bugün

Türkiye sınırları içerisinde her türlü ikinci elden kâr edilecek piyasa.

Ya başka şehirde insanları bu denli kandırmak mümkün değil yada bu sektörde de bir mafya ayağı var.

2000 model araç ne yaparsanız yapın 30 bin lira etmez. Ama maalesef bu para isteniliyor.
şu sıralar 100.000 tl altında binilecek araç bulunmayan piyasa.

şu yerli oto çıksa da rahatlasa piyasa. yerli oto demişken, neyse.
geçen sene temmuzda 114bine aldığımız 1.16yı dün 175bin tlye sattık. varsın gerisini siz düşünün.
yükseldikçe yükseliyor. aracın her yeni sahibi aracı bir hafta bile kullansa üstüne en az 5 bin lira kendi karını ekliyor. geçen cumhurbaşkanıbu konuya el atacaklarını, inceleyeceklerini söyledi. korkudan gidip araç da alamıyoruz. şimdi 90-100 bin verip araba alıcam, benim şansıma bir şeylerde indirim olacak aracın fiyatı düşecek 70'e 80'e gel de çıldırma o zaman. korkudan, fiyatlardan araba alamıyoruz. ihtiyacım da var şu an arabaya.
şimdilik olur da fazla zarar etmemek adına clio falan alayım işimi göreyim diyorum ama onlar bile 40 bin liradan başlıyor eski modeller. alırsam da en az zararım 5 falan olur yine ne diyim.
Resmi gazetede açıklanan kararla artık bankalar 2020 sonuna kadar ihtiyac kredilerinde uzun vade yapabilecekler. Bu sekilde kredi maliyetlerini düşüreceklerdir. 25 Haziran da 25 bazlık bir faiz indirimi de olacaktır. Kredi çekmek için temmuzu bekleyin.
Kafamı sokayım böyle piyasaya. Elimdeki arabayı geçen sene elden çıkaracaktım pedere söyledim. O ara kardeşimin ameliyatına denk geldi çıkaramadık. Eğer o sene 2013 passatı 80e anlaştığım adamdan alabilseydim şimdi onu bu sene 140 a satıp sıfır araba alabilirdim. Kafam ticarete basıyor da metelik yok..
ikinci el araç piyasası 2020 yılında oldukça fena bir noktada. Kredi çektikçe piyasa canlanıyor ancak fiyatlar ileride ne olur bilinmez, araç değerini merak ediyorsanız https://www.vava.cars/tr/arabam-ne-eder araştırabilirsiniz, şimdiden nakite çevirip, piyasadan güvenli limana çekilmekte fayda var.
Galericilere güvenemediğim piyasadır. Her seferinde kazıklandık.
Ulaşabileceği en kötü, ahlaktan yoksun bir piyasa haline geldi halada uçup gidiyor millet aracının üstüne 100 bin koydu depremden sonra hiç ders
Alan Yok yazıklar olsun bu millete..
her alım satımda üstüne 20 30 bin konularak el değiştirme durumuna biz ikinci el demişiz.
yaprak kıpırdamayan piyasa. evet 2. araç piyasasının durgunluğundan söz ediliyor. satışlar yok denecek kadar az. peki fiyatlar uygun mu ? hayır hala daha pahalı. hem enflasyondan hem altından hem dolar kurundan pahalı. neye göre;

aralık 2022 dönemi:
24 ayar külçe altın 1.108,36
dolar Kuru 18.71

güncel :
altın 2.092 (artış %89)
dolar 31.42 (artış %68)

peki örneğin aralık 2022 de fiyatı 50 bin TL olan aynı kalitede bir araç şuan kaç para? 130 bin TL. artış % 160

hani diyorlar ya araç piyasası ucuzluyor diye. külliyen yalan. fiyatlar ortada. hesap meydanda. 14 aylık dönemde türkiyede hiçbir mal yüzde yüzaltmış artmamış üstelik. ama 2. el araç piyasası ucuzluyor. yersen...
Düştüğü tamamen yalan kandırmaca.
seçim sonrası dolardaki aşırı artış beklentisi tüm piyasalarda durgunluğa neden oluyor. satıcılar bu yüzden araçlarını hala yüksek bedelle satışa koyuyor. (satılmamasını göze alarak) eğer seçim sonrası beklendiği gibi dolarda bir zıplama olmaz ise araç fiyatları hızla düşecektir.