bugün

peygamber efendimiz hz. muhammed (sav.) ın söyledikleri ve yaptıklarının bir bütünü olan sünneti-i şerif'in sözle dile getirilmesidir. islam dininin kur'an dan sonraki en büyük kaynağı hadis kitaplarıdır. en sağlam hadis kaynakları ise kütüb i sitte (altı kitap) olarak adlandırılan altı büyük hadis kitabıdır.
islam sadece kur'an dan öğrenilecek bir din olsa allah-ü teala peygamber göndermez kitabı direkt mushaf olarak indirirdi. bu yüzden kur'an da belirtilen konsantre bilginin uygulayıcısı olarak peygamber efendimiz (sav) yeryüzüne gelmiş, sünnetiyle de bize din-i islam ve dolayısı ile hak yolunda ışık tutmuştur.
kısacası hadisleri kabul etmeyerek müslüman olunmaz, olsa olsa kafir olunur.

birkaç hadisten örnek vermek gerekirse:
namaz mü’mini allah’a yaklaştıran bir vasıtadır.
(bkz: ibn-i adiyy)

müşriklerin ölen çocukları cennette, cennet ehline hizmet ederler.
(bkz: taberani)

silahla öldürülen nice kimse vardır ki, ne şehiddir ve ne de övülmeye değer bir kahraman. yatağında eceliyle ölen nice kimseler de vardır ki, allah katında şehiddir.
(bkz: ebu nuaym)

not:hadislerin sonunda parantezler içerisinde yazılı isimler, hadisleri peygamber efendimiz (sav.) dan duyan veya duyanlardan toplayıp da nakleden kişilere aittir.
başlı başına bir ilimdir. güneş ve ay, bulut, taş, toprak hava ve su gibi allahın hadislerinden yani ayetlerindendir.
Allah zikrini yani kuranı koruduğu gibi; onun delili ve açıklaması olan hadisleri de korumaktadır. hadisin bir usulu ve metodu vardır. birazından istifade etmek için linke tıklayınız.

http://muhaddis.org/hadis_ilim_temel.shtml
Güzel ahlak yüce Allah'ın ahlakıdır. Ben de güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim. Sizin en hayırlınız ahlakı en güzel olanınızdır. Bana en yakın olanınız da ahlakı güzel olandır. imanı tam olanınız da ahlakı en güzel olandır.
Ubade B. Samit r.a. anlatıyor:

Ben ehl-i suffadan bazı insanlara kitabı (yazıyı) ve Kur'anı öğretmiştim... Bunun üzerine onlardan bir adam bana bir yay hediye etti...

Ben de kabul etmeden ''gidip Rasulullah'a (s.a.v) soracağım" dedim.

''Ya Rasulallah!... Kendilerine yazı ve Kuran öğrettiğim kimselerden biri bana bir yay hediye etti; ki o benim için değerli bir mal değildir; ve ben onunla Allah yolunda atış yaparım?. Bunu Kabul edeyim mi ?''... diye sordum.

Bunun üzerine Rasulullah a.s. bana şu cevabı verdi:

''Eğer ateşten boynuna bir takı takınmayı seversen, kabul et!''

(Ebu Davud)
Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:

Dikkat edin!

Bana "Kitâb" verildi. Onunla beraber, "bir o kadar daha" verildi.

Dikkat edin!

Karnı tok bir adamın, sedirinin üstüne oturup, şöyle demesi yakındır:

"Aramızda Allahın kitabı vardır. Onun içinde helâl olarak bulduğumuzu helâl sayar, haram olarak gördüğümüzü de haram sayarız."

Oysa, Allah Resûlünün haram kıldığı şey de, Allahın haram kıldığı şey gibidir."

Mikdam radıyallahu anh.

Ebû Dâvud.
insanda bir organ vardır. eğer o sağlıklı ise bütün vücut sağlıklı olur; eğer o bozulursa bütün vücut bozulur. dikkat edin! o, kalptir.
emeviler döneminde kitapları yazılmaya başlayan ve muhammed'e ait olduğu iddia edilen sözler. ilk hadis kitabını yazan da buhari'dir. ancak ilk hadis kitabının 800'lü yıllarda yani muhammed'den 200 yıl sonra yazılmaya başlanması, rivayetlere dayalı olması, emeviler döneminde yazılmaya başlanması -ki emeviler'in islam'ı nasıl gerilettiği de ortadadır- göz önünde bulundurulursa uydurma ve yanlış olma ihtimalleri yüksektir.
hz. muhammed mustafa (sav)'in sözlerinden bize ulaşanları.

"insanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz!"
müslümanın incil'idir.
(bkz: hadis harikalar diyarında)
Cum'a namazı, dört kişi hâriç geri kalan her müslüman üzerine cemaat içinde yapması gereken vâcib bir hakk'dır. Cumadan istisna edilen bu dört kişi şunlardır: Köle, kadın, çocuk ve hasta.

"Ümmetimden birkısım insanları bilirim ki, Kıyamet günü Tihâme dağları emsalinde bembeyaz (tertemiz) hayırlarla gelirler. Aziz ve celil olan Allah Teâla hazretleri o sevapları saçılmış toz haline getirir (değersiz kılar, kabul etmez)."

Sevban radıyallahu anh dedi ki : "Ey Allah'ın Resülü! Onları bize tavsif et, durumlarını açıkla da, bilmeyerek biz de onlardan olmayalım!" Aleyhissalâtu vesselâm açıkladılar:

"Onlar sizin din kardeşlerinizdir. Sizin cinsinizden insanlardır. Sizin aldığınız gibi onlar da gece (ibadetin)den nasiplerini alırlar. Ancak onlar, Allah'ın yasaklarıyla tenhâda başbaşa kalınca o yasakları ihlâl ederler, çiğnerler."
(yersen) "aşk ile bakınız"
(bkz: hadis i ahad)
· (bkz: hadis i amm)
· (bkz: hadis i cibril)
· (bkz: hadis i garib)
· (bkz: hadis i has)
· (bkz: hadis i hasen)
· (bkz: hadis i kavi)
· (bkz: hadis i maktu)
· (bkz: hadis i mensuh)
· (bkz: hadis i merdud)
· (bkz: hadis i meşhur)
· (bkz: hadis i mevdu)
· (bkz: hadis i mevkuf)
· (bkz: hadis i mevsul)
· (bkz: hadis i muddarib)
· (bkz: hadis i muhkem)
· (bkz: hadis i muallak)
· (bkz: hadis i munfasıl)
· (bkz: hadis i müftera)
· (bkz: hadis i mürsel)
· (bkz: hadis i müsned i münkatı)
· (bkz: hadis i müsned i muttasıl)
· (bkz: hadis i müstefiz)
· (bkz: hadis i müteşabih)
· (bkz: hadis i mütevatir)
· (bkz: hadis i nasih)
· (bkz: hadis i sahih)
· (bkz: hadis i şaz)
· (bkz: hadis i zaif)
" Kadir-i Mutlak Allah beni ahir zamanda (yevmel kıyameh) gönderecek "
Sahabe Hz. Rasulullah'a " Ahir zaman senin döneminde mi olacak? " diye sordu.
Rasulullah (sav); "Hayır" dedi. "Benden sonra halifelerim gelecek."

Sahabe bu sefer; " Ahir zaman halifeler döneminde mi olacak? " diye sordu.
Hz. Rasulullah; " Halifelerden sonra prenslikler (Emeviler ve Abbasiler) gelecek ve dünyayı yönetecek" dedi

Sahabe; " Ahir zaman prenslikler (Emeviler ve Abbasiler) döneminde mi olacak? " diye sordu.
Hz. Rasulullah; " Hayır. Prensliklerden (Emeviler ve Abbasiler) sonra dünyayı yönetecek olan padişahlar gelecek " dedi.

Sahabe tekrar sordu; " Peki ahir zaman padişahların döneminde mi olacak?
"Rasulullah (sav); " Ahir zaman padişahların döneminde de değildir. Padişahlardan sonra diktatörler ve tiranlar zuhur edecek. Ama bu diktatörlerin dönemi çok uzun sürmeyecek.Sonra Burada Rasulullah "sümme" diyor. Yani sonra?. Çünkü bu yüzyıl çok kısa olacak, fazla uzun değil. Bu tiranlar belki yüzyıl bile hüküm süremeyecekler.

