yıldır görüşmüyoruz. hayatta mı bilmiyorum bile. ama öyleyse bile umarım kanseri atlatmıştır ve hayatında mutlu bir süreç içinde ilerliyordur.
sana da çok geçmiş olsun fake biker kardeşim.
bir aktroll kemoterapi şakası yaptı mı diye eski entrylere baktım ama kimse bu şerefsizliği yapmamış, enteresan...
görsel
görsel
Zamanında 4 kür (5 gün günde 3 saat , sonrasında 2 hafta dinlenme) kullanmış birisi olarak, insanın ağzının orta yerine sıçar, zor günler geçirtir. Ancak yenerseniz bir anka kuşu gibi yeniden doğarsınız bütün parıltınız ile.
güçlü bir bünye gerektirir. insanı yıpratır.
hakkında insanların cahil cahil konuşmalar yaparak adamın asabını bozduğu hastalık değil, tedavi yöntemi.

bunu sana veren doktor da bayıla bayıla vermez, alan kimse de göbek atmaz. köprüden önce son çıkışındır bu.

kimi zaman almazsan direkt ölürsün, kimi zaman bir zaman zarfında ölürsün, kimi zaman uzatacağın günü uzatamazsın.

ben de aldım, alıyorum. hem de anlattıklarımım biraz aksine seve seve alıyorum.

ya o ilaçlara ulaşacak imkanım olmasaydı da pisi pisine ölümü kabullenmek zorunda kalsaydım? veya teşhis çok gecikmiş olsaydı?

çay tabağının kıymetini eliniz yanınca anlarsınız. kemoterapi, aşı gelene kadar tek çaresi insanlığın işte, o kadar basit.

desteklemek için de doktorun her dediğini yapmak zorundasınız, kendinize dikkat etmek zorundasınız, çocuk olmamak zorundasınız. konu tartışmaya açık bir konu değil.

gerçi ben ameliyattan çıkıp sigara yakan insan da tanıdım. bazısı da inatlaşır, kabahat kemoterapiye kalır.

belli yaşın üstünde insanlar için ağır bir yöntem olduğunu da söylemek lazım ama iyi bir onkolog zaten başaramayacak insana bu eziyeti çektirmeyendir.

allah herkesin evinden kanseri ırak etsin ama kanser gelirse de kemoterapisiz bırakmasın.

denize düşenin sarıldığı yılandır işte bir nevi ama o denizde bir umut can simidi arayan hata yapar.

yılana güveneceksiniz.
kanser olsam asla almayacağım tedavidir. fazla yaşayacağım diye bu kadar eziyete katlanamam.

tabi bu tercih meselesidir.

teyzemi yakın zamanda kemoterapiden kaybettik. çok üzücü. bağışıklığı çökmüşken verdiler, kadın ameliyattan sonra yeni yeni toparlıyordu ki bünyesi kaldıramadı.

herkese aynı tip tedavi uygulayan doktor takımı bu ülkede çok hastanın canını da almaktadır.
zamanında 4 kür ep protokolü ile tedavi gördüğüm ilaç türüdür. insanı yorar.
Insanın ömründen bi 10 yıl götüren tedavi süreci
Ağrılı bi şekilde ilacı alırsın vücudün kızarır en ince yerleri yara olur kanar, 3 gün kendine gelemezsin yemek yiyemezsin miden bulanır başın döner
Tam kendime geldim dersin diğer seansın vakti gelir, saçün kaşın kirpiğin dökülür zayıflarsın hele boyunda uzunsa vileda sopası gibi dolaşırsın ortalıkta
Çok zor çok.
kız kardeşimin beyin tümörü ameliyatından sonra aldığı terapi.
Bu iş başa geldiyse herhalde çoğunlukla saç, sakal, kaş vs. Gidiyor, zaten bunlar olabilir şaşırma, canını sıkma diye doktor da uyarıyor. Bende de oldu, insan tabi önce bir ne oluyoruz diyor ama tavsiyem fark edildiğinde kökten çözüm, kazıtmak ve tıraş olmak. En azından havludaki, peçetedeki, yastıktaki, elbiselerdeki kirlilikle uğraşmazsınız. Ve bence kemoterapinin en iyi etkisi, istenmeyen tüylere geçici de olsa engel olması. Tabi hepsi geri gelecek ama o duşta ayakta bile duramadığınız zamanlarda onlar öyle bir işkence oluyor ki, hele mevsim yaz ise.

