bugün

hastası olduğum yorumcu. post up , pick and roll falan anlamıyorum lakin insana basketi sevdiren tontiştir kendisi. ayrıca son zamanlarda verdiği aşırı kilolar da gözden kaçmıyor.
Kaan kural gülüşü diye bir söz öbeğinin oluşmasını sağlayan basketbol yorumcusu.
tespitleri ve benzetmeleri o kadar yerinde ki.
adam midesini aldırdıktan sonra eridi.
Tarafını belli etmesi gereken yorumcu. Bir gün dallas mavericks polar, ertesi gün denver nuggets t-shirt başka gün cleveland cavaliers takılmalar nedir aga. Oldu mu ama şimdi?..
Türkiyede basketboldan en iyi anlayan adamlardan biri. Aynı zamanda müthiş sempatik ve literatüre ohohoho'yu sokmuş adam. Kendini çok tekrar etmesi bazen insanı bıktırabiliyor ama yorumları çok isabetli.
Murat özaydınlı tarafından iş bulamayacaksin diye tehdit edilen kişi. Febeş iyice akp'ye bağladı.
şikeci bazı puştlar tarafından tehdit edildiği söylenen insanlara basketbolu sevdiren yorumcusu.

görsel +
sürekli öksüren nba yorumcusu..
çok mu sigara içiyordur bilinmez ancak tavırları ve hareketleri fevkaladedir..
yorumlarına, tipine, gülüşüne katlanamadığım amerikan aksanlı, özenti basketbol yorumcusu. ismet bademle ikisi ölse üzülmem hani. işin kötüsü murathan kardeşimizide kendilerine benzettiler .
bu adamı taraf olmakla suçlayan beyinsiz bir yönetici var.

(bkz: murat özaydınlı)
Çoğu kişiye basketbolu sevdiren adamdır. Türk spor medyasında çirkefliklere bulaşmamış az sayıda insandan da biridir. bunları o özaydınlı mı ne karın ağrısıysa o tehdit etti diye söylemiyorum. eğer yapan galatasaraylı bir yönetici olsa onu da en sert şekilde kınardım. ama bu memlekette işini iyi yapmak, çirkefliklere bulaşmamak prim yaptırmıyor. çıkıp 'ne cezası asıl şampiyonluğu fenere vermeliler' dese ntvspor'u bile üstüne yaparlardı.
Basketbola kendini adamış ve mükemmel bilgili bir spor yorumcusu .
basketbolu, nba'i türkiye'de izlenir kılan adamdır. basketbola olan tutkusundan başka bir şeyi yoktur. taraflı değildir. ne söylediyse bu oyunun daha ileriye gitmesi içindir. inanmadığı şeyi söylemez... ama maalesef doğru söyleyen dokuz köyden kovulur diye bir atasözü olmasının bir nedeni var...
dombalak basketsever ayrıca sevdirendir de.
play off sersisinde ortalık bu kadar gerginken çıkıp fenerbahçeye de ceza verilmeliydi diye yorum yapınca.

bir taraftan tepki bir taraftan destek gördü.

ben murat özaydınlı nın yaptığı kabadayılığı hiç desteklemiyorum ama eğer senden daha pir olan

murat muratanoğlu ve ismet badem gibi adamlar bile pek yorum yapmayıp sadece maçları anlatıyorlarsa

senin bilmen gereken birşey var ki bu kafayla gerçekten sadece nba tv de çalışırsın.

illa yorum yapacaksan da kurallar üzerinden yap bir zahmet.
saygılar..

ismini görünce birden ''öldü mü lan?'' dedim kendi kendime neyseki yaşıyormuş. daha yiyecek bir kamyon dolusu amburger var oglum!
bir tarafta "yanlış" bir şeylerin olduğunu söylediği için suçlanan ve tehdit edilen kişi.

tamam beyler, yanlış olan şeyi kimse söylemesin.
Türk sporunu takip etmememin ne denli isabetli bi karar olduğunu fb'li bir yönetici tarafından tehdit edilerek göstermiş adamdır. Türk sporunu ne denli salak kişilerin yönettiğini göstermiştir.
bir maç düşünün pota arkasındaki hakemin kolunu taraftar tutuyor çekiyor bir şeyler söylüyor hakem de tamam dur diyor.

şimdi bu maçın normalde o an da bitmesi gerekiyor.

bu adam yıllar önce cemal nalga olayı yüzünden galatasaray'ın düşmesi gerektiğini söyledi bu adam fülker taraftarı efesli sporculara saldırdıktan sonra da fenerbahçe'nin düşürülmesi gerektiğini söyledi. şu spor camiasında ak ak karaya kara diyen bir kaç kişiden biridir.
yanlışı söyleyince hemen şikeciler tarafından tehdit edilen kişi. ayrıca ismet badem ve murat murathanoğlu gibi yalakalardan olmadığı için suçlanıyor. ilginç bir ülke vesselam.
galatasaraya sahaya çıkmama konusunda ağzına geleni söylemiş ama bir galatasaray yöneticisi birşey dememiştir. sadece bence 7.maç seyircisiz oynanmalıydı dediği için şikeci yöneticilerin direk saldırdığı basketbol yorumcusudur.

