bugün

üç cephede 500 kişiyle kar topu savaşlarına şahit olmuş güzel yer.
bir öğrenci köyü..

yıl olmuş 2012... bir gencin bir köyü bu kadar sevebileceği, benimseyebileceği ve ayrı kalınca özleyeceği hiç aklıma gelmezdi.
köy derken gerçekten köydür mezarlıktan sonraki kısmı. *
şafak söktüğü saatlerde traktör seslerini horoz ötüşleri takip eder.
hoş 'görükle horozu' gece 2:30'tan itibaren ötmeye başlar o ayrı.
ve bir sabah nasıl olduysa derse gitmeye karar verirsiniz.
evinizden çıktığınız anda tezek kokusu gelir burnunuza. bildiğin tezek yahu öyle çürük çilek kokusuna benzemez.
ve o kokuya başka bir yerde sövüp sayan siz bu sefer ses çıkarmazsanız, hatta bir kaç kere içinize çektiğiniz bile olur.

görükle'nin bir diğer kısmı da yerlesim plaza kısmıdır. cadde de diyen olur yerleşim de.
minibüse binenler arkadan öne uzatarak "şurdan bir köy" ya da "bir yerleşim" der.
verdiği paranın belki üstü gelmeyebilir belki de yanındaki elemanın para üstüyle beraber gelmiştir şoförün aranızda halledin alt mesajıyla.
halledersiniz ve çok da umursamazsınız.

görükle büyük bir kafe gibidir, 7/24 açık ve ev yemeği tadında..
görükle öğrenci tatil köyü gibidir, denizinin olmadığı umursanmayan..
görükle namı uludağ üniversitesi'ni aşmış bir yerleşkedir.
görükle şehrin ve köyün bileşkesinden oluşan kocaman bir öğrenci fanusudur.
görükle anılarla doludur hatta görükle başlı başına koca bir anıdır.
görükle doğumgününde geçmişe teslim ettiğin yaşların kadar ulaşılmazdır ve özlenendir.
görükle dönüldüğünde bir daha asla aynı tadı alamayacağını adın gibi bildiğin eski yuvandır. hem çok tanıdık hem çok yabancı..
görükle en başta bir mecburiyettir, burun kıvrılandır. nihayetinde ise yaşamaya muhtaç olunandır, burnunuzun ucunu sızlatandır.

ben öğrenci komşularımı çok özledim. bitmek bilmeyen gürültüleriyle beraber..
aşure ayı gelince kısıtlı imkanları ve yetersiz becerileriyle yapıp ikram ettikleri aşureleri özledim tadı çok iyi olmasa bile..
ben seyhanlar'dan domates seçip ve bim'den dost ürünleri almayı özledim.

ben köyümü çok özledim.

http://www.youtube.com/watch?v=6AM7Rg1ij8M&feature=related * * *
binlerce öğrenci yağan karı fırsat bilerek yerleşimin orda kar savaşı yaptığı nacizane bir yerdir.festival havasında geçmiştir bugün.gerek ortamıyla gerek sosyalliğiyle uludağ üniversitesi öğrencilerinin göz bebeğidir.
sevilecek en güzel köylerden biridir. bugün 10:30 sularında başlayan kar 10 dakikada bu köyü bembeyaz yapmıştır ve köyde ne kadar öğrenci varsa sokaklara kar topu savaşına çıkmıştır. (bkz: mükemmel bir geceydi)
yarıyıl tatili sebebiyle yavaş yavaş terk edilmeye başlanmış köy. dönmek için sabırsızlanacağız.
şubatın ilk haftası sadece hazırlık öğrencilerine kalacak köy. sessizlik, huzur: oh be !
yakında ilçe olacağı söylentileri dolaşmaktadır bursa çocukları arasında.
yerel halkı çok enteresan olan köydür. üniversite sayesinde topyekün köylünün kıçı jeep görmesine rağmen, hala laf açılınca bu öğrencilerin alayı ahlaksızdıra getirirler lafı. ulan gebeşler, dağ başında tarla çapalayacağınıza, bütün gün kahvede oturup kira topluyorsunuz, az kadir kıymet bilin.
sevimsiz ve yapmacık öğrenci topluluğunun ikamet ettiği köy.
dolmuşları isimlerinin hakkını verdiği bir köydür. dolmuşlar ağzına kadar doluyor zaman zaman.
herkesin birbirine benzediği öğrenci profilinin farklı olduğu batı ile doğunun farklılığını yakından göreceğiniz tek işi eğlence ve abazanlık olanların cirit attığı mecburen yaşanılan bursayla alakası olmayan bitsede gitsek denilen köy.
görükle aşktır, eğlencedir, arkadaşlıktır, parasızlıktır, kimi zaman can sıkıntısı kimi zamansa şölendir.Tanımlanamayandır görükle.Uzaklaşınca çok özlenen nasıl mezun olucam lan ben dedirtendir. Aşk gibidir görükle tarifi imkansız, yaşarken kıymeti anlaşılmayan,gittiğinde yürek sızlatandır. Öyle bi yerdir işte.
bugün biraz daha sevdiğim köy.
minibüste uzaktan ışıkları görünen köyümüze yaklaşırken, biri ''newyork gibi aynı'' demesi akabinde topluca kahkaha attık. yaş ortalaması 19 olan küçük arkadaşlarla birlikte. ah ahh gençliğin kalbi görüklede atıyor. gelin, minibüslerde kahkaha atın... görükle, köyden öte, şehirden hallice.
babuş herkesi tenzih ediyorum. sümme haşa, görüklede gecelerin amına koyuyorsunuz, o seksten öteki sekse koşuyorsunuz demiyorum ama bu görükle bana direk cinselliği amaaaan hadi açık söyliyim sikiş tokuşu çağrıştırıyor.

