bugün

bildiğin futbol efsanesi bilmediğin kadın ve alkol efsanesi...
futbol ilahı..ozel hayatı saha performansının onune gecmeseydi su an pele mi maradona mı sorusu sekil degiştirecek ve pele mi maradona mı yoksa best mi seklini alacaktı..belki de onu ''best'' yapan içindeki irlandalı ruhuydu..diledigi gibi yasadı diledigi gibi oynadı..oysa ''pele is good,geoerge is best''ti..
soyadının hakkını fazlasıyla veren efsane.
eric cantona:
''after his first training session in heaven, george Best, from his favourite right wing, turned the head of God who was filling in at left-back.. I would love him to save me a place in his team, George Best that is, not god.. ''

-cennetteki ilk antrenman doneminde sağ açığa geçip, sol bekte yer alan tanrı'nın başını döndürmüştür.. bana takımında bir yer ayırmasını çok isterim.. best'in takımında tabii, tanrı'nınkinde değil."
7 tane dünya güzeli ile yattığınız söyleniyor sorusu üzerine muhabire;

- yalan soylemisler sadece 4 tanesiyle yattim, diger 3 unde bulusmaya gitmedim (ektim)

diyen bir dönemin sansasyonel futbolcusu.
alkolü ve kadınları bir ara bıraktım hayatımın en kötü 10 dakikasıydı" demiş üstad. ayrıca;

(bkz: maradona good pele better and george best)
ali ecenin sky turkteki total futbol programinda üzerinden cikarmadigi tisortte baski resmi bulunan futbol efsanesi...
"kazandığım paranın büyük kısmını çarçur ettim geri kalanı da kadınlara ve içkiye harcadım." diyecek kadar rind karakter. hastasıyız huleynnn!!!
soyadına yakışan emekli futbol insanıdır.

edit: emekli ve rahmetli futbol insanı.
yeşil sahaların bukowski 'sidir.
bir gün gazeteci george best e sorar,
+çok para kazandıydın ne yaptın..
-george best cevap verir..
.paramın %90 ını kadınlara ve içkiye harcadım,geriye kalan %10 u da çarçur oldu der.
yeterince tanındığını düşünmediğim futbol ilahı. garrincha gibi, aslında tek başına takımdı...
oynadığı dönemlerde manchester united taraftarlarının hep bir ağızdan best is best diye bağırmalarına sebebiyet veren alkol düşkünü futbolcu.
eğer biraz çirkin olsaydım, ne pele ne de maradona'nın adı hatırlanmazdı diyen eski ama efsane futbolcu.
futbolu çok basit bir oyunmuş gibi oynayan saygı duyulası insan. milyonların kendisine uygun gördüğü hayatı değil, kendi istediği hayatı yaşamıştır. eminim şimdi sorma imkanımız olsa ve ''pişman mısın?'' diye sorsak, ''evet pişmanım. pişmanım ama daha fazla kadınla beraber olmadığım ve daha fazla içip eğlenmediğim için.'' cevabını verirdi. pele'nin haline bir bakın. reklam şirketlerinin oyuncağı olmuş vaziyette. maradona'ya bir bakın. asi adam gitti arjantin'in ciddi hocası geldi. herkes diğerlerinin istediği yola girdi ama best girmedi. zevk için futbol oynadı, zevk için yaşadı ve öldü.

(bkz: (vid #3880)&feature=fvst)

13. saniye her şeyi özetliyor aslında.
(#6965717)
7 sırt numarasıyla efsaneler arasına kendini yazdırmış, yaramaz futbolcu.

soyadının hakkını vermiştir.
"pele good, maradona better, george best" sözünü yazan 20. yazarın yanına gömüleceği adam.
günlerin getirdiği programında kaderinin yunanistan ile kesiştiği iddia edilen futbolcu.
manchester united'lı efsanedir kendileri. "çok para kazanıp da karıyla kızla kumarla..etc yiyen futbolcu" tipinin ilk örneklerindendir.

ama iyidir beh, sülün gibiymiş sahada..
O'na göre ideal futbolcu kendisiydi. Kendisinden üstün bir futbolcu olmamıştı olamayacaktı. Gönül isterdi ki ömrü yetsin c.ronaldo'yu kendisinden miras kalan 7 numarayla izlesin yorumunu yapsın onu da beğenmesin.. Ne yapalım kaderdir kısmettir bu işler.
Özel hayatını eleştirip "Eğer biraz çirkin olsaydım, ne Pele ne de Maradona'nın adı hatırlanmazdı." diyen dünyanın en iyi futbolcularından biri
15 yaşındayken Manchester United futbolcu izleme komitesinden Bob Bishop tarafından keşfedilir. Best' i sadece 10 dakika seyreden Bishop hemen Kızıl Şeytanlar' ın efsanevi menejeri Matt Busby' ye yıldırım telgraf çeker: ''Burada bir dahi buldum!'' Busby sorar: ''Nasıl bir oyuncu, kime benziyor?'' Bishop düşünür, düşünür ve şu cevabı verir: ''Daha önceki hiçbir futbolcuya benzemiyor!''

matt busby: ''Görür görmez, denemeye bile gerek olmadığını anladım. Ama bizim antrenörler ısrar ettiler. Sonunda karşısında denediğimiz tüm savunma oyuncularımız, hepimize ana avrat sövdüler. Bu 2. Dünya Savaşı' ndan beri ingiliz erkeklerinin başına gelen en kötü şeydi. Hitler' in Blitzkrieg uçaklarından bile daha hızlı ve yıkıcıydı. Biz izleyenler dahil hepimiz onun sadece kıçını görebiliyorduk. Bu bir şey değildi çünkü önden gördüğümüzde hepimiz Tanrı' ya soruyorduk: Gerçekten de onu da bizi de sen mi yarattın? Ama bu haksızlık değil mi?''

bir efsaneye göre yıllardır karşı karşıya oynadığı Summerbee bir maçta karşısındaki Best' e aniden sarılır: ''George bir dur da yüzünü görelim artık!''

son sözü efsane kendisi söylüyor: ''Biraz çirkin olsaydım, Pele' nin esamesi okunmazdı.''

http://2.bp.blogspot.com/...nim+gibi+%C3%B6lmesin.jpg
david sadler: ''insanlar pele topa girmezdi çünkü ihtiyacı yoktu derler, best çok daha yetenekliydi ama o topa girerdi.. onu yenme şansınız yoktu.''
inanılmaz derecede iyi top sürme yeteneğine sahip bir oyuncu olduğunu izleyeceğiniz herhangi bir videosunun ilk saniyelerinde fark edebilirsiniz. süratli pek çok futbolcu var, ancak topa bu kadar hakim dribblingleri bir tek best' te gördüm ben. topu öyle 5-6 metre ileri vurup peşindne depar atmıyor, adam deparı topla birlikte yapıyor ki bu da onu durdurulmaz kılıyor.

ayrıca adam yere yıkılmıyor. bariz şekilde ayaklarına giriyorlar adamın, dengesi bozuluyor ama düşmüyor.