bugün

bana giren çıkan yok. gerisi önemli değil.
Eski sevgilimin biosunda yazardı.

Benim için hiç bişey ifade etmiyor.
Terlemezse Göynekler
Sürçerse Ak Toynaklar
Yüz Bulursa Oynaklar
Gök Girsin Kızıl Çıksın.
kusura bakmayin da hepimiz kirilmis irktan geliyoruz. gozleriniz cekik degil bir kere. hangi irktan oldugumuz belli degil.

dedelerimiz(osmanli) ordan burdan hatunlardan bebe sahibi olup irkimizi kirmistir.

turkiye dogmus olmamiz turk oldugumuz anlamina gelmiyor, milliyetci olabilirsiniz. bu, hepinizin en dogal hakki.

buraya gelip turkculuk yapmayin, kalbinizi kirarim. kurtler lutfen odadan cikin.
Türk tarihinin en önemli yeminlerinden.

--spoiler--
'Gök girsin kızıl çıksın' ne demek?

Türk tarihinin en önemli yeminlerinden olan 'Gök girsin kızıl çıksın' ne anlama gelmektedir? işte cevabı...

"Gök girsin kızıl çıksın" Türk tarihinin en önemli yeminlerindendir. Yeni su verilmiş çelik üzerindeki mavi rengi görmedikçe anlamı kavranılamayan yemindir. Kızıl ise kanın rengidir. Ayrıca Türklerde silah üzerine yemin etme geleneğinin ilk örneğidir. Kılıç kabzası tutularak söylenen bu yeminin anlamı "eğer sözümde durmazsam bu kılıç bedenime gök gibi girsin, kanıma bulanarak çıksın"dır.

https://m.yeniakit.com.tr...geden-kimler-yararlanacak
--spoiler--

görsel
Ve Fatih Dedenin Feyziyle Yıkılsın Kaleler
Gökte Bir Baş Bulutu
Kürşad'da Diz Vursun Kabenin Huzurunda
Yemin Olsun,Gök Girsin Kızıl Çıksın
Alınacak Öcü Türkmenin,Kafkasın,Çeçenin ve Uluğ Türk'lerin
Dağ Gibi Çerilerin Tokatları Patlasın Hainin Ensesine
Ayna gibi göğü yansıtan kılıcın şahsın bedenine girip kan kırmızısı çıkmasını anlatır.
bir türk yemini.
eski bir ırkçı(bununla niye gurur duyuyorduk bilmiyorum, on beş yaşındaydık diye herhalde) olarak söylüyorum bu tip şeyleri günlük hayatta kullanmak avel işidir. oldu olacak çekelim çadır kuralım boş bir arsaya.
ben eskiden bu işin içinde bir insandım. misal veriyorum lavuğun teki masaya gelir selam verirdi, kalkarken de "esenlikler andam" der öyle giderdi. bunun kadar komik duran başka bir durum var mı? türkçüyüz, milliyetçiyiz diye börk giyip kımız içecek halimiz yok. her solcunun parka giyip posbıyık bırakma zorunluluğu mu var mesela? boş işler yani bu gök girsinler, andalar, esenlikler dilemeler, cennet yerine uçmağ demeler, doğum günü yerine ad günü demeler vesaire. türkçülük boş iş demiyorum bakın, bunu anlayın. geçmişe yönelik özleminizi anlıyorum biz de geçtik o yollardan. ama gelin çağdaş, medeni bir türkiyede, atatürk ilke ve inkılaplarının çevresinde buluşalım.
kutlu gec- ahahah, iyi geceler.
Bugünkü yolumuzdan dönersek ölelim demenin Türk Tarihi'ndeki halidir.
Tarih bilmez mallar bunu söyleyenin ırkçı olduğunu sanarlar.
Azıcık okuyup araştırın.
orta asya türklerindeki bir yemin şeklidir. Son derece anlamlıdır da.
islamiyet ve arap kültüründen önce kullanılan türk yemin şekli. amına kodumun talas savaşı. evet. teşekkürler.
Bir türk yeminidir.
güzel bir yemindir...savaşlar hala kılıç kalkan ve bilek gücü ile yapılıyor olsa, dünyanın hakimi yine türkler olurdu...keşke o yıllarda aşamış olsaydım, şimdikinden kat ve kat mutlu olurdum kesin.
Bu kısa cümle, Türklerde silah üzerine yapılan ant/yemin geleneğinin ilk örneğidir.

Kılıç kabzası tutularak yapılan bu ant/yemin “eğer sözümde durmazsam bu kılıç bedenime gök gibi mavi girsin, kanıma bulanarak kızıl çıksın” anlamına gelir. Gök mavisi rengi, yeni su verilmiş çeliğin üzerindeki mavi renktir.

Bu ant/yeminin Türk tarihinde çok önemli bir yeri vardır.

Türkler, bir savaş öncesinde veya bir işe başlarken bu sözlerle ant/yemin içerlerdi.

Özellikle savaşa başlamadan önce orduya komuta eden han, hakan veya ordu komutanı kılıcını havaya kaldırarak bu ant/yemini haykırır, ardından bütün ordu da bu sözleri tekrar ederek bu kutlu ant/yemini ederlerdi.

Prof. Dr Abdülkadir inan “Makaleler ve incelemeler 1 cilt” kitabında Bu ant/yemini şu şekilde anlatır. “Eski Türk gelenek ve göreneklerini çok iyi bilen Mahmut Kaşgarî temür (demir) kelimesini açıklarken ant formüllerinden biri olan “gök girsin, kızıl çıksın” cümlesini naklederek Türk andı hakkında şu malumatı veriyor: “Bu sözün başka bir anlamı vardır. Türkler ant içtiklerinde yahut ahitleştiklerinde kılıcı çıkararak yanlama öne korlar. “Bu kök girsin, kızıl çıksın “ derler ki, sözümde durmazsam (yani yalan söylersem) kılıç kanıma bulansın demir benden öcünü alsın demektir.”

Gururumu satarsam,
Türklüğe su katarsam,
ite kemik atarsam;
Gök girsin kızıl çıksın!

Terlemezse göynekler,
Sürçerse ak toynaklar,
Yüz bulursa oynaklar;
Gök girsin kızıl çıksın!

Anayurt Tanrı dağı,
Hâzırlansa hep yağı,
Terkedersem başbuğu;
Gök girsin kızıl çıksın!
Islamiyet öncesi türklerin ettiği yemin.

Atalarımız yemin edeceği zaman kılıcını göğe kaldırıp bu şekilde yemin edermiş. Keşke o dönemde yaşadaydım..
ana yurt tanrı dağı

hazırlansa hep yağı

terk edersem başbuğu

gök girsin kızıl çıksın.

https://www.youtube.com/w...aoO8Zhw&start_radio=1