" Sonra " diyor Rasulullah (sav); " Varislerimden biri (Mehdi as) zuhur edecek. Dünyaya hükmedecek, yeryüzünde adaleti ve gerçek islâm'ı tesis edecek. Tüm insanlığa Allah'ın ve Rasulullah'ın ilahi öğretilerini yayacak "
son peygamber hz. muhammed'in söz davranış ve tutumlarıdır.
örnek alınası, hayat rehberi edilesi kutlu yol göstericilerdir.
Kim bir hayra vesile olursa, o hayrı yapanın sevabı kadar sevaba kavuşur.

(Müslim, imare: 133)
ilk olarak Cennete girecek üç grup insan bana gösterildi. Bunlar: şehit, haramdan kaçınmış ve kaçınmakta olan iffetli kimse ve Allaha karşı ibadetini güzelce yerine getirip efendilerine de nasihatte bulunan köledir.

(Tirmizi, Fezail-i Cihat: 13)
(bkz: hadise)
yaratıcımızın gönderdiği peygamberin söz veya davranışlarıdır. her müslüman tarafından örnek alınasıdır.
"Şüphesiz ki benim ümmetim, kıyamet gününde, abdest izlerinden dolayı yüzleri nurlu, elleri ve ayakları parlak olarak çağırılacaktır. Yüzünün nûrunu artırmaya gücü yeten kimse bunu yapsın"
Müslüman bir kimse, farzların dışında nâfile olarak her gün Allah rızası için on iki rek`at namaz kılarsa, Allah Teâlâ ona cennette bir köşk yapar" (Müslim, Müsâfirîn 103. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Tatavvu 1)
hz. muhammed in sözleridir. fakat günümüzde maalesef uydurma hadisler çok vardır. diyanet bile onları ayıklamaktan bıkmıştır. ama hala insanlar yalan hadislere inanmaktadır. peygamberin akıl dışı sözü yoktur. ama nedense salakça sözleri hadis diye kakalıyorlar insanlara ve bizim saftirikler de inanıyor. doğruyu bilin, doğruyu öğrenin de gerçek hadislere inanıp saygı duyun.
ben resulullah (sav)'dan işittiğim her şeyi yazıyordum. kureyş bu işten beni men etti. dediler ki: "sen her (işittiğin) şeyi yazıyorsun, halbuki resulullah (sav) bir insandır, memnun ve öfkeli halde de konuşur." bunun üzerine yazmaktan vazgeçtim. sonra durumu resulullah (sav)'a anlattım. parmağı ile ağzına işaret ederek: "yaz, nefsimi elinde tutan zata yemin olsun, ondan haktan başka bir şey çıkmaz!" buyurdu.
,

Kaynak: Ebu Davud, ilm 3, (3646)
ravi: ebu hüreyre
tanim: ensardan bir zat resulullah (sav)'a (hafızasını) şikayet ederek dedi ki: "ey allah'ın resulü! ben senden hadis işitiyorum, çok hoşuma gidiyor, ancak hafızamda tutamıyorum. resulullah (sav) ona şu cevabı verdi: "sağ elini yardıma çağır!" ve eliyle yazma işareti yaptı."

kaynak: tirmizi, ilm 12, (2668)
tanim: yine tirmizi'nin bir rivayetinde şöyle gelmiştir: "...aleyhissalatu vesselam sonra buyurdular ki: "allah teala hazretleri, melekleri, semavat ehli, deliğindeki karıncaya, denizindeki balıklara varıncaya kadar arz ehli, halka hayrı öğretene mağfiret duasında bulunun"

kaynak: tirmizi, i̇lm 19
ravi: ebu'd-derda
tanim: resulullah (sav)'ın şöyle dediğini işittim: "kim bir ilim öğrenmek için bir yola süluk ederse allah onu cennete giden yollardan birine dahil etmiş demektir. melekler, ilim talibinden memnun olarak kanatlarını (üzerlerine) koyarlar. semavat ve yerde olanlar ve hatta denizdeki balıklar alim için istiğfar ederler. alimin abid üzerindeki üstünlüğü dolunaylı gecede kamerin diğer yıldızlara üstünlüğü gibidir. alimler peygamberlerin varisleridir. peygamberler, ne dinar ne dirhem miras bırakırlar, ama ilim miras bırakırlar. kim de ilim elde ederse, bol bir nasib elde etmiştir."

kaynak: ebu davud, ilm 1, (3641); tirmizi, ilm 19, (2683); ibnu mace, mukaddime 17, (223)