bugün

adamların genetiğinde bu var.
ipnelik yapıp yunusları ve balinaları katletmeleri dışında millet olarak iyi bir profilleri var zaten. onurlarına düşkün adamlar temizler çalışkanlar. yolsuzluk iddiası çıksa istifa edip salya sümük özür diliyorlar lafı geçti diye gerçek olmasa bile.

adamlar büyük deprem yaşamayı hobi haline getirmiş. bizim burada orada olanın 5 de 1 i şiddetindeki depreminde kaybedeceğimiz insan sayısı o kadar şiddetli depremlerde yaralanmıyor bile. değer veriyorlar insanlarına. ancak şu baştaki şey büyük sıkıntı. o kadar tepki çekiyorlar ama vazgeçmiyorlar..
Japonya'da yıllardır var olan bir kültürün ve eğitimin ürünüdür. insanlara eğitim önemli dediğimizde dinletemiyoruz, alın görün karşınızda canlı örneği.

Japonya'daki tüm okullarda okul çıkışında sınıfları temizleyen hademe değil öğrencilerdir. Bu zorunludur. Her gün listedeki iki kişi çıkışa kalır ve sınıfı temizler. Böylelikle temizlik kültürü öğrenciye aşılanmış olur.

Bir gram japon kültürü bilmeden şov diyen dallamalara da diyecek bir şeyim yoksa zaten, bu kafayla uzun yaşamazlar.
Otelde çalışıyorum japonlar hiçte medeni değiller boş yapmayın. Adamlar pislik, kimin odasına girsem leş bir koku. O medeniler denk gelmedi bana.
Yanilmiyorsam okullarinda temizlik görevlileri yok, öğrenciler derslerden Sonra sınıflarını temizliyorlar.
insan.Kullanıdığı eşyayı evi zartı zurtu kendisine emanet yada tahsis edildiği şekilde bırakmalıdır zaten normali bu.
Disiplinin oksijen kadar önemli olduğu bir millet için gayet normal karşıladığım bir olay. Yani japonlar için bu çok hayret edilecek bir olay değil bence. "Temizlediler" derken, ben de komple odada ne var ne yok toplayıp götürdüler sandım bir an.
bu kadar saf olmayın abi nagatomo florya'da sana paspas çektirirler valla tarık çamdal muz kabuklarını yerlere atar sen temizlersin.
Çok boş zamanlarının olduğunu gösterir. Yazık.
insan çevresindekileri de düşünür, hizmetçiler işsiz kaldı bunların yüzünden. hizmetçinin bineceği servis atıl kaldı ve şoförü kovdular. şoför kovulduğu için evine ekmek götüremedi ve eşiyle kavga etti. bir aile bölündü. bunlar hep dış güçlerin oyunu. kanmayalım. çevremizi pis bırakalım.