bugün

kahvede bulunan, enerji verici ve uyku kaçıran bir madde.
Fazlası kalbe zarar.
dünyadaki tek yasal uyuşturucu/uyarıcı.
kahvede bulunan ve uyku kaçıran, enerji verici bir madde.
Bende bunun ileri derecede bağımlılığı var , birde nikotin.
normalden bitkiler meyvelerini yiyen zararlı böcekleri uyuşturmak için kafein üretir.
huzursuz bir enerji verir. uykun vardır ama uyuyamazsın. bir sebebi yoktur ama heyecanlanmış gibi hissedersin. kahve bitmiş ama hatrı sürüyordur.
uykunun kaçmasına sebebiyet verir.
çayda da olduğunu söyleyince insanları şaşırtan şeydir.
merkezi sinir sistemini hızlandırarak uyku halini kaldırır ancak psikolojik rahatsızlıkları olan insanların uzak durması gereken madde. çarpıntı, ekstrasistol, taşikardi, panik atak gibi rahatsızlıkları tetikler. çayda bile kafein bulunur.
Kafein kullandığınız zaman: Beyin normal hallerde uyku için verdiği sinyali veremez olur. Kafein beyninizi kandırarak uykunuzu kaçırır, dinç hissetmenize neden olur.
Fazlası çarpıntı, davranış bozukluğu, kas gelişiminde olumsuz etki yapar.
fazlası kalbe zararlı.
enerji verici bir madde.
Kafein bir uyarıcıdır ve sinir sisteminin uyarılmasıyla vücut ‘catecholamine’ denen maddeler salgılar ve bunlar da yağ hücrelerini hedef alır ve vücut yağını yakıt olarak kullanır.

Bu yüzden kahve yağ yakıcı olarak kabul edilmiştir. Sorun şu ki, kahve karbonhidratla birleştiğinde –yani kahveye şeker attığınızda– yağ depolayan insülin hormonu seviyesindeki artış nedeniyle kahvenin yağ yakıcı potansiyeli iş göremez hale gelir. Catecholamine’ler ancak insülinin yokluğunda daha fazla yağ yakabilirler.
Bağımlılarına kafeinsan denilir.

Kaynak: biliyorsunuz işte.
kalsiyum emilimini azaltır. fazlası zarar.
azı yarar çoğu zarar olan kahve, siyah kola ve bir miktar da çay mamulü.
Mikroskop görüntüsü.

görsel
Aklıma biraz önce bir bilgi geldi ve "harbiden he mantıklı" diye düşündüm.
Kafeinin genel etkisi vücuda stres verip uyku kaçırmaya yaramasıdır, düşündüm ki
belkide çağımızdaki en büyük sorunlardan biri olan stresin nedeni; insanların kahve ve kafein içeren içecekleri* bolca tüketmesi olabilir mi?

Bildiğimiz gibi Türkiye'de bolca çay tüketilmekte, ve çaydada azımsanamayacak bir ölçüde kafein bulunuyor. Gerek Türk insanının bol çay tüketmesi, gerek bol demli sek* içmeleri insanlarımızın ana stres kaynaklarından biri olabilir mi?

(ingilizlerde bolca çay tüketiyor ama neden benzeşmiyoruz sorusunada içine çayın içine bolca süt koymaları, sütteki laktozun etkileri, veyahut sütsüz içseler bile az demli içmeleri gibi nedenler sanırım örnek gösterilebilir az çok)
aşırısı zarardır.

http://www.posta.com.tr/y...ci-oldurdu-haberi-1296995
--spoiler--
Sürekli kahve tiryakileri ansızın kafeinsiz kaldığında metabolizma bu eksikliği beyne bildirir ve eksikliğin yan etkileri ortaya çıkar. Bunlar çoğunlukla telaş, konsantrasyon eksikliği ve bezginlik şeklinde kendini gösterir. Bu sendromlar birkaç gün içinde geçecektir.
--spoiler--
başlarda özellikle uzak durduğum sonradan benim de bir bağımlısı haline geldiğim meret. Aslında tabi kola falan içen biri olarak almışlığım vardı fakat özellikle üniversite ikinci sınıftan itibaren "dur uyanık kalmak için kahve deneyeyim" diye başlayıp bir daha bırakamadım. Harbiden de bağımlılık yaratıyormuş, kendim denedim onayladım.
Kahve içerek geç saatlere kadar konsantre olmuş bi şekilde çalışabilirsiniz.. Ve bunları sağlayansa kahvedeki kafeindir.
Kafein adenozin maddesine direnir ve resptörleri bloke eder. Böylece daha uzun süre uyanık kalırsınız.