bugün

çocukluk fotoğraflarına bakıp vay be kocaman olmuşum dediğin andır.
telefon alındığı andır.
bebek için; tuvalete gitmeye başlayan bir çocuk olduğu an,

tuvalete giden bir çocuk için; okula gitmeye başlayan bir çocuk olduğu an,

okula giden bir çocuk için; ilk defa sevgilisi olduğu an,

sevgilisi olan çocuk için; ilk defa sevgilisinden ayrıldığı an,

sevgilisinden ayrılan çocuk için; ilk defa eski sevgilisini unuttuğu an,

sevgilisini unutan çocuk için; üniversiteye başladığı an,

universitesine başlayan genç için; üniversiteyi bitirdiği an,

üniversiteyi bitiren genç için; ilk defa işe girdiği an,

işe giren genç için; ilk defa patrondan azar yediği an,

ilk defa patrondan azar yiyen genç için; evlendiği an,

evlenen genç için; ilk defa eşiyle çok sert bir tartışma yaşadığı an,

eşiyle tartışan genç için; ilk defa tarıştığı günün gecesinde eşiyle hiçbir şey olmamış gibi öpüştüğü an,

ilk defa tarıştığı günün gecesinde eşiyle hiçbir şey olmamış gibi öpüşen genç için; çocuğu olduğu an,

çocuğu olan birey için; ilk defa çocuğu yüzunden çaresizlikten ağladığı an,

ilk defa çocuğu yüzunden çaresizlikten ağlayan birey için; ilk defa çocuğu okula başladığı an,

ilk defa çocuğu okula başlayan birey için; ilk defa çocuğu kavga ettiği an,

ilk defa çocuğu kavga eden birey için; ilk defa çocuğu aşık olduğu an,

ilk defa çocuğu aşık olan birey için; ilk defa çocuğundan ayrı kaldığı an,

ilk defa çocuğundan ayrı kalan birey için; çocuğu evlendiği an,

çocuğu evlenen birey için; ilk defa çocuğundan akıl alıp yanlış düşündüğünü anladığı an,

ilk defa çocuğundan akıl alıp yanlış düşündüğünü anlayan birey için; ilk defa torunu olduğu an,

ilk defa torunu olan ihtiyar için; ilk defa bayramda seyranda torunundan ayrı kaldığı an,

ilk defa bayramda seyranda torunundan ayrı kalan ihtiyar için; torunundan onun parasıyla hediye aldığı an,

torunundan onun parasıyla hediye alan ihtiyar için; torunu evlendiği an,

torunu evlenen ihtiyar için; çocuğunun anne/baba şimdi sizi çok iyi anlıyorum dediği an.

valla ben bu noktadan sonra huzurlu bir ölüm beklerim, ha birde direk tüm basamakları atlayıp direk büyüyen insanlar vardır, dualarım hep onlarla beraber;

kişinin vakitsiz aile bireylerini kaybettiği an.
daha fazla zeki müren daha fazla kadeh daha fazla ihanet daha fazla yalan. Ve her zaman ki gibi yalnızlık.
çişini tutabildiği andır.
kremali bisküvilerin sadece kremalarini değil de tamamini yemeye başlamak.
öğlen uykusundan zevk almaya başladığını fark ettiği an.
şehirler arası otobüs yolculuklarında orta sıralarda koridor tarafında bir yerde iken, kafamı çevirip de yolu izlememiştim. işte o gün büyüdüğümü anlamıştım sözlük. üstelik bacağımı da koridor da sallamıyordum lan. düşünebiliyor musun. büyük insanlar gibi benim de ayağım yere basıyor ve 5 saniye hareketsiz durabiliyordu. vuuhh.
çişini tutabildiği andır.
cebinde parası ve telefonu olduğu andır şahsimce.
küçüklüğe imrendiği andır.
mağazaya gittiğimiz zaman babamın çocuğa göre pantolon bakıyorduk da dememesi. ki bu da kendim alışverişe gittiğim içindir. neyse anladınız siz.
sorumluluklarinin farkina vardigi andir.
hayatın gerçekleriyle yüzleştiği andır.
alışveriş merkezine gidildiğinde beyefendi şeklinde hitap edildiği andır.
tek basina kalindigi andir.
maddi konuda aileye * yardım etmek. duygulu bir andır.
bütün kazıkların üstüne oturduğunu hissettiği zaman.
üniversite harcının parasını babamdan alırken utandığım andır . yaşım ve durumum çalışmak için müsaitken sırf mızmızlığımdan , takıntılarımdan dolayı çalışmayı değil de keyif pezevenliğini seçmem düşündürdü beni . Normalde babamı pek sevmem ama ezildim .
yağmurdan kaçtığı andır.

çocukken yağmurda az top oynamadık sokakta. şimdi ne yağmurda dışarı çıkıyoruz, ne de sokakta top oynuyoruz. çünkü büyüdük (!)
Kafayı yastığa koyduğunda mantıklı düşündüğü, günün özetini geçtiği yahut Bir yakının yada ablasının çocuğunu kucağına aldığında çocuğu aşırı benimsemiş olduğu andır
(bkz: ulan bundan benimde olucak)
sabah kaltığınızda bazen aynaya anlamsız anlamsız bakarsınız kimi zamanlar... derken daha önce hiç fark etmediğiniz ince çizgiler gözünüze ilişir, bunlar önceden yoktu, nereden çıktı birden dersiniz.
bi şey için ne kadar pişmanlık duyarsan duy, ne kadar çok hata yaparsan yap, ne kadar hayatını mahvedersen et dünyanın dönmeye ve nefes almaya devam ettiğini anladığın an.
haklı çıktığını gördüğü anlar .
çay doldururken düşüncelere dalıp bardağı taşırdığı andır.