bugün

itici bir adam. ayrıca şu barcelona'nın bu adamdan çektiği nedir anlamadım. yeter lan ben uyuz oldum onlar ne haldedir allah bilir. chelsea'deyken de yapmıştı bunu barça'ya. nasıl da sevindi çocuklar gibi ama maçtan sonra, canım benim.
star wars da böyle bir karakter,karizma olsa iyi olurdu.hem karanlik taraf daha güçlü olurdu ;darth mourinho.
futbol için lionel messi ne ise, basketbol için lebron james ne ise teknik direktörlük için de bu adam odur. ötesi yok. savunma yapmış, futbolu katletmiş diye eleştirmek aptalca zira öyle her savunma yapan durdurabilseydi barcelona'yı herkes yapardı.

ne kadar karaktersiz bir adam da olsa psikolojik savaşı çok iyi yapıyor futbolda. ne diyelim, bu kadar başarılı olduktan sonra iticiliğine de göz yumulabiliyor bazı insanların.
sözlük camiasına, barcelona'ya ayar verdiğini düşündürten teknik adam.

fakat neden? barcelona, racing santander'e de yeri geldiğinide yeniliyor. bu ayar muhabbeti ne amına koyim?

ülkemiz böyle at kafalılarla dolu işte. kimisi seri katile hayran olur, kimisi kendini beğenmiş tiplere. allah'ın at kafalıları mourinho'nun yaptığı ilk defa yapılmış bir iş sanki.
o hareketi ankarada yapsa linç edilecek insan.
emek sineması' nın yıkılmasına karşı olan teknik direktör. bunu hissedebiliyorum.
zamanında hasankeyf batmasin bile demiştir.
bu yüzyılın en büyüğü.
o bir ekoldür, o bir fenomendir. o tek başına barcelona ya meydan okuyan ve bunu kazanan adamdır. o barça yönetiminin dayanamayıp fıskiyelerle ıslatmaya çalıştığı adamdır, kendi tek kişilik bir oyun yazmış, hem yönetiyor, hem oynuyor.

tebrik ediyorum ve saygı duyuyorum jose mourinho.
guardiola ibrahimoviç'e taktik verirken arkadan guardinola'nın kulağına "sil oraları iyi sil" tarzında bir şeyler söylemiştir sanırım. bu hareketi bile bu gece barçaya yeter.

500 yıl sonra gelen edit: ahanda ilgili an. http://galeri.uludagsozlu...an-foto%C4%9Fraflar-1082/
sevimsiz veya antipatik olabilir ama dünyanın en büyük teknik direktörü.
türk takimlari'nin ronaldinho'yu, quaresma'yi, o'nu, bunu birakip milyonlari önüne dökmesi gereken teknik adam. avrupa'da yari final oynamasalar serefsizim.
yüzüp yüzüp louis van gaal'ın kucağına gelen teknik adam. neyse ki kendisi gelmese josep guardiola gelecekti ve bu da van gaal'ın kupayı kazanacağı gerçeğini değiştirmeyecekti...
Kendisini yakından tanıyan insanların köşe yazılarında Mourinho için çok alçak gönüllü insan dediklerini defalarca okudum. Onun büyüklüğü ve havası sadece kendini en iyi sananlara karşı. Onu hiç küçük bi takımı veya küçük bi teknik adamı yererken gördünüzmü ? Onun işi sadece dunyaya tepeden bakanları yerin dibine sokmakla.

Ondan komik bi söz

- Teknik direktör olmak için önce futbolcu olmak gerekli diyorlar. Ne yani, jokey olmak içinde önce atmı olmak gerek ?
psikolojik savaş üstadı olan akilli bir adamdir. barcelona maçında yapabileceginin en iyisini yapmıştır. *
(bkz: forza mourinho)
3-1 rövanşında barça'nın ilk 20 dakikada gol bulamaması durumunda işlerin karışacağı maçta 10 kişi kalana kadar pozisyon değil p vermemiş takımın hocasıdır. Zaten maçı daha 21. dakikada koparmıştı. Dileğimiz bir gün bu ülkede de çalışması.
dünyanın en iyi teknik direktörü. nokta.
gerisi safsata.
öncelikle 10 kişiyle savunma yaptığı için değil, 10 kişi ile pozisyon vermeden savunma yaptığı için büyük deha diyoruz. futbolu çirkinleştirmişmiş. barcelona karşısında 10 kişi ile nasıl oynayacaktı? hani nerede messi, nerede xavi... kendi aralarında pas yapıp durdurlar maç boyunca. messi' nin şutu ve atılan gol hariç(ki o da ofsayt olabilir), bir tane pozisyonu var mı barcelona' nın ve bu adam bunu ilk kez yapmıyor. hani fark oluyordu? büyüksün mourinho!
üstad...
--spoiler--
http://webtv.hurriyet.com...=4&vid=5994&bid=1
--spoiler--
95 bin kişiye dönüp nasıl bir cesaretse en büyük benim diyebilen adam sıkıyorsa gelsin burada yapsın...
bazıları ona korkak diyor fakat bunu diyenlerin inter'i geçen sene ki sivasspor ile bir tuttuklarını düşünüyorum. şampiyonlar ligi bir futbol müsabakasında gruptan çıktıktan sonra maçlar çift ayaklı oynanır, eğer ilk maçta büyük bir avantaj sağlarsan ve takımın savunma yönüde iyiyse rövanşta ona göre bir futbol oynarsın ki şampiyonlar liginde başarılı olabilesin, bu öyle bir şey ki sonunda türkiye şampiyonluğu yok biraz daha iyisi var o da şampiyonlar ligi şampiyonluğu. *
ne kadar çirkef, ne kadar antipatikse o kadarda başarılıdır bu insan.
iyi bir teknik direktör nasıl olur bunu son 10 yılda herkese fazlasıyla göstermiştir. helal olsun mourinho helal.
(bkz: helal olsun ustası)
antipatik ve itici bir havası vardır ama dün gece de görülmüştür ki elindeki kadroyu en iyi motive eden ve kazandıran hocadır.

guardiola ile karşılaştırıldığında barça hocası uçurtma uçuran bebe gibi kalmakta. 84'te pike'nin yaptığını yapması gerekiyordu maç boyunca, içeri bir şekilde katetmeleri gerekiyordu ama alışılmış kurgusu sağdan soldan yardır yardır koşturmaktan başkaca birşey yapmadı. maçın bitmesine 15-20 saniye kalmıştı ve barçalılar xavi'ler falan hala ceza yayı üzerinde yan pas yapıyordu. b planın yoksa, ya nasıl olsa messi var xavi var diyorsan öyle geçer gidersin sahneden.

iyi futbol adına tabii ki yazık oldu, seyir zevki adına barça'nın finalde olmasını isterdim ama dün gece hiç mi hiç haketmedi.

tavrı itici olsa da mourinho'nun hakkını vermek gerek.
akıl baliğ olmayan ve futbolu pes 2010'dan ibaret sanan sözlük yazarlarınca eleştirilen futbol dehası. dün, 100 bin kişiyi susturması, maç sonu yaşadığı sevinci ve oynattığı oyun çok eleştirilmiştir. 90 dakika defans yapması zavallılık olarak değerlendirilmiş ama ilk maçta takımının 3 tane sapladığı gözardı edilmiştir. şu saatten sonra kim ne derse desin artık; dünyada teknik direktörler ikiye ayrılıyor:

a) jose
b) diğerleri * * * *