bugün

ekonomisi yerle bir olan ülke.
yandaş medyada duyduklarımdan dolayı söylemiyorum, iran ile doğrudan ticaret yaptığım için söylüyorum. geçen sene iran’a yaptığım ihracat 4 milyon euro iken bu sene 1 milyon olmadı henüz. sene sonuna 1 milyonu hedefliyorum. siparişler var ama gönderemiyorum çünkü parası gelmiyor. iran batarken yanında beni de batırdı.
Halk isyan ediyordu da o zaman ruhani için ölürüz diye sokağa çıktılar

Hani devrim muhafızları sokağa da inmişti.
okumadan yapıştır. hey gidi. millette sanacak yeni.
türkiye'den daha demokratiktir.
ekonomik kriz dolayısıyla iran meclisinde cumhurbaşkanı aleyhinde verilen soru önergesi kabul edilmiştir.
hasan ruhani'nin bu ay içersinde mecliste ekonomik krizin hesabını vermesi kesinleşmiştir.
Kimse kabul etmek istemese de bir türk ülkesidir. 1926 yılına kadar da tam 1000 yıl türkler yönetti iran'ı.
1 dolar 143 bin iran riyalini, euro ise 164 bini geçti.
Enflasyon ise %268'e ulaştı.
27.3 trilyon dolarlık doğal kaynaklara sahip ülke.
Kültürel anlamda bizden 4-5 gömlek ileride olan ülke. Kitap okuma oranları ve makale kaliteleri Bizden yüksek. Bugün hızlı trende bir iranlıya rastladım. Atatürk Havalimanı'na gitmek istiyordu. Ben de tarif ettim ve beraber gitmeyi teklif ettim. Yolumun üstüydü. Metroda sohbet ettik ve muazzam ingilizcesi ile beni net etkiledi. Ben hala akıcı ingilizce konuşamıyorum. Kendisi 14 ülke gezmiş. Bilgisayar programcısı.

Tarihi olarak bakarsak farslar yüksek kültüre sahiptir. Yazılı tarihleri araplardan eski. Farsça yüzyıllarca kançılarya dili olarak kullanıldı. Selçuklular farsça kulllandılar ve daha da önemlisi türklerin islam hocaları da farslardı. Karluklar ve oğuzlar samanilerden islam dinini öğrendiler. işin daha ilginç yanı iranlı şiileştiren de bir türk yani şah ismail. Kısacası iran ve türkiye ciddi kültürel bağlara sahip ve bizim kitap ve edebiyat konusunda iran'dan öğreneceğimiz çok şey var.
iran kızlarının gözleri, genel olarak muhteşemdir. Anlamlı ve derin bakışlara sahiptirler. Bilen, bilendir.
Bu murat bardakçının gözlüğü değil mi lan

Selçuklular farsça kullanmadılar hanedanı da ordusu da halkı da( o dönem iran'da çoğunluk olan türklerdi) türkçe konuşmuştur e haliyle selçukluların bünyesinde ciddi bir fars nüfusu var hukuki dil bu yüzden farsça idi (bir de lingua franca derler ya o durum var) yine kanun,teoloji ve dini işlerde arapça kullanılırdı

Işin özü selçuklular türkçe konuşmuştur.
Gerçek iranlı farslar, müminlere ciddi şeytan gözüyle bakıyorlar. Adamlar eğlenmeyi biliyor... Eğlence anlayışı kadim bir ülke. (bkz: dance with the devil)
Arap değil Fars olan ülke. Kaç kere dedik.
Abd ye kafa tutmak mı? Su an dünyada abd ye kafa tutacak 2 devlet var biri rusya diğeri çin. Onun haricinde kalanlar fasa ve fiso olarak ayrılır. iran fasa türkiye fiso kısmında yer alır. Net.
Rusya nın devede kulak kaldığı ülkeymiş. Sanırım adamlar iyi propaganda yapıyor ki birilerini gerçekten rusya dan daha kuvvetli olduklarına inandırmışlar. Evet bir devlet gelenekleri vardır güçlü bir ülke denmesinde tabi sakınca yoktur ancak gerek ekonomi gerekse askeri ve teknolojik açıdan amerika ile bas etmeleri mümkün olmadığı gibi özellikle bilim ve teknoloji açısından rusya ya teleskopla bakabilecek bir ülkedir.
Safran ve antep fıstığı üretiminde lider ülke.
Baskıcı ve şeriatçı bir ülke olmasından dolayı insanlarının gezmek ve kolay zina yapmak amacıyla ülkemizin güzide illerinden olan Van'ı seçmesiyle ünlü ülkedir.
sahte içkiden 42 kişinin öldüğü ülke.

https://www.bbc.com/turkc...0?ocid=socialflow_twitter
http://mill.yt/kr6lh
http://mill.yt/me5tw
Siyasi islamın mahvettiği ülkelerden biridir.
Bizden daha gelişmiş olduğuna eminim. Neticede islam cumhuriyeti bizim gibi ne idüğü belirsiz bir yapısı yok.
Şia ların yoğun olduğu ülke.
Eski dünyanın en güçlü imparatorluğunun çıktığı bölge.
Kitle imha silahları ile yok edilmesi gereken boktan ülke.
Bir zamanların, ilim, irfan diyarı.
Matematikten, fiziğe, tıptan, astronomiye, sanatın ve edebiyatın coşup çiçeklendiği ülkesi ilken, karanlık ve iğrenç güçlerin, kıllı ellerinde can çekişerek sönen bir ülkedir.
iran hüzündür!
benden ırak
e direk.
bizdeki suriyeliler hesabı onların da afgan mülteciler sorunu vardır.