bugün

kardeşi hiçbir şeyimsin olan şarkı.
hiçbir şeyi olanlara şarkı yazıyor adamlar, biz de hiçbir şeyimiz olanları düşünerekten dinliyoruz.
kimi kandırıyoruz lan?
iç yakan nazım hikmet şiirlerindendir. cem karaca yorumu da ayrı bir güzeldir. **
birisi düşünülerek söyleniyorsa,bu ona söylediğiniz bir yalan gibidir.
gözünüzde,herkes gibi olamadığı için söyleniyordur,hala bir şarkıyla anılıyordur o.
ilhan irem'in seslendirdiği şarkıdan anlamlı bir cümle.

gittiğin gün hayat bitti sanmıştım
gittiğin gün ölümü yaşamıştım
gittiğin gün zaman durdu sanmıştım
meğerse ben yanılmışım

işte hayat yine akıp gidiyor
işte hayat sensiz de yaşanıyor
işte hayat böyledir deniyor
zaman herşeyi siliyor

öyle uzak şimdi bana
yaşadığım hatıralar
bir bulanık film sanki
senle dolu dakikalar

bak yine de zaman zaman
düşünürsem gözlerini
her yanımı anlatılmaz
yemyeşil bir sızı kaplar

bence artık sen sönmüş bir güneşsin
bence artık sen yankısız bir sessin
bence artık soluksuz bir nefessin
bence artık herkes gibisin
Gözlerim gözünde aşkı seçmiyor
Onlardan kalbime sevda geçmiyor
Ben yordum ruhumu biraz da sen yor
Çünkü bence şimdi herkes gibisin

Yolunu beklerken daha dün gece
Kaçıyorum bugün senden gizlice
Kalbime baktım da işte iyice
Anladım ki sen de herkes gibisin

Büsbütün unuttum seni eminim
Maziye karıştı şimdi yeminim
Kalbimde senin için yok bile kinim
Bence sen de şimdi herkes gibisin

Nazım hikmet'in güzel bir şiiri.
bir ihan irem şarkısı.

zamanla herşeyin değişeceğini anlatan şarkı..
(bkz: alternatif msn sözleri)
zamanla bir şeylerin kaybolduğunu anlatan, muhteşem nazım hikmet şiiri.
(bkz: sıradan)
sevgilinin bakkal rüstemden farkı kalmaması halidir.
nazım hikmet'in çok güzel bir şiiri..öyle derin bir yorumu vardır ki sevgiyle oluşan değerin bir hiçliğe dönüşmesini anlatır.

"kalbimde senin için yok bile kinim bence sen de şimdi herkes gibisin... "
(bkz: acıtan sözler)
kaşarların ağzında folloş olmuş cümle.
üstüne başka bir söz söylenemeyecek sözlerden biridir. bazen bir paragraf yerine bir cümle yeter dedirten cümledir.
genellikle ayrılık döneminde dinlenebilecek veya ayrılan kişiye gönderilebilecek bir nitelikte şiir olması hasebiyle,gençler arasında fazlaca rağbet görmektedir.
Dizelerin de kendimi bulduğum harika ötesi Nazım Hikmet şiiri..
Okurken veya dinlerken gözleriniz istemdışı dolar..
ayrıca bu lafı birine söylemek de cesaret ister,söylenen kişiye ise fena halde koyar.
gelin görün ki herşeye rağmen en sevdiğim şiirdir.

"kalbimde kalbine yok bile kinim,
bence artık sende herkes gibisin.."
bir sevgilininin bir sevgiliye söyleyebilceği en can acıtan cümledir. bir hançer saplanmış gibi olur kalbinize. bu dizenin bulunduğu kıta bir mesajla yollanırsa ve bu mesaj ayrılık mesajı olursa. ve hele de bu mesajı yollayan sevgili ''ne yaparsam yapayım o benden ayrılamaz,kopamaz benden''dediğiniz sevgilinizse. he bir de bu mesajı atan sevgili ankaradaysa. bir de ankara hakkında o kadar şarkı varken...
bence sen de herkes gibisin derken bile yalan söyler dil. kalp onaylamaz. gerçekten seviyorsa insan, bunu sadece can yakmak için söyler. ben hiç bir zaman diyemeyeceğim bu cümleyi mesela. dilim söyler. hatta söylemez bile. unutmuş gibi davranırım. ama en başta kendime söylediğim yalandır bu; daha fazla canım yanmasın diye. inanabilir miyim peki söylediğim yalana? ne yazık ki hayır. sevdiğim insan bilmez mi bu gerçeği? bilir. ölene dek onun yolunu bekleyeceğimi, ve aslında çok şanslı olduğunu bilmez mi? bilir. bunu bilir ve egosu şansını sonuna kadar kullanmak ister. ben de bunu bilirim. varsın kullansın bakalım. ben en kanatıcı günleri atlatmışım. bundan sonrası kanımı akıtmaz. çünkü akacak kan kalmadı artık. ve biliyor musun seni hala yargılamadan çok seviyorum. aşk uçurumdan atladığında ölür sanmıştım. sadece yoluna devam etmek için atlamış o karşısına çıkan uçurumu meğerse.
sanki altında yatan gizli manası: aslında herkes biraz sen gibi.
nazım hikmet üstada saygımız sonsuz lakin katılmadığım bir düşüncesidir bu. şöyle ki: eğer birini seviyorsan, kendinden fazla ona değer veriyorsan, o kişiye 'herkes gibisin' diyemezsin; diyemem veya. çünkü eğer o'ndan ayrıldıktan sonra 'herkes gibisin' diyebiliyorsan, o kişi zaten en başından beri senin için herkes gibidir. aksini düşünürsek ne olursa olsun 'herkes gibisin' diyemezsin. he.. o'na karşı kin, nefret duyarsın; yüzünü bir daha görmek istemezsin lakin hala kalbinde yeri vardır. o yer kanasa da, o yer sancısa da o yer o'nundur ve oradan asla gitmez. başkaları gider-gelir lakin o hala oradadır, sancıyan yerde.

nazım hikmet babadır, saygılar kendisine..
nazım hikmetin kendinden yaşca büyük bir hatuna ithafen yazdıgı şiir diye varsayılır.
söylenemeyendir. olmuyor be üstat. hani çok istiyorum nefret etmek, 'özlemiyorum' diyebilmek, çok istiyorum senin gibi 'herkes gibisin' diyebilmek ama olmuyor. gurur yapıp bunu dilim söylese de, kalpten gelmiyor işte. diğerleri gibi o da bir yer kaptı seven yerimde ve ölene kadar yaşatacağım orada diğerleriyle. ne geri çağıracağım, ne hepten kovacağım; büyük ihtimal bir daha hiç konuşma şansımız bile olmayacak lakin duracak o orada eminim. ben ise sadece yaşayacağım işte kendi kendime...

(bkz: bence şimdi sen de herkes gibisin/#6799333)
bu dizelerin döküldügü kadini merak ettiren, cem karaca nın seslendirdigi enfes nazım hikmet şiiridir.
çabalar sonrası yitebilen duyguların tercümanı.
cem karaca'nın önce 1980'de çıkardığı hasret uzunçalarında, sonra 1992'de çıkardığı nerde kalmıştık albümünde 2 ayrı düzenlemeyle söylediği nazım hikmet şiiri.
herkesin eski sevgilisine verdiği ortak ayar.