bugün

Hatasız cool olmaz.
Elbette insan kusurludur ve kusurlu olmak bir acizlik değil.
Mükemmel olmak ve mükemmeliyetçilik ne kadar olanaksız ise hatalar o derece bize dair...
Her ilişkide hatalar olur olmalı.
Tekrarları sakıncalı.
Ders çıkarmak diyelim...hatalardan.

Biri dominant diğeri resesive...roller değişebilmeli.
Bu rollerde değişim olmazsa ve sür-git bir hal alırsa normal ve fakat hata...sürekli bir hatalar silsilesi.

Ve çaba...çaba gerektiren işler vardır elbet.
Ve ben çabayı ilişkiden bağımsız tutmak gerektiği düşüncesindeyim.
Çaba gerektiren sevgililik olmaz misal...
Hoşunuza gitmeyen şeyleri değiştirmek için çabalarsınız.
iş için normal ve hata değil.
Sevgililikte hata...
Karşınızda ki insanı olduğu gibi kabul etmemektir bu ...
Kendi isteklerinizi kabullendirme uğraşı değilse nedir bu?
Bir şablon yarat ve sevdiğini iddia ettiğin kişiyi buna uydurmaya çalış çabala...ters köşe...hata!

Sonra niye mutlu değiliz?
O la maz sın.
ilişkiye başladıktan sonra , daha öncesinde hayatında olan insanlarla iletişimi koparmak, arkadaşlar sosyal çevre falan .
galeriyi silmemek.
görsel
Acele etmek.
yalan, bir konuya sinirlenip farklı konulardan olay çıkarmak, ilgisizlik, anlayışsızlık, yanlış arkadaşlara ilişki anlatıp kötü tavsiyelerle ilişkiyi sürdürmek dahası varda aklıma gelmedi.
face ins twt vb şifreleri vermek.
Bunlar taktikler ile olacak şey değil.
Sabırsız olmak. Gerek arkadaşlık ilişkisi gerekse ikili ilişkiler... Sabırlı olup dinlemek, anlamak, empati yapmak gerek ama insanlar pek bir tahammülsüz. En çok da ben...
iyi tanimadan kimseyi gercek manada hayatiniza almayin. iliskinin ilk donemlerinde cinsellik kesinlikle bir travma yaratiyor bu gercek tabi karsi cinsin bu konuda ki esnekligi onemli. asla bitmeyecekmis gibi hareket etmeyin bir gun biter yamulursunuz.
güvenmemek.
ilişkinin hatası olmaz. ya insan doğrudur ya da yanlış. iş bu kadar basit.
Değer vermek.
-ler çoğul eki.

yani ben bundan çektim hep. bir tane olamadı gitti. hep bir ilişkiler hep bir çift sayı saplantısı.
hataları düzelir diye görmezden gelmek, aynı hataları tekrar tekrar affetmek.
Çok fazla değer vermek...
bitme vakti geldiğininde seZer bunu insan. Aklıyla değil, kalbiyle de değil. Arada kalmış bambaşka bir organdır bunu sezen. Henüz bilim bile bilmiyordur belki, karaciğer olabilir mesela ya da akciğer belki böbreküstü bezleridir, bilmiyoruz... Aşkın narkozu geçer, o güzel rüya biter ve uyandığın halde gözlerini kapalı tutmaya devam edersin, uyandın ama bir ümit der kandırırsın kendini. Zaten hep öyle değil midir, insan en çok kendini kandırırmış. Gerçek oradadır bilirsin; hemen başucunda ki kapalı pencerenin dışında. o boktan hayatla ince bir cam vardır Aranda. Ne olur bir kaç dakika daha ama bilirsin; tekrar girilmez aynı rüyaya.
Bittiyse de bitmiştir. Kabul etmek gerek.
bir tarafın diğerinden daha fazla ilgi göstermesi ya da beklemesi.
aşırı ve gereksiz kıskançlık.
kısıtlamalar.
şüpheci tavırlar.
Değiştirmek yada değiştirmeye çalışmak işte bütün mesele bu!
gereksiz kıskançlıklar, kavgalar..
hızlı ve sabırsız olmak, bencil davranmak, yalan söyleyememek.
partneri sosyal çevreden soyutlamak.
Bireylerin birbirlerini kıskaçları altına alması.

Bana direk bi darlanma bir kaçma istediği geliyor mesela.
kavga etmek .
karşılık saygı ve değerin azalması.
oturup anlayıp dinlemeden bağırıp gereksiz yere ses yükseltilmesi.