bugün

emekli olduğu zaman özgürdür.
Özgür olmak gibi bir derdi olmadığında.
Aslinda özgür müyüm lan? diye düşünmeye başlandığı zaman özgürleşir insan. Hayat ancak sorguladıkça şekillenir.
Kontrol çabasını elinden bıraktığında, sadece nefes almanın bile huzuruna eriştiğinde, hırsını bir kenara bıraktığında, sahip olma duygusundan uzaklaştığında özgürdür.
Rüyasında.
insan kendi olabildiği her yerde özgürdür.
Allah'a teslim olduğu zaman.

Bu da ateistlere dert olsun. Hadi bakalım.
saygıyı asla kaybetmeden ama kimseyi de takmadan özgürdür. en büyük anahtar mutluluktur ona da ancak bu yoldan gidilir.
Herşeyini kaybettiğinde özgürlük başlar.
nietzsche bulamamış bunun cevabını . ben kimim ki, benim neyime.
Paranın kölesi olmadığı zamandır.

Biz insanlar içinde bulunduğumuz kapitalist sistemin kölesi olmuşuz, eğer bu yaşantınıza devam ediyorsanız mecbur para kazanmak harcamak zorundasınız, bitmeyen bir döngü işte.

Yaşayabiliyorsan at kendini ıssız bir adaya parayla kıçını silersin, al sana özgürlük.
Kalbindeki dünya sevgisi Bağını çözdüğü zaman.
istediğini yapabilme özgürlüğü olduğu zaman.

Birilerinin Emirlerine taabi olmadığı zaman. Ve tabiki de evinde olduğu zaman.
öldüğü zaman. 18 yaşından küçükken reşit olmadığından ve ailenin himayesinde olduğundan hep hayal ediyorsun 18 yaşıma bir geleyim özgür olacağım diye. lise bitiyor üniversite başlıyor. gene özgür değilsin. üniversite bitiyor tamam bu sefer öttüreceğim ulan diyorsun. bu sefer askere gidiyorsun. kaç ay yapıyorsan işte gene emir altındasın. askerden sonra tozunu attıracağım diyorsun. geliyorsun bu sefer geçim derdi başlıyor. ailenin durumu iyi değilse iş bulup çalışman lazım. hooop girdin mi gene birilerinin emri altına.

hayatının en verimli yılları hep birilerine hizmet etmek ile geçiyor. emekli falan oluyorsun bu sefer hastalıklar yaşlılık seni esir alıyor. yani bu bedenden kurtulmadığın sürece özgür falan değilsin tam anlamı ile. lan şimdi böyle yazıyorum diye iç karartmaya çalışıyor veya hadi o zaman topluca intihar edelim falan demeyin vebale koymayın beni akşam akşam.
insan, ben özgürüm demediği zaman özgürdür aslında. Çünkü özgürüm derken bile birini ikna etme çabası vardır .
nefsinin kölesi olmadığı sürece özgürdür. içinden her geçeni yapmak özgürlük değildir.
insan hiçbir zaman özgür olamaz. Çünkü tam ehliyetsiz olabildiği anlar sınırlıdır. Anlayana...
bu dünyanın ve insan olmanın şartları dahilinde bir çok şey sıralanabilir fakat ben küçüklüğümden beridir uçabilmek isterim, ancak uçabileceğim zaman özgür olabileceğimi düşünürüm ve bu da özgürlüğün bir yolunun olmadığını, evrende var olmak ve var olanlar vesilesiyle sosyal, kültürel ve kişisel özgürlüğün var olamayacağını düşünmeme sebeptir.

belki hesap vermemek, sorumluluk almamak, mecburiyetsizlik özgürlük diye düşünenler vardır ama uçamıyorlarsa bence özgür değiller.
istif mantığına kafa tutup, yeteri kadarı ile geçinebileceğini anladığında.

Siz hiç bir yuva uğruna bir ömür boyunca çalışan kuş gördünüz mü ?

insanlar köledir. Köle olmayı reddettikleri güne kadar.
hiçbirşey için asla söz verme her zaman özgürsün.
Hep daha fazlası vardır.
Karar verdiğinde.
Benim kararım, benim hayatım dediğiniz gün, freedom!
Ayaklarının üstüne bastığı zaman yani maddi olarak kendine yettiği zaman bağımsızdır.
toprağa girince.
Hiç bir zaman.

Çünkü bir kişinin özgürlüğü diğer kişilerin hak ihlalidir.