bugün

bir de atanamayanları dene atananlar seni kesmediyse. Gidip gördün mü yeni nesil öğretmenler ne kadar istekli hevesli öğretmeye? bu memlekette ingilizce öğretilmediyse zamanında ODTÜ Makina Mühendisliği, Boğaziçi Kimya Bölümü mezunu adamların sırf hazırlık okudu deyu atanması ve hiç çoluğu çocuğu düşünmeden bodozlama derse girip kalorifer borusuna serbestsiniz diyerek dayanıp ay sonu maaşa göbek atması yüzünden öğretilmedi.
ahh nerde o günler.
asla olmayacaktır.

öğrencilerde hiç suç yok zaten. öğrenciler sabahtan akşama kadar çalışıyor, verilen ödevleri eksiksiz yapıyor da öğretmenler kaldı. hiç öğrenci olmamış sanki. ben ingilizce derslerinden muaf olmak için nerede bi faaliyet var katılırdım. şimdi ingilizce öğretmenliği okuyorum. ulan ülkeyi bok götürüyor eleştirecek başka bir şey kalmamış eleştirdiğiniz şeye bak. saçmasınız ya, cidden.
olmaması gerekendir, ama bazıları cidden istifa etmeli, vurguluyorum ; "bazıları".

ingilizce öğretmeni adayıyım. ılkokulda bir ıngilizce öğretmenim vardı, butun ders boyunca bize alıştırma verir, öylece otururdu. ogrenemedigimiz şeyler için bizi suçlardı. o kadın ıstifa etmeli bence çünkü hala bir yerlerde öğretmenlik yapıyor. okul birincisiydim, bir keresinde o kadının dersinden 17 almıştım. sonra o gitti, yerine sağlam bir ıngilizce öğretmeni geldi ve notum 87ye yükseldi. daha sonra da 100e.

cok berbat öğretmenler de gördüm, cok iyilerini de. kendim de yaptım öğretmenlik ve öğrencilerimin kapasitesini hep sonuna kadar zorladım, yapabileceklerinin en iyisini yaptırmaya çalıştım hep. dil biraz da yetenek işi, onu öğretmek de öyle. bazı devlet öğretmenleri "nasılsa maaş yatıyor" kafasıyla çalışıyor biraz. öğrencinin durumu umurlarında değil ama bunlara bakıp da tum ıngilizce öğretmenlerini suçlayamayiz.

benim bugun ıngilizce öğretmeni adayı olmamda, yine eski okulumda öğretmenlik yapan başka bir ıngilizce öğretmenimin büyük payı vardır. düz bir devlet lisesine, dil bölümüne nakil esnasında kan emici müdür yardımcısının istediği 1.100 lirayı vermeme gerek kalmadan kaydimi yaptırdı, iyi bir dil dersanesinde burslu okumam için dersane sahibiyle gorustu, bana kitaplar verdi gelismem icin, belki o olmasaydı su an okumuyordum cunku cidden yolumu kaybetmiştim o zamanlar ne yapacağımı bilemez haldeydim, aileden destek yoktu, hiçbirsey yoktu. o yüzden genellemeye gerek yok, hepsi değil, bazıları istifa etmeli, hatta tum öğretmen branşlarından cidden ise yaramaz olanlar istifa etmeli ki atanamayan meslek aşığı öğretmenler gelsin bu işin başına. ama kahraman öğretmenler kalsın, bu insanların onlara ihtiyacı var.
sayın totoşlar; eğitimsizliğin ve cahil bırakılmanın ''milli eğitim politikası'olduğu bir hükümetten ne bekliyorsunuz ki?

bu kadar saf mısınız lan sayın totoşlar?
Öğrencilerin ingilizce öğretmeyi bilmeyen insanlardan kurtuluşu.
Sırf yeni nesile ingilizce öğretmek için şu an çabaladığım meslektir.

Öğretmenliği hak etmeyenlerin kovulması lazım. Her sınıfı bir kamera ile izlenebilmesi gerekli gidip çocukların shakira şarkıları açtığı TV değil.
ulan how old are you yla how are you yu lisede bile karıştıran var amk. ders kitaplarındaki konular da her yıl what is your name, benim adım name şeklinde olduğundan normaldir ingilizce öğrenilememesi.
katılmadıgım önermedir. Sen adama ödev versen arkadaşından geçiriyor , derste yaptırmaya kalksan cevap veremiyor , aynı konuyu tekrar ediyorsun anlamıyor , dersten kaçmak için kendini parçalıyor tabi ögrenemez. Ama bazı istekli ögrencile de az denecek seviyede değil. istekli derken ınstagram yada twitterda bioya ingilizce birkaç bişey yazmak değil , bir tane ingilizce kitap bulmak için kütüphaneyi delik deşik eden , ingilizce derslerini iple çeken , kelime ezberlemekten beyni yanan , dil sınıfına bolca ugrayıp bişeyler kapmaya çalışan ögrencilerde mevcut. suç oranı olarak kıyaslarsak yüzde 30 ögretmen yüzde 70 ögrenci. biz de çok sevmiyorduk ingilizceyi ama ödevler , kelime ezberleme ,quiz falan derken ister istemez belli bir seviyeye geliyorsun.