bugün

kahramanmaraş'ın dedeler köyünde geçtiğine inanılan paranormal olayların bütünüdür. *
efekt olmayan filmde başarısız efekler sergilemeyi becermiştir.
lan az önce tv de gördüğüm migros reklamında bile çok daha başarılı eskitme efektleri vardı.
hafiften de olsa tırsmak isteyenlerin umutlarını boşa çıkaran film. uydurma olduğunu zaten daha fragmanlarında keşfetmiştik.
neyse tırsmak isteyenler şu konu hakkında araştırmalar yapsın. üstelik gerçek bir olay;
(bkz: dyatlov gecidi)
"yaşanmış bir olaydır" alıntısıyla yola çıkan bir film olması hasebiyle, beklentilerin çok çok altında kalmış, hatta beklentilerin a*ına koymuş filmdir. eğer halk gününde sinemaya gidecekseniz, verdiğiniz paraya, 3 efes edinebilirsiniz. hem daha çok efes içerseniz, belki siz de bir gün karadedeleri görebilirsiniz. * *
yaşanmış olması tırsıtıcıdır.
konya'nın dedeler köyünde geçmektedir. yani aldığım bilgiye göre öyle.
(bkz: karabebeler olayı)
fragmanını izleyip götüm götüm olduğum, filmine gitmeye cesaret bulamadığım "olay". yalan mı gerçek mi bilemiciim ama fragmanını "niiiiieehehhh çocuğa baaakk" diye kapattım. benim korkum baya gerçekti.
sene 1989... paralel evrende geçiyor olay. türkiye müthiş bir kalkınma hamlesi başlatmş, ağır sanayi hatta çok ağır sanayi yapmış kendine, teee o yıllarda nerdeyse 1080 p kayıt yapan kameralar muhabirlerin ellerinde dolaşıyo. uucuz bunlar, sudan ucuz hatta o kadar boki, sakız alıyosun, yanında hediye veriyolar. o yüzden 14 yaşında bi çocuğun eline verip hadi bakalım aslan sen çek olanı biteni deyip siktir olup gidebiliyor gazeteciler. çocuklarda süper cesur. iki başlı ejderhaların nesli yeni tükenmiş daha, bebeler kundaktayken ejderha avlamayı falan öğreniyor, daha konuşmaya başlamadan...sonra bu çocuklar o sakız hediyei kamerayla ormana falan giriyorlar tek başlarına, çekiyolla sağı solu, bişeyler gelip bunları sürüklüyo ama kamerayı düşürmüyo çocuklar, kameranın bi özelliği var, yanda böle bi düğme var, tık basıyon, kamera eline entegre oluyo düşmüyo. süper bişey. sonra topukları götüne vura vura kaçacağı yerde kalkıp çekmeye devam ediyo. çok cesur çocuklar. zaten 3 yıl sonrada sırf çocuklardan oluşan bir ordumuz gidip amerika yı işgal ediyo.
Türk sinema tarihinin en boktan korku filmi olması amaçlanmış video parçası. Hani kamerayı elinize alıp bir gün içinde ne yaptığınızı çekseniz şu video müsvettesinden daha kaliteli bir yapım olur. sinema bilgisinden son derece yoksun olduklarını düşünüyorum eğer aksini iddia ediyorlarsa vay bizim sinema sanatımızın haline. merak dahi etmeyin, o derece kötü.
gülmek için birebir olan film.
Şu sıralar raflarda dvd'leri çıkmış olan yarı belgesel - film. 1980'li yıllarda kars'ta vuku bulan bazı olayları araştırmaya giden bir gazetecinin hikayesi işlenir ana konuda.
paranormal activity ve blair witch project'in zıçtığı şeyin kokusu bile olamayacak kadar berbat bir film.
bir film, özellikle de bir türk filmi hakkında bu kadar acımasız bir yorum yapacağım aklıma gelmezdi ama bu biraz sınırları zorladı. eline dandik bir kamera al, yarısından sonra sıkılıp kamerayı bir çocuğa ver, işte bu kadar. gerisini türk sinema sektörüne bırak.
izlerken vasat gelen sonradan evde yalnız kalınca tırstıran filmdir.
warrock oyunundaki bir arkadaşımızın oyuna uyarlayarak müthiş bir video hazırlamasını sağlayan vuku. http://www.youtube.com/watch?v=uVn6R4wOyUY&list=UUT8BIzi-xiMpjB0eM5yRDHg&index=16&feature=plcp
gerçek mi sahte mi olduğunu bilemem ama, el kamerasıyla çekilmiş, bana göre gayet de başarılı olmuş ilk türk korku filmidir. paranormal activity'i gözümü bile kırpmadan izleyebilen ben, bu filmde tırs tırs gitmişimdir. şimdiye kadar çektiğimiz en korkutucu türk filmi kesinlikle.

the blair witch project çakması diyerek önyargılı davranmayın, açın izleyin efenim.
şimdi:

1. Filmin gerçek olma ihtimalini düşününen zihniyete birşey demiyorum. yani evet belki böyle olaylar olmuş yaşanmıştır, ancak kasetlerin bu filmi oluşturduğuna inananlar için çok üzgünüm.