Ben şanslıyım, nispeten hafif geçiyor. inşallah kısa bir sürede de kurtulacağım. Hastalık yok, hasta var. insanın ailesinin eşinin dostunun yanında olması, üstüne titremesi güzel bir duygu. Sürekli gerekli gereksiz kişilerden durumla ilgili telefon gelmesi de geride insanlar üstünde nasıl bir etki bıraktığınız hakkında da fikir veriyor.

Bir arkadaşımın da dediği gibi: kimi annesiyle anılır, kimi namıyla anılır.
Allah yaşayan herkesin yardımcısı olsın. Consigliere kardeşimize de Allah şifa versin.
Çocukları ve yaşlıları daha çok zorlayan tedavi. Artık akıllı ilaçlar kullanılmaktadir. Bir yakınım nerdeyse hiç saçı, sakalı dökülmeden atlattı. Dozda önemli. Kanserde çok önemli bir tedavi yöntemi. Korkulacak bir şey değil eskisi gibi.
yolunuz düştüyse kaçacak başka yeriniz yoktur..

tedaviyi uygulamalısınız arkaaşlar..

zira şartlar ne olursa olsun olumlu cevap verme olasılığınız kendi bedeniniz ölçütünde hala vardır..

insan dediğin mücadele eder..

edi not: ahmet’in, mehmet’in ve/veya ayşenin kanaatinin hiçbir önem arz etmeyeceği tedavi şeklidir..

malum her konuda uzman bir milletiz ama yine de dediğim gibi..

çok bilmeyin amına koyim..
görsel
Zordur insanı bitirir.
önerilen tedavi protokolu içindeyse seçeneğiz neredeyse yoktur.
Berbat bir sey bir abim bu lanet hastalikla mücadele ediyor kemoterapi radioterapi ikisinide aldi ve dag gibi adam ne hale geldi.
2040 yılında 2019 yılı yorumlanırken insanlar diyecek ki bu adamlar uzaya koloni kurmayı tartışırken kendilerine kemoterapi gibi garip bir tedavi şekli uygulamışlar. şu an en mantıklı ve en başarılı tedavi olması bilim dünyasının ayıbıdır. ailemden bir kişi kemo alıyor ve her şeyi geçin adamın gözünün feri söndü, ilk kez gözün ışıltısını kaybetmiş bir insan gördüm.
kanserli hücreleri öldürücü ilaçlarla yapılan tedavi şeklidir. belirli bir süre yapıldıktan sonra ara verilir. ağır bir tedavi yöntemi olduğu için hastanın kendisini toparlaması beklenir sonra tekrar başlanır.
Kan değerlerini yerle bir yapıyor bu meret. Önlem amacıyla aşı olmamıza rağmen, yine düştü. Şimdi kızılaydan gelecek kanı bekliyoruz. ilk kemolarda çok fazla etki yapmasada sona doğru bünyenin ağzına sıçıyor. Ama şuan tıpta ki tek çare.
Mide bulantısı vs hiçbişey yaşamadık. Saçlar döküldü, birde kan değerleri düştü, kan değerlerini aşıyla hallediyorlar, yola devam.
Yarın başlayacağız, şifa olmasını umuyorum. 3 gün arka arkaya daha sonra 21 günde 1. Elimden geldiğince yaşadıklarımızı paylaşacağım.
Şayet doktorunuz damardan verilen kemoya alternatif olarak ağızdan hap da önerebiliyorsa imkanınız ölçeğinde tereddütsüz hapı tercih edin..
Devletimiz sağolsun genelde metastaz yapmamış ilk kez teşhis edilmiş hastalara bunu ödemiyor olsa da siz yine de maddi olanaklarınız ölçüsünde hap kemo tercih edin zira diğeri kelimenin tam anlamıyla süründürüyor. Ayrıca tedaviniz bitince artan ilaçlarınızı lütfen tedavi gördüğünüz hastaneye bağışlayın sevabı çok büyük.
ben yaşamadım fakat en basitinden hastalıktan daha zalimce olabildiğini birkaç kez duydum.