bugün

türkiye'nin içerisinde "kürdistan" diye özerk bir bölge olmadığından karıştırılmaması gereken bölge.
ispanya'nın ekonomik açıdan en zengin bölgesi.

laf bizim türklere gelmişken ben kürdistan'a çok sıcak bakarım. yeter ki içimizdeki kırolar kürdistan kurulduğu vakit kalıp, batı'daki şehirlerin içine etmeye devam etmesinler . bavullarına toplatıp çok istedikleri kürdistan'a bir daha dönmemek üzere giderlerse, kürdistan'a katalunya kadar sempati duyacağıma söz veriyorum.

valla bak..
kürdistanla karşılaştırılmaması gereken bölge. unutmayalım ki orası kavimler göçünden bu yana katalonların yurdu. üstelik birleşik ispanya krallığının kurulmasında rolleri vardır. yani tıpkı çeçenistan çeçenlerin yurduysa katolonya'da katalonların yurdudur. kürdistan'la karşılaştırılması bir o kadar da mantıksızdır. kürdistan denilen ütopya neredir kaç zamandır kimlerin yurdudur?
basmakalıp bilgiyi sözlüğe taşıyarak bilgeçlik yaptığını sananların kendi yansıması aynada görüp karşısındaki cahil olarak nitelendirmesi ne garip. bu eğitim sisteminden bir tek siz pürü pak çıkmışsınız vay be. işinize gelmeyince "ama eğitim sistemi ühühü ühü" diye ağlarsınız. herşeyi en iyi siz bilirsiniz. artık biraz yaratıcı olun ezber bozun canım. hem aynı yafta hep aynı yafta.

saçma salak yaftalamalara cevap yetiştirdikten sonra konuya geçecek olursak selçuklu'nun kürdistan dediği bölge hakkari ve güney batı iran'ın bir bölümünü kapsar. hamedan'ı merkez alır ki bu bölge şu anda iran'ın kürdistan eyaletinin içinde bulunur.

görsel

yani sen "tarihi kürdistan" denen bir bölgeden söz edeceksen onu anadolu'da değil iran'da arayacaksın. kürtlerin alevi türkmenleri 16. yüzyılda katlederek güneydoğu'da çoğunluğu ele geçirdiği bölgede değil. osmanlının dahi diyarbakır'ı kürdistan olarak değil bölgeden ayrı bir sancak olarak belirtiğini baz alırsak bu konuda kimilerin konuyu bilmeden çok konuşmaması lazım gelir. üzülür yoksa.

bari tanım da yapalım tam olsun.

kürdistan coğrafyası kadar sevdiğim ispanya'nın özerk bölgesi. keşke kürdistan hayali kuran insanlarda coğrafi olarak bu bölgenin insanları kadar bize uzak olsa..
zenginlerdir. fakir değil.
katalunya'nın kürdistanla alakası yoktur. türkiye'de bir kürt devlet kurumlarına istediği girip bakan başbakan hatta cumhurbaşkanı olurken katalanlar toplu toplu katliam ediliyorlardı. gidip görmeden işte onlarda bağımsız kürtlerde aynı böyle demesin kimse.
barbunyagillerden bi bakliyat. (bkz: maranki ansiklopedisi)
türkçe katalonya olması gerekir. katalanca catalunya diye yazılır.
ispanya kürtleridir. ispanya da iki gruba ayrılırlar.
ispanya'dan ayrılmak isteyen katalanların çoğunlukla yaşadığı ve en önemli şehrinin barcelona olduğu özerk bir bölgedir.. diğeri için *
ispanyada en fazla borcu bulunan özerk bölge.
görsel
ispanya dan bağımsızlığını kazanmaya çalışanların çoğunlukta olduğu bölgedir. eğer gerçekleşirse real madrid - barcelona maçları yani el clasico tarih olacak.
"ben ispanyol değilim, katalanım" diyenlerin memleketidir. ciddi ciddi alınıyorlar barcelona'lı olanlar kendisinden ispanyol diye bahsedince. ayrıca baya da bu isyanlarını somut bir sonuca ulaştırmaya başlamışlar gördüğüm kadarıyla. ülkenin katalan bölgesindeki tüm tabelalarda sadece "katalanca" yazar, bazen insafa gelip altına ispanyolca da geçerler. mesela metrosunda "salida" yani ispanyolca "çıkış" yerine sadece bunun katalancası olan "sortido" yazar. kendilerine kendi dillerinden bir ülke kuralı çok olmuş yani.
yakında k.ırak'la kanka olacak bölgecikdir. her ikisi de ayrılıkçı,bölücü ve yabancı ülkelerin taşeronluğunu yapmakla birlikte ulus devleti yıkmak üzerine harekete geçmiş küresel kıraliyetçilerin uşağıdır..hadi katalunyayı anlıyorum,barcelonaları var,belli bir sanayi ve turistik tesisleri var,ekonomik açıdan gelişmişler ve belli bir kültür sanat hareketleri var k.ırakta ise.. devamını anlatmaya bile gerek duymuyorum.
evet bugün referandum var ya. bağımsız olacaklar büyük ihtimalle. ee ne olacak barcelona milli takım olacak gerçekten ya.
bağımsız olmaları durumunda ispanya futbol ve diğer liglerinden ayrılması gereken bölgedir.
eğer böyle bir lig kurulacaksa barcelona ligi kurulsun. 1. kadro 2. kadro falan.
başkenti barcelona olan özerk bölge.
bir kolonya markası olabilir, veya katalunya nın yanlış yazılmış hali olabilir.
kolonya zannedilen ülke şeysi.
katalanca da 'catalunya' diye anılan ülke. özerk bölgedir. yeni seçimlerden sonra bağımsız olması gündemde..

(bkz: katalonya bağımsız olursa fc barcelona ne olacak)
güneyde Valencia, batıda Aragon'a, kuzeyde Fransa ve Andorra ile doğu ve güneydoğuda Akdeniz'e kadar uzanan özerk bölge.
özerk bölgenin iktidar partisi ve muhalefet partisi 2014 yılında bağımsızlık referandumu için anlaşmıştır.
42 milyar euro borcu bulunan özerk ülke.