galatasaray ve fenerbahçe arasındaki fark da budur. akp ve fenerbahçe arasındaki benzerlik had safhadadır.
bazı cahiller tarafından taraf tuttuğu sanılan yorumcu. yıllardır bu adamın yazdıklarını okur , podcastlerini dinlerim. türk basketbolu için ,ne bir kere yanlı konuştuğunu , ne de yanlışa kaçacak yorum yaptığını bilmem. ne gördüyse söyler. şimdi çıkmış bazıları ceza verilmeliydi dedi diye adamı linç ediyor. yöneticinin biri çıkmış sana iş verdirtmem diyo. herkese taraflı denir ama kaan kural'a denmez. ayıptır günahtır.
burada hakkında yorum yapanlar kaç yaşındadır, kaç yıldır bu arkadaşı takip eder bilmiyorum. 2000'lerin başından beri tvlerde basketbol yorumculuğu yapar. 90'ların sonundan itibaren nba maçları şifresiz ve şifreli kanallar arasında o kadar çok gitti geldi ki, hangi kanallarda yayınlandı, bu arkadaş hangilerini anlattı karıştırdım. şu anda nba maçı yayınlayan kanal var mıdır onu bile bilmiyorum. birkaç yıldır maçları internetten takip ettiğim için kafam rahat.

şimdi gelelim bu arkadaşa. 2000'lerin başlarında ntv'de murat kosova ile beraber sunduğu maçlarda aşırı derecede rahatsız edici bir hali vardı. maç boyunca tek yaptığı şey önünüdeki notebooktan nba resmi sitesindeki istatistikleri okumaktı. o kadar alakasız ve ipe sapa gelmez şeyler söylüyordu ki, ne maçla ilgisi var, ne seyircinin ilgisini çeken bir ayrıntı. rastgele bir miami oyuncusunun son 5 yılda sadece deplasman maçlarında lakers'a son çeyrekte kaç sayı attığı, kaçını posttan attığı gibi insanlık tarihine hiç bir katkısı olmayacak ayrıntı istatistikleri sanki ezbere biliyormuş gibi saydırıp dururdu. önündeki bilgisayardan ayıklayıp bulduğu bu gereksiz şeyleri sanki kafasından anlatıyormuş sanan izleyici de bu adama hayran kalırdı. bu arkadaşın sahip olduğu "nba'i yalayıp yutmuş" fenomenliği böyle bir aldatmacadır. onu söyleyelim en baştan. ingilizce telaffuzu çok zayıftır, kendisini "süper ingilizcesi var" diye tanımlayanlara kıçımla gülerim. şunu da ekleyelim, 10 küsür yıl boyunca nba-basketbol ile ilgili bir işten iyi para kazansa 65 yaşındaki teyzem bile nba istatistiklerini sular seller gibi ezberler kardeşim. kısacası bu adamı öyle putlaştırmayın. murat murathanoğlu gibi profillerin yanında çok sönük kalır kaan kural. hem teorik, hem pratik, hem altyapı, hep entelektüel derinlik. hangisinden bakarsanız bakın.

ilk kez 2001 yılında araştırdım bunu. nedir, ne değildir, nasıl olup da sadece istatistik yumurtlayarak nba maçlarını yorumlayabilir. cevabı çok basitti. dost, kanka, tanıdık bildik muhabbeti. memlekette spor medyası olmadığı, var olduğu iddia edilen gudik kanalların %99 futbol merkezli olduğu düşünülürse, basketbol konusunda açlık sınırının çok altındaki izleyici için kaan kural bile bulunmaz nimet olmuştur. kısacası abdurrahman çelebi durumları. hani ömer üründül için yapılan bir sosyal medya geyiği vardır ya, "tvler mute olarak izlenir" diye. şaka değil, 2002-2010 arasındaki 8 yılda bu arkadaşın olduğu bütün maçları mute olarak izledim. şaka değil, geyik değil. çok şükür birkaç yıldır nba maçlarını türk kanallarından izlemiyorum.

şimdi gelelim tehdit edilme, haddini aşan yorum yapma konusuna. hangi kulübün hangi yöneticisi ne demiş beni ilgilendirmez. kaan kural veya başkası. seni yoktan var edip şu an bulunduğun konuma getiren bu medya başkası değil. yani patronu fenerli, yöneticileri, sunucuları, yapımcıları, prodüktörleri fenerli bir grup. diğerine git o da aynı. kanal sahibi, yapımcılar, sunucular, yakın arkadaşları bir günde fenerli olmadı. hep öyleydiler. yıllardır bu insanlar sayesinde ekmek yedi. hiyerarşinin ve kuralların yıllardır farkında. bu ülkede spor medyası diye adlandırılan pislik mekanizmalarını merkez noktasından gördü, her şeyini öğrendi. her şeyi biliyor. 10 küsür yıldır sahip olduğu her şeyi bu mekanizma sayesinde kazandı.

önündeki laptoptan istatistik okuyan adamı "nba kütüphanesi" diye pazarlayan o medya. nba kütüphanesi'ni bir saniyede "önündeki laptoptan istatistik okuyan adam"a çevirebilen güç yine o medyadır.

adam bunu da biliyor. ağlayıp sızlama hakkının olmadığının çok farkında. size ne oluyor ki?
Patronu fenerbahçeli diye fenerbahçeyi eleştiremeyeceğini öğrendiğimiz olay. Çok komiksiniz ya.