bugün

tecavüzcüler, gaspçılar, savaş suçu işleyen liderler, çocuk katilleri... bunlar kötü değil de nedir? eğer kötü değillerse bu kavramları gözden geçirmek gerekir.
aslinda dogru bir sözdür. bebekleri düsünün, szice aralarinda kötü olanlari var midir? yoktur. büyüdükce kötü olurlar ve kötü olmalarindaki sebep, onlarin dogdugu aile, yasadigi ortam, basina gelen olaylar, travmalar, kendisine edilen kötülüklere vesaire baglidir. yani onlari toplum(insanlar) kötü hale getirir. ve tabi ki kötülükte görecelidir. örnegin, bana göre zenginden calmak kötü degildir. bir baskasina göre birini öldürmek kötü olmayabilir. bana göre hayvanlari öldürüp yemek kötülüktür. sana göre degildir.
gecen bir video vardi ibişin teki kizlar okula gitmesin falan diyordu. simdi bu adam kafasindaki bu fikirleri götünden uydurmadi, bileri koymus kafasina. cocuklugundan beri böyle düsünülen ortamlarda büyümüs ve dogal olarak kendiside ayni kafada olmustur. aynen sizin müslüman bir ailede dogup müslüman olmaniz gibi. yani bu herif londra da elit bir ailede dogsa kaliteli yerlerde egitim görse yine böyle düsünecek miydi? hayir elbette.

cocuklugundan beri tacize ugramis, iskence görmüs, psikolojisi altüst olmus bir cocuk büyüdügünde saglikli biri olabilir mi? muhtemelen hayir. peki bu cocugun sucu mu?
kötülük insanligin, hatta canliligin dogasinda vardir. hayvanlar ac kalmamak icin birbirlerini yiyor, bu aslinda kötü birseydir. bir ceylanin bogazini dislemenin iyi bir yani yoktur sanirim. ama bu aslan icin gereklidir.
biz insanoglu hayvan eti yemeseydik, belkide bu günlere gelemeyecektik. etteki protein beynimizi gelistirdi. hayvan öldürmek bizim icinde gereklidir. yani kötülük dogada da vardir ve gereklidir.

bizim bahsettigimiz toplum kurallarina göre kötülüktür, cinayet, tecavüz, hirsizlik vs. ki bunlar hayatta kalmak icin gerekli midir? tartisilir. askerler karsi tarafin askerlerini öldürürse buna kötü demeyiz hicbirimiz, hatta seviniriz. karsi tarafin askerleri bizimkileri öldürürse onlarda buna kötülük demez, sevinir. peki iki tarafta kötülük etmiyorsa bu kadar ölü neden var? iki tarafta böylesine yüce bir görev yapiyorsa nedir bu analarin döktügü onca gözyasi?

öncelikle karar vermemiz gereken birsey var, birini öldürmek kötü müdür? hayir. ozaman katiller kötü birsey yapmiyor, sucsuz.
bir insani öldürmek kötü müdür? evet. ozaman neden bu askerler, polisler birilerini öldürürken ölünce cennete gidecegine inaniyor, hele ki böylesine kötü birsey yaparken. ikiyüzlülük degil midir bu? benim askerim ölürse cennete gidecek. ya onlarin askeri nereye gidecek?

amma uzun yazdim. toparlayacak olursak, hicbir insan kötü degildir.(hem kime göre kötü?) insanlari kötü yapan onlarin dogduklari aile, büyüdükleri ortam/mahalle, ailesinin nasil yetistirdigi, kücüklükten beri basina gelen olaylar, icinde yasadigi ortam kosullari vb. seylerdir. kisacasi her ne kadar o sakalli ibişten nefret etsekte onun pek te sucu yoktur.
Bir rivayet.

Ben kötüyüm mesela. Ama genelde bilmeyerek.

Ya da bilsem bile bir şekilde zorunda kalarak.

Bazen kendime hakim olamayarak.
Tamam. Çoğu zaman kendime hakim olamayarak.

Belki de evet kimse kötü değildir. Dünya kendine hakim olamayan insanlar ile doludur.

Ama bir saniye. Kendine hakim olamamak da bizim sorunumuzdu değil mi.. Kötülüklerimizin yarattıklarını affettirmiyordu değil mi...

Öyleyse Hepimiz çok kötüyüz.

Hiçbir insan iyi değildir.
Genellemedir, bu da dahil tüm genellemeler yanlıştır.
Kimse kötü değildir sadece senden daha iyileri vardır diye insanı sorgulatan önerme.
Her kötü insandır .
(bkz: katil doğanlar)
Ve her insan kötüdür. Sadece bunu gösterecek fırsatı eline geçmemiştir.
bir beyan.

sadece insanların yaşam koşulları farklıdır. herşey herkesin istedigi gibi olsa kimse kötü olmazdı ki lan.