bugün

Çünkü akılsız insanlar, sahip oldukları şeylerin değerini ancak onları başkasına kaptırınca görürler.

O Muydu? | Stefan Zweig
Yara ile alay eder yaralanmayan kimse.

Romeo And Juliet | William Shakespeare
Bir yığın insan tanıdım. Ama hep yalnızdım.

Ah'lar Ağacı | Didem Madak
"... Bence nereden geldiğinden çok nereye gittiğine odaklanmalısın. Seni öfkelendiren şeyden ziyade seni mükemmelleştiren şeye odaklanmalısın."

Bir Başka Mavi | Amy Harmon
''erkek tam anlamıyla benmerkezcidir, kendi içinde hapsolmuştur. başkalarını anlama, sevme, başkalarıyla özdeşleşme, arkadaşlık kurma, duygulanma, şefkat yeteneğinden yoksundur. tamamen izole edilmiş, başka biriyle ilişki kuramayan bir birimdir. tepkileri tümüyle midesindendir, beyninden değil. zekası, yalnızca güdülerine ve ihtiyaçlarına hizmet eden bir araçtır. akılsal tutku, akılsal etkileşim yeteneğinden yoksundur, kendi fiziksel duyuları dışında bir şeyle bağlantı kuramaz.''

Erkekleri doğrama cemiyeti manifestosu/valerie solanas.
görsel

(bkz: asla düz çizgi çizememek)
görsel
Herkesin bildiği bişey ama kimselerin dile dökemediği..
" Ben üzgündüm. Ama onlara "yorgunum" dedim."
... Ökkeş iş çıkışı her akşamüzeri bu lunaparkın önünden geçer gondolda kahkahalar ile beraber sevinç çığlıklarına gömülen yaşıtlarını izler dalardı. Bazende dalmaz içinden "ammına soktuğumunun zengin piçleri" deyip geçerdi.

Ökkeş lunaparkta. Muzaffer izgü.
ben yoruldum patron... (bkz: the green mile)
Kadın derin değildi. Biz insanlar temelini bulamadığımız her şeyi derin adlederiz. Kadının temeli yoktu, onu derin sandık. Halbuki kadın yüzeyseldi yazıyordu putların alacakaranlığı kitabında. Şimdi bakıyorum da haksız da değil.
Bir maymunu, ölümden sonra gideceği maymun cennetindeki sınırsız muzla kandırarak elindeki muzu vermeye asla ikna edemezsiniz.

Sapiens - yuval noah harari
insan hayatının normal amacı dört mevsimde de, yani hayatın dört çağında da fazla hoplayıp zıplamadan yaşamak ve son güne kadar hayat kadehinin hiç bir damlasını israf etmemektir : ağır yanan bir ateş, ne kadar şairane olursa olsun şiddetli bir yangından daha iyidir. 

(bkz: oblomov)
"O vakit bana öyle gelir ki yeryüzünde yapayalnızım, meçhul şeyler, belirsiz tehlikelerle çevrili, müthiş surette yalnız."

nerede olduğunuzu hatırlatır.
bize ağır gelen kendimizdir.
yolda, okulda, işte, başkaları
ile birlikte taşıdığımız kendimiz.

(bkz: cahit zarifoğlu)

ağırız azizim... çok ağır.
ömrünün son günlerinde de olsa palto biçimine bürünmüş ışıl ışıl bir misafir tarafından ziyaret edilmiş, sonra da çarların ve dünyadaki diğer tüm hükümdarların üzerine çöken felaket onun da karşısında belirmiş yıllarca dairedeki arkadaşlarının acımasız alaylarına sabırla katlanan.

Gorgi.
"Başlangıçta daima şairler vardı. Başlangıçta daima şairler olacak." 1959 Attila ilhan 1925-2005
Yeryüzünde 70 yil geçirdim 7'sini yaşadım.
Yalnız Gezenin Düşleri.
J.J. Rousseaau.
"eh hepimiz hayatımızı kazanmak zorundayız."
"öyle" dedi tom. "ama keşke başkasının hakkını almadan kazanmanın bir yolunu bulsaydın."

gazap üzümleri - john steinbeck
Hayat bir paragraf değildir,
Ne de ölüm bir parantez.
kimseyle alay etme, asla kimseyi küçük düşürme, kalbinin en ücra köşesinde bile yapma bunu. insan yaşamı alaya alınmayacak kadar hüzünlü ve ciddidir.

(bkz: huzursuzluğun kitabı)
(bkz: fernando pessoa)
Hayattan bir şey öğrendiysem, o da şudur.
Herkes her şeyin farkında,
Ve kimse, hiç bir şeyi yanlışlıkla yapmadı.
Cemal SÜREYA
bana kulak ver ki, sana ses verebileyim. diyen halil cibran'a kulak vermek gerekir, zira bu anlatım, tam da şu zamanki durumu özetliyor...

sosyal medyada her ahvalini aşikar edenlere;

gez ve kimseye söyleme; gerçek bir aşk hikayesi yaşa, kimseye söyleme. mutlu ol, kimseye söyleme; insanlar güzel şeyleri mahveder.

(bkz:  halil cibran)
görsel
"Ölmeden de ölüyordu insan çok kez. Ölmeden de atılıyordu topraklar bedene."

-Kimliği Kirletilmişler Mabedi