yooo yooo dostum. sandığın gibi abazan değilim. en azından sandığın kadar abazan değilim.

misal ankara deyince hareketlenme yok.

iskenderun -> sıkıntı yok.

malatya -> oha içine kaçtı lan.

görükle -> oyşşş. hacı ben bi yarım saate geliyorum.
(bkz: yozlaşma)
giren hiçbirşey öğrenemeden çıkar. her tipten bir köy dolusu öğrenci ve onlardan nemalanmaya çalışan yan öğeler. görüklede kendinizi harcamayın. yazık etmeyin çıkın gezin tozun görün öğrenin.
(bu arada görükleden şehre herhangi bir otobüs olmadığı için okul dışında nereye giderseniz gidin 2 sefer yapmanız gerekir ki bu insan ömrünü 4.5 yıl kısaltır!)
2002 yılında, insanların uyuşturucu ihtiyaçlarının karşılandığı bir yerdi. o kadar pislik bir yerdi. hatta eskiden oraya jandarma bakmasının sebebi de oydu. o zamanlar tüm öğrenciler altıparmak, heykel civarlarında otururlardı. şu son dört beş senedir görükle, "görükle" oldu.
bir studentski grad değildir.
Uludağ ünv.e yakın yerleşim yeridir. eskiden köy niteliğini taşıdığı gibi efsanelerin dolaştığı semttir. en az 10 katlı apartmanların bulunduğu yerleşimdir. barlar ve cafeleri vardır. eskiden asker bakardı son dönemde güvenliğini polis sağlıyor. polise devre olduktan sonra hatunlar için tehlike arz etsene de sorun yoktur. öğrencileri için görükle candır.
anılarla dolu öğrenci memleketi. kafeleri, restoranları ve gece geç saatlere kadar canlı kalışıyla insana kendini sevdiren memleket. üniversiteye yakın olması ayrı bir güzel. öğrencilerin hakim olması daha bir güzel. muhtarı da öğrencilerden seçmeliyiz bence artık. o kıvama gelen eskilerden kalma öğrenciler olduğunu iyi biliyorum. Apartman dikme olayını baya bir abartsalar da, görükle nüfusu şimdilik kaldırıyor. ama 3-4 seneye nasıl olur bilinmez. görükle halkının eğlence kültürü biraz daha kaliteli hale gelirse, mükemmel bir yer olacak.
hayvan besleyen sayısı beslemeyen sayısını aşmıştır. artık hayvan beslememek bir ayrıcalık göstergesi o derece!
görüklede beslenen hayvanların yarısını golden retriver cinsi köpek oluşturur. o kadar çok bu köpekten görüyorum ki artık düz adam köpeği diyorum. daha karizma hayvanlar varken neden bu sevgi dolu düz adam köpeği beslenir ki? herhalde hande yener, atiye, murat boz dinleyen düz bir insan olmaktan kaynaklanıyor.
insanın burnunun direğini sızlatır hatırladıkça. candır görükle..
ev arkadaşı bulmanın çok zor olduğu köy.* * *
kürtaj konusundaki gelişmeleri pür dikkat takip eden yerleşke.
'ateşi körükle' gibi iğrenç esprililere maruz kalan yer.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar