bugün

ulan trt seni var ya.film boyunca clint eastwoodun ağzındaki sigarayı mühürleyecem diye herifin suratını filmin başından sonuna mozaikledi amına koyduğum denyoları. ulan öyle bir film ki dünyanın en iyi beş filmi arasındaki bir klasik sen o filmin herhangi bir yerine saati gösteren bir ibare bile koymamalı koyamamalısın.sanki herifin ağzında yarak var.
trt yayinliyorsa bosuna izlemeyin dublaj eskiden yapilmis dolayisiyla goruntu kalitesi rezalet hem zaten dublaj filmi katlediyor.
nede efsane olduğunu anlayamadığım filmdir. clint eastwood olsa çekilmez bir film.
iyi'nin ve kötü'nün olmadığı film. iyi diye pazarlanan blondie'de aslında kötü bir adam. chico'yu yakalayıp ödül parasını alıyor ardından idamdan kurtarıyor başka bir kasaba'da tekrar aynısı. angel eyes daha delikanlı. birinden birini öldürmek için para alıyor gidiyor adamı öldürüyor ama öldürdüğüde ona seni gönderini öldür diyor gidiyor onu da öldürüyor. ve chico adam tam anlamıyla çıkarcı.
kötünün film başında öldüreceği adamın gözlerine bakarak yemek yemesi efsanedir.
çocukken izlediğim zamanlar dışında aklıbaşımda halimle ilk defa yakın zamanda izlediğim ve kesinlikle bugüne değin izlediğim en güzel filmler listeme ilk sıralardan girmiş filmdir. Onlarca efsane sahnesi sayılabilir.
filmde blondie klasik bir anti kahramandır. herşeyi dosdoğru yapan bir adam değildir. aklına esen neyse onu yapar. kimsenin götünü yalamak gibi bir kaygısı yoktur. dolar üçlemesinin ilk filminde başını belaya sokmak uğruna bir aileye yardım eder, çünkü o an öyle yapmak istemiştir.

anti kahramanlar, süper kahramanlar gibi herşeyi kusursuz yapamaz. dayak da yer, susuzluktan öldürülmenin eşiğine de gelir. çıkarları uğruna adam da satar, karşılık beklemeden göt de kurtarır. hayattan adamlardır anti kahramanlar. sen gibi, ben gibi. ne tam siyah, ne tam beyaz.
benim için tüm zamanların en iyi filmidir. final sahnesi yine benim için tüm zamanların en iyi sahnesi ve orada çalan müzik de tüm zamanların en iyi müziğidir. hayatımın sonuna kadar daha kaç kez izleyeceğim bu filmi bilmiyorum ama her sahnesine hayranım.
--spoiler--
iyi aslında o kadar da iyi değil. çok allahsızlık yapıyorsun çirkine. adın bile yok lan. sarışınmış, pehh...
--spoiler--
Oncelikle kesinlikle kotu film degil ozellikle cirkini oynayan adam dokturmus, muzigi zaten efsane olmus kesinlikle 8 den asagi puanida haketmiyo ama biraz fazla uzun ve doyurucu sahnesi yok . belki final sahnesi guzel ama film hakkinda bir arkadasinla konussan aga su da ne sahneydi be di mi amk lik bir bolum yok yani ben sahsen yine clint eastwood filmi olan unforgiveni daha cok begendim.
çirkini oynayan adamın eşsiz bir müzik eşliğinde koşuşu var ki bütün filmi özetler. aç gözlülük insanı en alçaltan...

http://www.youtube.com/watch?v=GwQgXy86qXo
overrated'ın kralı bir filmdir.

--spoiler--

ne zamandır izlemek için sabırsızlanıyordum. geçenlerde seyrettim ve hayal kırıklığına uğradım. sıkıcı muhabbetler, filmin çok ağır ilermesi ve üç saat olması beni çileden çıkartmaya yetti. o kadar kişinin övdüğü film bu muydu yani? bir de imdb'de 9.0 puan ile 5.sırada bu film. inanamıyorum gerçekten. ben ki film uzmanı birisi; iyi,kötü ve çirkin'e en fazla vereceğim puan 7'dir. hayır millette abartıyorda abartıyor, bence son düello sahnesinden başka bir şey vermeyen abartılmış bir sergio leone filmidir.

--spoiler--
gereksiz uzun sahnelerine karşın mükemmel konusuyla ilgi çeken sergio leone filmidir.

çirkin muazzam oynar.
Nickimin Esin kaynağı.
iyi iyi değil, kötü kötü değil çirkin çirkin.
3 saatte hastasının soluksuz izleyeceği filmdir (bkz: ben)
dollars trilogynin üçüncü ve son filmi. ilk iki filmi de göz ardı etmemek gerekir. son filme doğru müziklerde ve filmlerin genelinde artan bir kalite göze çarpar.

the godfather ile beraber sinema tarihinin en iyi üçlemesidir.
iyi film. izleyin.
güzel film. izleyin.
çirkin film. izleyin. *
Orijinal seslendirmesi olmak kaydıyla (pekcan koşarın çirkini seslendirdiği) defalarca kez izlesem bıkmayacağım filmdir.

Hele clint eastwood Abi'mizin taşın altına mezarın ismini yazdığı son düello sahnesi ve müzikleri tam bir harikadır.

Youtube yetiş çok fena izleyesim geldi.
oyunculuk açısından,

1.çirkin
2.iyi
3.kötü

şeklinde sıralama yapacağım film.
mükemmel ötesi bir film.
görsel
(bkz: the good the bad and the ugly) ne kadar zaman geçsede eskimeyen, ne kadar izlensede bıktırmayan klasiklerdendir.