bugün

Sorumluluklar..
Genellikle, acı ve tatsız tecrübelerden kaynaklıdır. Ölüm, hastalık, başarısızlık, yenilgi, maddi yoksunluk en önemlileridir. Kendini geliştirerek, maddeden çok maneviyata önem veren insanlarda da görülür. Saygı duyulandır, akıl danışılandır.
kenar mahale halkıyla tanışmak..
güzel şarapçı abilerin hayat hikayaklerini dinlemek.
sikeyim günümüz sisteminin gözümüze soktugu ceoların hayat hikayalerini...
ders almak olgunlaştırır. diğerleri hikayedir.
bir erkek için babasını kaybetmek.
anne ya da baba olmak.
yalnız kalmak, hem de uzun bir süre.
Üzüntülerdir. Kötülükler.. Ağlamak.. Olumsuz herşeydir kısaca. Evet.
suyun boğduğunu ateşin yaktığını taşın sert olduğunu anladığın an olgunlaşıyorsundur.
(bkz: zaman)
Büyük bir iş esnasında yarı yolda bırakılmak..
Bunu öğrendiğiniz anda almış olduğunuz nefesi verdiğinizde,

o yarım saniyelik zamanüstü dilimde,

2 yıl birden olgunlaşmış,
3 yıl birden yaşlanmış
ve ömürlük bir tecrübe edinmiş olursunuz.
(bkz: askerlik)
(bkz: selülit)
aldatilmak
terkedilmek
össye girmek.
kesinlikle yaş. insan büyüdükçe olgunlaşıyo, mantıklı kararlar alıyo, duruluyo.
öldürmeyen acı + okumak + tecrübe.
yaptığımız hataları fark edip şapkamızı önümüze koyup düşündüğümüz anlardır.
hiç bir insan olgunlaşmaz sadece yaşlanır ve yaşının gerektiği gibi davranır .kimsede hatalarından ders çıkarmaz aynı hatalar yüz kere tekrarlanır ve hatalar insanları yorar olgunlaştırmaz sadece yaşlandırır ve kişi artık uğraşamak istemez .
tefekkür ve ağlamak.
tecrübelerdir. tecrübe de bende iki türlüdür. birincisi yaşla gelen, diğeri yaşanılanlarla gelen. ikisini birleştirip her bir tecrübesinden yeterli oranda ders çıkarabilen birey, olgun bireydir benim gözümde.
acaba insan değil miyim ben diye sorgulatan şeylerdir.

olm ben olgunlaşamıyorum amk. çocuk gibiyim ulan. işim gücüm apır zıpır şeyler. hep içimde saçma sapan bir heyecan, aptalca gaz söz konusu. yok büyüyemiyorum yani.

bi sevişsem olgunlaşırım belki.

var mı lan gönüllü?
farklı fikirde olduğunuz için size saldıran, sizi tahrik eden şımarık ve saygısız şahısları görmezden gelmek, onlara sabır göstermek.
acı. *
"çinin mevcut Kaynaklarına göre isadan önce dördüncü yüzyıldan beri türklerle birlikte moğol ve tunguz soyundan bazı grupların başındaki kuzey barbarları hanedanını belirtmek için kullanılan hiung-nu diye adlandırılan kitlenin kökeninin tam olarak nereye dayandığı konusunda kesinleşmiş bir bilgi yok." cümlesini anlamakla sorumlu tutuluyorsanız ve anneniz yardım etmiyorsa olgunlaşmışsınız demektir.
(bkz: bir türlü olgunlaşmayan tipler)