bugün

aktör olmasaymış çok iyi bir psikopat olabilirmiş. belki de öyledir. Bilemeyiz. Anthony Hopkins ile birlikte gelmiş geçmiş en iyi 2 aktörden birisidir bence.
seri katil tipi var aynı kewin spacey gibi.büyük aktör.
Eğer aktör olmasa azılı bir sapık olabilecek bir tip var bu adamda. Guguk kuşu filminde efsaneler yaratmıştı. Keza cinnette de öyle.
maren ade imzalı alman harikası toni erdmann'ın hollywood uyarlamasında toni'yi canlandıracak. yeni uyarlama olmasaydı da olurdu aslında ama gene de j.nicholson olacağı için bu projede insan heyecanlanmadan edemiyor. bakalım nasıl bir performans sergileyecek?!
Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi oyuncusudur. The Shining de karısı beyzbol sopasıyla merdiveni çıkarken yaptığı el hareketi beni gülmekten öldürmüştür. Here's Johnny ise ayrı bir efsane. Guguk Kuşu gibi bir filmi bu kadar sevmemin en büyük sebebi. Asabiyimde de Dave Buznik'in sevgilisine "sevgilin bu mu, ne iş yaparrrr buu, nerde çalışırr" repliği yarmıştı. Gençliği aşırı yakışıklı ve karizmadır, izlemek çok büyük bir zevk bu adamı, The Shining gibi vasat bir filmi oyunculuğuyla efsane bir film yaptı. Nevrotik, psikopat, rollerini inanılmaz oynuyor. Mimiklerini belki de dünya da en çok ve en iyi kullanan oyuncudur. Şuan 80 yaşında Allah uzun ömürler versin.
gelmiş geçmiş en büyük oyunculardan olması kesin olmakla birlikte, dünyanın en sempatik oyuncusudur. de niro ya da pacino´dan insana çok daha yakın , çok daha "bizden" bir adamdır jack nicholson.
neden dünyanın gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu ilan edildiğini anlayamadığım aktör. bir arkadaşım daha böyle söylemişti. bir kaç filmini izledim ama abartılacak bir şey göremedim.
Benim aklımda hep "Here's Johnny" repliğiyle kalacak efsane oyuncu. The Shining'de mimikleri inanılmazdı.
Hollywood'un haluk bilginer'idir.
(bkz: guguk kuşu)
(bkz: usta)
Umarım o da çıkıp ibneyim falan demez.
Ayyyyy sol freymde adını görünce hop etti yüreğim. Öldü sandım. Allah gecinden versin.
Guguk kuşundaki ve hayatın içindeki bir delidir.
"five easy pieces" filmi (1970) ile ilk kez geniş izleyici kitlesi ile tanışmıştır.
oyunculuğu iki döneme ayrılır.

tamamen sayko, yerinde duramayan ve çılgın olduğu gençlik dönemi.

cool, sakin, bazen de öfkeli olduğu yaşlılık dönemi.
tarihteki en iyi joker'i canlandıran 1937 doğumlu abd'li oyuncu.
Framede görünce öldüğünü zannettiğim usta oyuncu. Zaten en son Bucket List filmini izlemiştim yani bu duruma hazırlıklıydım bir bakıma.
Gelmiş geçmiş en iyi oyuncu, tartışmam bile. Dandik bir filmi bile oyunculuğuyla zirveye çıkartıyor. Bunu bu kadar iyi yapabilen başka bir aktör görmedim.

Edit: Michael Corleone rolünü reddetmiştir. Şu konuşmasıyla ona olan hayranlığımı 2 katına çıkarmıştır. "Reddettim, çünkü Sicilyalı bir gangsteri ben oynayamazdım. Hintliler Hintlileri, italyanlar italyanları oynamalı… Michael, Al Pacino olmalıydı. Onun hakkındaki övgülerime kelimeler yetmez."
joker rolü konusunda abartılan heath ledger kekosundan çok çok daha iyi rol yapan 1937 doğumlu amerikan aktör.
film çekimi sırasında ölse (tak tak tak) onu güzel taklit edecek dublör şüphesiz leonardo dicaprio olurdu.
hatta; makyaj tekniği o kadar gelişti ki, jack nicholson yerine leonardo dicaprio oynasa kimse yadırgamaz. makyaj olmadan bile leonardo di caprio mimikler surat göz kaş ağız gamze olarak yüzünü nasıl jack nicholson yapabiliyor?
hayret ile izlenecek şey.
https://www.youtube.com/watch?v=vBGgA68RPZM
görsel
bugün doğum günü. 82 yaşına girmiş.

https://www.imdb.com/name/nm0000197/?linkId=66369139
görsel
görsel
görsel

görsel

görsel

görsel

görsel