2. Oyunculuklar inanılmaz yapmacık, ama hakikatten inanılmaz. bu tip oyuncular yerine köylü halkı oynatılmış olsa idi çok gerçekçi olurdu.

3. Köy karadeniz tarafında bir yerde olabilir, zira fındık hasadı ile ilgili bir laf geçiyor, mimari de benziyor .

4. köylüler günümüz konuşma tarzında ve istanbul şivesi ile konuşuyor. nedense hiç argo yok, yöresel ağız yok, inanılmaz yapmacık.

5. köyün atmosferini iyi yakalamışlar yalnız. acaip tekinsiz bir yer.

6. fikir başarılı ama uygulama çok zayıf.

7. bunu böyle gerçekmiş gibi millete kakmaya çalışılacağına "bakın böyle bir olay var bizde bunla ilgili bir belgesel yapıyoruz" şeklindeki bir yaklaşım çok daha gerçeki ve dürüst olacaktı. türe meraklı ve yıllardır türk yapımı bir korku filmi izlemek için bekleyen onca sinema izleyicisine de ayıp etmemiş olunurdu.

8. bu başlık altında çok iyi eleştiriler yazılmış, böylesine kaliteli yazarlarımızın olması da pek bir sevindirici.

budur.
kırklareli ilinin lüleburgaz ilçesinin bir köyünde geçmiş olaydır.
edit : davutlu köyü.
olayın kırklareli'nin lüleburgaz ilçesinin davutlu köyünde yaşandığına inanmadığım bir filmdir. eğer uydurulan bir hikaye varsa genelde sınır ilçelerindeki kaçakçılığı veya gümrük ücretlerini zimmetine geçirme olayının duyulmaması için dönemin jandarma karakolu tarafından yayılması ihtimali yüksektir. ayrıca kırklareli'nin yurtdışına komşu ilçeleri merkez, kofçaz ve demirköy'dür. eğer maussollos'un dediği * doğruysa olayın artvin'in hopa, borçka ve şavşat ilçelerinden birinde yaşanmış olma olasılığı yüksektir.
Az önce izlediğim psikolojik korku filmidir. Paranormal aktivite nin türk versiyonu gibi birşey olan bu filmin en büyük gerçekçiliği el kamerası ile çekmeleri. Çünkü psikolojik filmlerde film el kamerası ile yani amatör kamera ile çekildiyse siz kendinizi filmin içindeymiş gibi , kamerayı siz çekiyormuşsunuz gibi hissedersiniz. Nice korku filmlerinden daha güzel di bu film. Psikolojik korku filmleri kategorisinde paranormal aktiviteden sonra izlediğim en iyi filmlerden biri. Zaten psikolojik filmler piyasada pek yok.
daha bir kaç gün öncesine kadar aylarca http://divxplanet.com/ sitesinin haberler bölümünde en üst sırasında yer alan uydurmasyon filmin meraklandırıcı basın bildirisi.
oyunculuğu berbat kurgusu vasat olan film. Bu sefer korku filmini becerdik demiştim ama maalesef gene olmadı. Benden uyarması.
holywood da doğan bir takım çüklerini lifle yıkayan güruha komik gelmiştir, saçma gelmiştir..

ancak kendi adıma gayet başarılı bir yapım, gayet kaliteli bir blair witch gerçeği.. hayır abisi sen türksün.. senin köylerin böyle.. ne bekliyosun amına koyayım ? mehmet emmi nin evindeki olaylar harbiden tırsıtıcı.. cocuğun ormanda sürüklenme sahnesi, hemen akabinde ağacin arkasına yüz dayayarak ezanın bitmesini beklemesi, mehmet emmi nin kaybolması, atlı dede sıçırtıcı derecede güzel ve korkunçtu. Biz türkler türk sinemasına ağız kıvırıp olmamış ki bu yeeaaaa dersek elin amerikalısı mı gelip sahip çıkacak.. biraz mantık..
kimse kusura bakmasın söyleyeceklerim için ama bunları yazmak zorundayım. insanı donuna sıçırtan filmdir. ilginç bi şekilde türkiye dışında çekilmiş korku filmlerine bünyem tepki vermezken yerli yapımlarda yusuf ölçeği ile 3.5 atıyorum. bi daha türk korkusu izlemem arkadaş ben. evet.
(bkz: blair witch project)*
tc. de tvde fragmanını gördüğümü hatırladığım film, olaan üstü bişey yoktu hatta sadece karadedeler olayı dendiğini hatırlıyorum sonunda, akşam izlerim aktarırım negibi olduğunu.